postać

Gandalf

Gandalf – jeden z najpotężniejszych czarodziejów Śródziemia, znany również jako Gandalf Szary. Pomaga kompanii Thorina w odzyskaniu Samotnej Góry i zwołuje Drużynę Pierścienia. Jeden z głównych bohaterów książek J.R.R. Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem" oraz "Władca Pierścieni" oraz ich adaptacji.

Gandalf jest jednym z Istarich, którzy zostali zesłani do Śródziemia, aby pomóc Wolnym Ludom w walce z poszerzającym swe wpływy Sauronem. W trakcie wypełniania przydzielonej mu misji dołącza do Bilba Bagginsa i kompanii Thorina, chcąc pomóc im odzyskać tereny zagarnięte przez smoka Smauga. Niedługo po tej wyprawie odkrywa, że Bilbo jest w posiadaniu Pierścienia Rządzącego. Podejmuje decyzję o zniszczeniu go, powołując w tym celu Drużynę Pierścienia. Podczas licznych walk wspomaga Wolne Ludy swoimi mocami. Podczas przeprawy przez kopalnie Morii odbywa pojedynek z Balrogiem, po który przyjmuje przydomek Gandalf Biały. Już po zajęciu miejsca Sarumana prowadzi armię w finałowej walce Wojny o Pierścień. 

W zrealizowanych przez Petera Jacksona aktorskich trylogiach "Hobbit" ("Niezwykła podróż", "Pustkowie Smauga", "Bitwa Pięciu Armii") i "Władca Pierścieni" ("Drużyna Pierścienia", "Dwie wieże", "Powrót króla") w postać wciela się Ian McKellen. W animowanych adaptacjach wymienionych książek wyreżyserowanych przez Arthura Rankina i Julesa Bassa bohaterowi głos podkłada John Huston. Czarodziej pojawia się również w grach wideo "The Hobbit" czy "Władca Pierścieni: Powrót króla".

Więcej Mniej
świat Władca Pierścieni Twórca J.R.R. Tolkien data powstania 21 września 1937
Władca Pierścieni: Gollum
Zwiastun nr 3
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
Zwiastun nr 2 (polski)
Hobbit: Pustkowie Smauga
Zwiastun nr 1 (polski)
Na skróty
Na skróty Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
  • Test wiedzy

    Hobbit

    Jak uważnie oglądaliście trylogię o hobbicie?
Gandalf jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Władca Pierścieni jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones