Sylvia (2003)

Biografia Sylvii Plath, która jako 23-latka marzy, by zostać sławną pisarką. Kobieta spotyka poetę Teda Hughesa.

Sylvia (2003): Zwiastun nr 1 ...

Nuda i smutek

Nikt nie zaprzeczy, że Sylvia Plath to postać tragiczna. Kobieta, która pragnęła uznania jako poetka i marzyła o mężu, który będzie ją kochał ponad wszystko, na własnej skórze odczuła, że pogodzenie tych dwóch rzeczy jest niemożliwe i że sukces w ... czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 74%
pokaż:
 
Gwyneth Paltrow Gwyneth Paltrowjako: Gwyneth Paltrow Sylvia Plath
Gwyneth Paltrow jako Sylvia Plath
Daniel Craig Daniel Craigjako: Daniel Craig Ted Hughes
Daniel Craig jako Ted Hughes
Jared Harris Jared Harrisjako: Jared Harris Al Alvarez
Michael Gambon Michael Gambonjako: Michael Gambon Profesor Thomas
Blythe Danner Blythe Dannerjako: Blythe Danner Aurelia Plath
Amira Casar Amira Casarjako: Amira Casar Assia Wevill
Lucy Davenport Lucy Davenportjako: Lucy Davenport Doreen
$related.related Eliza Wadejako: Eliza Wade Frieda Hughes
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Gwyneth Paltrow jako Sylvia Plath
Gwyneth Paltrow jako Sylvia Plath
7,8 109 ocen
Michael Gambon
rola: Profesor Thomas
7,7 19 ocen
Daniel Craig jako Ted Hughes
Daniel Craig jako Ted Hughes
7,5 69 ocen
Jared Harris
rola: Al Alvarez
7,0 21 ocen

1956 rok. 23-letnia Sylvia Plath jest uznawana za bardzo zdolną studentkę. Dzięki stypendium fundacji Fulbrighta, studiuje anglistykę na uniwersytecie Cambridge. Jej marzeniem jest zostać uznaną poetką. Jednak wiersz, który wysłała do magazynu uniwersyteckiego, nie zyskał uznania. Jednocześnie w tym samym magazynie wydrukowano wiersz Teda Hughesa. Sylvia, zafascynowana tą poezją, bardzo pragnie poznać jej autora. Do pierwszego spotkania dochodzi na przyjęciu, wydanym przez jeden z magazynów literackich. Choć Ted przybywa z inną dziewczyną, nie potrafi oderwać oczu od Sylvii. W końcu Ted i Sylvia spotykają się ponownie, w jego mieszkaniu w Londynie. Dochodzi do ślubu. Sylvia decyduje się poświęcić swoją energię na nadzorowanie rozwoju kariery literackiej Teda. Cierpliwie przepisuje na maszynie kolejne próbki jego twórczości i rozsyła je do literackich magazynów. Jej wysiłek zostaje nagrodzony, kiedy nadchodzi informacja, że Ted otrzymał Nowojorską Nagrodę Poetycką. Ta nagroda powoduje decyzję o wyjeździe małżeństwa Hughesów do Ameryki. Aurelia, matka Sylvii, wydaje na ich cześć przyjęcie powitalne. W trakcie tego wieczoru Aurelia bierze Teda i pokazuje mu miejsce w piwnicy, gdzie Sylvia próbowała popełnić samobójstwo. Aurelia prosi Teda, by ten był dobry dla jej córki. Ted i Sylvia wynajmują letni domek na Cape Cod, by cały swój czas poświęcić pisaniu. Sylvia marzy o własnych tomikach i powieściach, ale kiedy zasiada do maszyny, czuje pustkę w środku. Ted bezskutecznie próbuje pocieszyć żonę. Uciekając przed problemami, Ted i Sylvia powracają do Londynu. Sylvia rodzi córeczkę, Friedę. Jej pierwszy tomik poetycki - "Kolos" - nie zyskuje szerokiego uznania. Tymczasem pozycja Teda wciąż rośnie, umacniana przez pochlebne opinie takich krytyków, jak Al Alvarez. Porozumienie między małżonkami jest coraz mniejsze. Sylvia i Ted decydują się na przeprowadzkę do Devon. Tuż przed wyjazdem poznają małżeństwo Davida i Assię Weville'ów. W Devonie rodzi się syn Hughesów, Nicholas. Obie pary spotykają się ponownie w nowym domu Hughesów. Sylvia odkrywa, że Teda i Assię zaczyna łączyć uczucie. Wściekła, wyrzuca Weville'ów z domu. Ted wyjeżdża do Londynu, by pracować nad kolejną książką, jednak Sylvia szybko odkrywa prawdę: romans Teda i Assii przerodził się w klasyczny związek. Ted decyduje się odejść od Sylvii. Jej wściekłość i gniew dostarczają mu pretekstu do stworzenia nowych, znakomitych dzieł literackich. Sylvia czuje się w Devon coraz bardziej odizolowana. Decyduje się na powrót do Londynu, gdzie znajduje nowe mieszkanie na Primose Hill. Trwa zima stulecia. Depresja Sylvii pogłębia się do tego stopnia, że kobieta orientuje się w pewnym momencie, że nie jest już w stanie dłużej opiekować się dziećmi.

 • Film opowiada historię znakomitej, niedocenionej za życia poetki Sylvii Plath. Fabuła skupia się przede wszystkim wokół jej związku z Tedem Hughesem. Poznajemy ją w 1956 roku – jest młodą, zdolną studentkę filologii angielskiej w Cambridge. Marzy o ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 38%

pozostałe informacje o filmie
Sylvia

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
boxoffice:
 • $1 315 498 w USA
 • $1 601 895 poza USA
dystrybucja:
Vision Film Distribution
studio:
 • BBC Films
 • British Film Council
 • Capitol Films
(więcej...)
inne tytuły:
Ted and Sylvia
 • (tytuł roboczy) USA

The Beekeeper's Daughter
 • (tytuł roboczy) Wielka Brytania

(więcej...)
 • Zdjęcia do filmu powstawały w Kornwalii, Cambridge, Londynie i Surrey (Anglia, Wielka Brytania) oraz w Karitane i Dunedin (Nowa Zelandia).
 • Amerykańskie sceny filmu kręcone były w okolicach Dunedin w Nowej Zelandii, która jest krajem o ruchu lewostronnym a kierownice wszystkich pojazdów są po prawej stronie. Podczas sceny kiedy Ted przyznaje się do pierwszej zdrady a Sylvia wybiega na deszcz i wsiada do samochodu, jest to wyraźnie samochód amerykański, z kierownicą po lewej stronie. Wszystkie pozostałe samochody widoczne z przodu, mimo iż wyglądają na amerykańskie, mają kierownice po prawej stronie.
 • Córka i wykonawczyni ostatniej woli Plath - Frieda Hughes - nie tylko odmówiła współpracy z twórcami filmu i nie pozwoliła im na używanie wierszy jej matki, ale także dała wyraz swojemu niezadowoleniu w potępiającym wierszu jej autorstwa, który opublikowała.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię