film

Kingsajz

1987
1h 44m
7,3 101 015
ocen
7,3 10 1 101015
7,0 21
ocen krytyków
W podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje zamieszkana przez krasnoludki kraina zwana Szuflandią. Jej władca oskarża chemika Adasia o produkcję "kingsajzu", pozwalającego osiągać rozmiary człowieka. Zobacz pełny opis
Kingsajz zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złota Kaczka
Film zdobył nagrodę Złota Kaczka, inną nagrodę oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
Na skróty
Kingsajz
Dzisiaj przypominamy jedną z kultowych polskich produkcji lat 80. 2012-11-26T10:21:36 PT3M39S https://fwcdn.pl/webv/94/19/29419/kingszajze_000001.29419.4.jpg

W podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje kraina zwana Szuflandią. Jej pejzaż tworzą szuflady, segregatory i inne atrybuty urzędniczej rzeczywistości. Panuje tu nadszyszkownik Kilkujadek, który z pomocą zaufanej świty trzyma swoich "kumotrów" za twarz, by przypadkiem żaden z nich nie wykrył tajemnicy Kingsajzu, czyli eliksiruW podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje kraina zwana Szuflandią. Jej pejzaż tworzą szuflady, segregatory i inne atrybuty urzędniczej rzeczywistości. Panuje tu nadszyszkownik Kilkujadek, który z pomocą zaufanej świty trzyma swoich "kumotrów" za twarz, by przypadkiem żaden z nich nie wykrył tajemnicy Kingsajzu, czyli eliksiru pozwalającego krasnoludkowi uzyskać rozmiary człowieka i zamieszkać w krainie ludzi, obfitującej w wolność, kobiety i inne atrakcje. Przypadek sprawia, że alchemik Adaś samodzielnie uzyskuje Kingsajz. Ale są osoby, którym bardzo zależy, by ta tajemnica nie wyszła na światło dzienne.  

na podstawie
studio
Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg.
Kingsajz
inne tytuły
Kingsize Międzynarodowy
King Size Wielka Brytania
więcej
Początkowo w Zenonę Bombalinę, redaktor naczelną pisma "Pasikonik", miała się wcielić Beata Tyszkiewicz - ostatecznie jednak reżyser zadecydował, że angaż trafi do Witolda Pyrkosza. Tyszkiewicz zagrała jedynie epizodyczną rolę.
Gdy pod koniec filmu główni bohaterowie mijają kolejnych pasażerów w wagonie restauracyjnym, ostatnim, którego widzimy, jest elegancko ubrany mężczyzna. To sam reżyser filmu, Juliusz Machulski.
Jednym z pasażerów wagonu restauracyjnego, przez który przechodzą główni bohaterowie, jest żołnierz w okularach. Zagrał go Andrzej Sołtysik, producent "Kingsajzu" (a także wielu innych filmów Machulskiego). Chwilę później w przedziale, obok śmiejących się Olgierda, Ali i reszty, siedzi mężczyzna przeglądający jakiś album. To Janusz Sosnowski, autor scenografii do tego filmu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Genialna w swojej prostocie metafora komunizmu,na przykładzie Szuflandii vs. Kingsajzu. Świetna,rewolucyjna na tamte czasy scenografia,kostiumy i efekty. Genialne teksty,życiowa rola śp. Jacka Chmielnika. Trzeba znać.

Nieśmiertelne teksty, fajne jaja są w tym filmie, stare dobre polskie kino

Za każdym razem oglądam z radością, komedia dla każdego od najmłodszych po najstarszych bez tandety, przemocy, agresji, seksu i prostactwa z kapitalną fabułą. Gorąco polecam!

Zachęcam do debaty nad stanem opłakanej dzisiejszej polskiej produkcji...

hahaha ;-)
Szkoda że takich komedii już Polacy nie robią. Teraz mamy niestety bardzo słabe polskie komedie romantyczne. Może to PRL powodował że polscy twórcy wysilali się bardziej, albo zwyczajnie lepsze pokolenie reżyserów.

niesamowity utwór, niepowtarzalna scena

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones