postać

Aragorn

Aragorn – zwany również Obieżyświatem Strażnik Północy, członek Drużyny Pierścienia potomek Isildura, syna Elendila, założycieli dynastii królów Gondoru i Arnoru ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena krainy Śródziemia. Bohater powieści "Władca Pierścieni" oraz jej filmowych i growych adaptacji. 
 
W jego żyłach płynie krew ludzi, elfów i Majarów, co pozwala mu żyć dłużej niż przeciętnemu człowiekowi. Jako dziecko po śmierci ojca trafił do Rivendell, gdzie poznał przyszłą żonę Arwenę, córkę Elronda. Tam też zdobył wiedzę elfów. Po opuszczeniu Rivendell wiele podróżował i wojował, zaprzyjaźnił się też z Gandalfem. Został szesnastym i ostatnim wodzem zamieszkujących Sródziemie Dúnedainów i pełnił funkcję Strażnika Północy. Za namową Gandalfa spotkał Froda Bagginsa i dołączył do Drużyny Pierścienia. Po wygranej Wojnie o Pierścień zajmuje w końcu należne mu miejsce na tronie Zjednoczonego Królestwa Arnoru i Gondoru i żeni się z Arweną.

W zrealizowanych przez Petera Jacksona aktorskich ekranizacjach "Władcy pierścieni" ("Drużyna Pierścienia", "Dwie wieże", "Powrót króla") w postać wciela się Viggo Mortensen. W animowanym "Powrocie króla" (1980) głosu użycza mu Theodore Bikel, a w grze "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (2003) – Chris Edgerly.

Więcej Mniej
świat Władca Pierścieni twórca J.R.R. Tolkien data powstania 1954 znany/a też jako Obieżyświat
Władca Pierścieni: Wojna na Północy
Zwiastun nr 5 1:06
Władca Pierścieni: Powrót króla
Zwiastun nr 1 3:00
Władca Pierścieni: Dwie wieże
Zwiastun nr 2 3:07
Na skróty
Na skróty Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
Aragorn jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Władca Pierścieni jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.