Katarzyna Figura 

Katarzyna Małgorzata Figura

7,4
24 428 ocen gry aktorskiej
Katarzyna Figura
Dla wielu ludzi Kasia Figura jest symbolem seksu. Jej urodę docenił magazyn "Playboy", który oferował aktorce 34 tysiące dolarów za sesję zdjęciową. Katarzyna uczęszczała do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła w roku 1989. Edukację kontynuowała w paryskim Conservatoire d’Art Dramatique. Karierę aktorki rozpoczęła jeszcze podczas nauki. Wtedy to po udziale w takich filmach jak: "Ga, Ga - Chwała bohaterom", "Pociąg do Hollywood", czy "Kingsajz" stała się gwiazdą. W 1988 r. otrzymała Złotą Kaczkę, nagrodę tygodnika "Film". Katarzyna Figura jest również jedną z niewielu aktorek polskich, które pracują w Hollywood. W 1992 r. reżyser Robert Altman zaproponował jej główną rolę w swoim filmie "Gracz". Niestety, producent zażądał by wystąpiła gwiazda i zamiast polskiej aktorki udział wzięła Greta Scacchi. Figura pojawiła się tylko w jednej scenie. W 1994 r. wystąpiła w kolejnym filmie Altmana "Pret-A-Porter". Od jakiegoś czasu aktorka coraz częściej pojawia w filmach rodzimej produkcji. W 1998 r. otrzymała kolejną Złotą Kaczkę.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 marca 1962

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

wzrost: 165 cm

Orzeł
Zdobyła Orzeł, 5 innych nagród oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Jan Chmielewski (rozwód), syn Aleksander (ur. 1987); 2. Kai Schoenhals (od 27.05.2000), 2 córki: Koko Claire (ur. 24.10.2002) i Kaszmir Amber (ur. 27.02.2005)
Wspólnie z mężem Kaiem Schoenhalsem założyła fundację wspierającą polskich artystów.
Robert Altman chciał powierzyć jej główną rolę kobiecą w "Graczu", jednak jego producenci zażądali od reżysera zaangażowania bardziej znanej aktorki. Ostatecznie w filmie zagrała Greta Scacchi.
Abel Ferrara proponował jej rolę u boku Harveya Keitela w "Złym poruczniku". Aktorka nie mogła przyjąć tej oferty, ponieważ jego realizacja kolidowała z terminem zdjęć do jednego z odcinków serialu "Screen Two", na który podpisała kontrakt wcześniej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych