Gwyneth Paltrow 

Gwyneth Kate Paltrow

7,7
38 452 oceny gry aktorskiej
Gwyneth Paltrow
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Występować zaczęła w wieku pięciu lat, kiedy to jej ojciec, reżyser i producent Bruce Paltrow, powierzył córce epizodyczną rolę w pilocie serialu telewizyjnego. W teatrze zadebiutowała w "Przygodach Hucka Finna'". Grała też u boku swej matki, aktorki, Blythe Danner.

W 1991 roku wystąpiła w musicalu "Magia muzyki" oraz w "Hook" Stevena Spielberga. Uwagę krytyki zwróciła na siebie rolą Ginnie w filmie "Krew z krwi, kość z kości" Steve'a Klovesa. Większą popularność zdobyła w 1995 roku, gdy pojawiła się w trzech ważnych produkcjach filmowych. Były to: "Jefferson w Paryżu" Jamesa Ivory'ego, "Księżyc i Valentino" oraz thriller "Siedem" Davida Finchera, w którym wystąpiła u boku Brada Pitta - swojego późniejszego narzeczonego.

Przełomowa w jej karierze okazała się dopiero rola tytułowej Emmy w adaptacji powieści Jane Austen. Gwyneth otrzymała wtedy Golden Satellite Award. Krytycy wyróżnili też jej występ w "Przypadkowej dziewczynie" Petera Howitta oraz kreację Violi w "Zakochanym Szekspirze" Johna Maddena. Za udział w tym ostatnim Paltrow została uhonorowana Oscarem, Złotym Globem i nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Gwyneth sprawdza się w bardzo zróżnicowanym repertuarze aktorskim - potrafi wcielić się w prostytutkę, romantyczną heroinę, czy wyrachowaną uwodzicielkę. Swego czasu podkreślała, że nigdy nie wystąpi w widowiskowym kinie akcji, jednak w 2008 roku zagrała w "Iron Manie", a w 2012 pojawiła się w "Avengersach". Rozważnie wybiera propozycje filmowe - odrzuciła rolę Rose w "Titanicu", gdyż obawiała się, że efekty specjalne zdominują jej grę.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 września 1972

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 7 innych nagród oraz 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Chris Martin (05.12.2003 - 14.07.2016, rozwód), 2 dzieci: córka Apple Blythe Alison (ur. 14.05.2004) i syn Moses Bruce Anthony (ur. 08.04.2006); 2. Brad Falchuk (od 29.09.2018)
Odrzuciła rolę Emmy Peel w filmie "Rewolwer i melonik". Ostatecznie angaż otrzymała Uma Thurman.
Pojawiła się w teledysku Melissy Etheridge "I Wanna Come Over".
Jej rodzicami są Bruce Paltrow  i Blythe Danner.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Lubię ją za jej nietuzinkowość i oryginalność, nie wygląda jak większość aktorek z taśmy produkcyjnej po operacjach plastycznych. Jest naturalna i wygląda ładnie nawet bez makijażu.

Z wiekiem staje się coraz bardziej kobieca. Kto jest tego samego zdania?

Odklejona od rzeczywistości, do tego ani ładna ani utalentowana - najbardziej niezasłużony Oskar w historii - niewiele osób o tym wie, ale rolę "Zakochanym Szekspirze" ukradła swojej ówczesnej przyjaciółce - Winonie Ryder - zauważyła scenariusz w jej domu, zabrała go i poszła na casting.Reszta to już historia...Oby...

doskonale dobrana! Delikatna, z humorem.... ciekawa, rozbudowana osobowość. Naprawdę świetna.

to jej Oscar za "Zakochanego Szekspira" (do tej pory nie rozumiem, jak to się mogło stać, że nie doceniono Cate Blanchett). "Sylvię" obejrzałam ze względu na Daniela Craiga, czyli Teda Hughesa. Wg mnie sztywna, nie przekonuje mnie zupełnie. Urodę może ma, ale jest wiele znacznie bardziej wszechstronnych aktorek.