Upadek (2004)

Der Untergang

plakat - Upadek (2004)

ciekawostki

(16)

błędy w filmie

  • W scenie, gdy Adolf Hitler wraz z Evą Braun wynoszeni są z bunkra zawinięci w worki i przygotowywani do kremacji, widać, że jeden z aktorów, w momencie wkładania do dołu porusza nogami.

  • Po scenie, w której Magda Goebbels podaje ampułki z trucizną małym dzieciom wychodzi z pokoju i kuca przy samych drzwiach, jednak już w następnym ujęciu widać, że znajduje się znacznie bardziej z lewej strony drzwi.

  • Ostatniego dnia wojny, przemówienie Weidlinga do niemieckich żołnierzy transmitowane jest przez samochód z głośnikami. Ten samochód to tak naprawdę radziecki GAZ-63, którego produkcję rozpoczęto trzy lata później, w 1948 roku. Na masce pojazdu możemy nawet zauważyć napis "Avtozavod imeni Molotova" ("Fabryka Samochodów Mołotowa").

  • Podczas sceny w sali konferencyjnej możemy zauważyć mapę świata, na której Chiny, Korea i Związek Radziecki mają już powojenne granice.

  • Kiedy Fegelein zostaje rozstrzelany za zdradę i dezercję, na jego mundurze nie pojawiają się dziury po kulach ani krew. Oprócz tego, użyty do egzekucji pistolet maszynowy nie wyrzuca pustych łusek podczas strzelania.

  • Pod koniec filmu, kiedy lekarze SS Ernst-Günter Schenck i Werner Haase idą przez bunkier na spotkanie z Adolfem Hitlerem, możemy zauważyć oficera SS mającego na głowie kapelusz oficerski Wehrmachtu.

  • Około 17 minuty filmu, jednoręki weteran wojenny, znajduje swojego syna Petera Kranza, przy dziale przeciwlotniczym na jednej z ulic Berlina. Powinno być to niemieckie działo przeciwlotnicze kalibru 88 mm (88 FLAK), często wykorzystywane także do walki z czołgami. Możemy jednak zauważyć, że w rzeczywistości jest to radzieckie działo przeciwlotnicze 52-K kalibru 85 mm.

  • Podczas narady 22 kwietnia, kiedy zostaje ogłoszone, że atak Steinera nie dojdzie do skutku, Hitler wychodzi z pokoju na korytarz. Możemy wtedy zauważyć, że jeden z mężczyzn stojących w korytarzu ma insygnia Grossadmirala (najwyższy stopień wojskowy w Kriegsmarine). Jednak jedynymi osobami posiadającym ten tytuł w Trzeciej Rzeszy byli Erich Raeder, który już wcześniej zrzekł się swojego stanowiska i nie był obecny w bunkrze Hitlera podczas ostatnich dni, oraz Karl Dönitz, przebywający wtedy w swojej kwaterze głównej w Flensburgu w północnych Niemczech, daleko od Berlina.

  • Przed końcowymi napisami podana jest informacja, że Werner Haase zmarł w 1945 roku. W rzeczywistości zmarł w 1950 roku.

miejsce kręcenia

pozostałe