Świat

Władca Pierścieni

{"id":"4","linkUrl":"/world/W%C5%82adca+Pier%C5%9Bcieni-4","alt":"Władca Pierścieni","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cwpo/00/04/4/20.3.jpg"}

Świat filmów, seriali oraz gier wideo wywodzący się z dzieł J.R.R. Tolkiena, brytyjskiego filologa i pisarza. Jego powieści: "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Silmarillion", a przede wszystkim "Władca Pierścieni" przyczyniły się do popularyzacji literatury fantasy. Ich akcja toczy się w mitycznym świecie Śródziemia, który poza ludźmi zamieszkuje wiele fantastycznych ras: elfowie, hobbici, krasnoludowie, istari (istoty anielskie), orkowie, ogry, entowie czy trolle. Tolkien stworzył niezwykle rozbudowany świat, w skład którego wchodzą szczegółowo opisana geografia i przyroda, liczne kultury, a nawet oryginalne języki (m.in. elficki, hobbicki czy Czarna Mowa, którą napisana została słynna inskrypcja na Jedynym Pierścieniu). 

Perfekcjonizm Tolkiena sprawił, że wielokrotnie wracał on do napisanych już rozdziałów, by wprowadzić poprawki, a tworzenie kolejnych powieści i proces wydawniczy zajmowały nawet kilkanaście lat. Z tego powodu przez wiele lat jego proza autora uchodziła za praktycznie niemożliwą do przeniesienia na ekran. W 2001 roku wyzwania tego podjął się australijski reżyser Peter Jackson, który nakręcił trzy części "Władcy Pierścieni": "Drużyna Pierścienia", "Dwie wieże" oraz "Powrót Króla". Sukces adaptacji sprawił, że kilkanaście lat później twórca sięgnął po kolejną powieść J.R.R. Tolkiena – "Hobbita" – na podstawie którego zrealizował kolejne trzy produkcje: "Niezwykła podróż", "Pustkowie Smauga" i "Bitwa Pięciu Armii".

Szukając plenerów do filmowej adaptacji "Władcy Pierścieni", Peter Jackson zdecydował, że najbliższe pięknu mitycznego Śródziemia są zapierające dech krajobrazy Nowej Zelandii. Tam również powstają zdjęcia do kręconego dla Prime Video serialu na podstawie "Władcy Pierścieni".

Więcej Mniej
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (2014) Zwiastun nr 2 (polski) 2:27
Hobbit: Pustkowie Smauga
Hobbit: Pustkowie Smauga (2013) Zwiastun nr 1 (polski) 1:56
Hobbit: Niezwykła podróż
Hobbit: Niezwykła podróż (2012) Zwiastun nr 2 (polski) 2:19
Śródziemie: Cień wojny
Śródziemie: Cień wojny (2017) Zwiastun nr 6 (polski) 2:40
Śródziemie: Cień Mordoru
Śródziemie: Cień Mordoru (2014) Zwiastun nr 9 (polski) 1:53
Guardians of Middle-Earth
Guardians of Middle-Earth (2012) Zwiastun nr 2 2:10
Na skróty
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
Władca Pierścieni jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.