Film

1987 1 godz. 44 min.
7,3 95 622
oceny
7,3 10 1 95622
7 713
chce zobaczyć
7,0 6
ocen krytyków
{"rate":7.0,"count":6}
{"id":"1140","linkUrl":"/Kingsajz","alt":"Kingsajz","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/11/40/1140/7340022.2.jpg"}
W podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje zamieszkana przez krasnoludki kraina zwana Szuflandią. Jej władca oskarża chemika Adasia o produkcję "kingsajzu", pozwalającego osiągać rozmiary człowieka.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić
Kingsajz
Na skróty Kingsajz 3:39
Na skróty 9 komentarzy
Kingsajz

W podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje kraina zwana Szuflandią. Jej pejzaż tworzą szuflady, segregatory i inne atrybuty urzędniczej rzeczywistości. Panuje tu nadszyszkownik Kilkujadek, który z pomocą zaufanej świty trzyma swoich "kumotrów" za twarz, by przypadkiem żaden z nich nie wykrył tajemnicy Kingsajzu, czyli eliksiruW podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje kraina zwana Szuflandią. Jej pejzaż tworzą szuflady, segregatory i inne atrybuty urzędniczej rzeczywistości. Panuje tu nadszyszkownik Kilkujadek, który z pomocą zaufanej świty trzyma swoich "kumotrów" za twarz, by przypadkiem żaden z nich nie wykrył tajemnicy Kingsajzu, czyli eliksiru pozwalającego krasnoludkowi uzyskać rozmiary człowieka i zamieszkać w krainie ludzi, obfitującej w wolność, kobiety i inne atrakcje. Przypadek sprawia, że alchemik Adaś samodzielnie uzyskuje Kingsajz. Ale są osoby, którym bardzo zależy, by ta tajemnica nie wyszła na światło dzienne.  

studio
Studio Filmowe Kadr
inne tytuły
Film kręcono w Łodzi (Polska).
Dwóch krasnoludków do zadań specjalnych - Leonard Pietraszak i Jan Machulski - mają nazwiska Kwintek i Kramerko. Powstały one przez zdrobnienie nazwisk bohaterów z filmu "Vabank" (Kwinto i Kramer).
Słynna scena spaceru Ola po nagiej Ali powstała w ciekawy i nowatorski, jak na ówczesne polskie kino, sposób. Najpierw w hali wytwórni w Łodzi nakręcono leżącą na tapczanie Katarzynę Figurę, a potem w Studio Barrandov koło Pragi grający postać Ola, Jacek Chmielnik, chodził po wyciętych ze styropianu kształtach filmowej Ali. Końcowy efekt uzyskano poprzez złożenie ze sobą tych dwóch negatywów.


Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Zbyt trywialny dla dorosłych, za dużo erotyki dla dzieci

  Wayfarer17 ocenił(a) film na 5

  Historia i postacie w tym filmie są trywialne. Wszystko czarno - białe, karty wyłożone od początku na stół. Zero budowania postaci, wrzucone kilka stereotypów i hej, jakoś to będzie. Zagrywki na zasadzie deus ex machiny (wyjaśniono w filmie skąd ta telepatia ... więcej

 • Znakomita antyutopijna komedia

  kinoman77_filmweb ocenił(a) film na 9

  Genialna w swojej prostocie metafora komunizmu,na przykładzie Szuflandii vs. Kingsajzu. Świetna,rewolucyjna na tamte czasy scenografia,kostiumy i efekty. Genialne teksty,życiowa rola śp. Jacka Chmielnika. Trzeba znać.

 • Kwintek i Kramerko

  armarange ocenił(a) film na 8

  hahaha ;-) Szkoda że takich komedii już Polacy nie robią. Teraz mamy niestety bardzo słabe polskie komedie romantyczne. Może to PRL powodował że polscy twórcy wysilali się bardziej, albo zwyczajnie lepsze pokolenie reżyserów.

 • Zmysły znają drogę do raju bram :-)

  Mycek ocenił(a) film na 9

  niesamowity utwór, niepowtarzalna scena

 • Fajne pomysły miał kiedyś Juliusz

  nocny_ptak ocenił(a) film na 8

  Nieśmiertelne teksty, fajne jaja są w tym filmie, stare dobre polskie kino

  19
  Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.