Postać

Ernst Stavro Blofeld

{"id":"22","linkUrl":"/character/Ernst+Stavro+Blofeld-22","alt":"Ernst Stavro Blofeld","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/00/22/22/37.4.jpg"}

Ernst Stavro Blofeld - arcywróg Jamesa Bonda. Założyciel organizacji WIDMO, której celem jest przejęcie władzy nad światem. Jego postać stworzył Ian Fleming w serii powieści o agencie 007. Blofeld pojawia się również w filmach i grach wideo opowiadających o agencie 007.

Według książek Iana Fleminga urodził się w Gdyni i studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Przed wybuchem II wojny światowej emigrował do Turcji, a potem tymczasowo przeniósł się do Ameryki Południowej. Jego podwładni z organizacji WIDMO zwracają się do niego per Numer Jeden. Pragnie przejąć władzę nad światem. Zwykle na drodze do spełnienia marzeń staje mu James Bond. Twórcy filmów o brytyjskim szpiegu początkowo nie pokazywali jego twarzy, mogliśmy za to zobaczyć jak głaszcze swojego białego kota. Dopiero w "Żyje się tylko dwa razy" (1967) zaprezentowano jego pełne oblicze. Od tamtej pory wielokrotnie pojawiał się w kolejnych częściach serii.

W Blofelda wcielali się m.in. Donald Pleasence ("Żyje się tylko dwa razy", 1967), Telly Savalas ("W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości", 1969) i Christoph Waltz ("Spectre", 2015). W nienależącym do oficjalnego cyklu filmie "Nigdy nie mów nigdy" (1983) zagrał go Max von Sydow. Pojawia się również w kilku grach wideo: w "GoldenEye: Rogue Agent" przemawia głosem Gideona Emeryego, a w "GoldenEye 007" - Charlesa Graya. Blofeld doczekał się też wielu parodii. Do postaci arcywroga Jamesa Bonda nawiązują chociażby Doktor Claw z serialu "Inspektor Gadżet" oraz Doktora Zło z filmu "Austin Powers. Agent Specjalnej Troski" (1997) i jego kontynuacji.

Więcej Mniej
twórca Ian Fleming data powstania 27 marca 1961 pochodzenie Polska znany też jako Numer Jeden / Dr Guntram von Shatterhand / Franz Oberhauser
Nie czas umierać
Zwiastun nr 4 (polski)
Spectre
Zwiastun nr 1 (polski) 2:32
007 Legends
Zwiastun nr 7 1:26
TOP
TOP Najlepsi przeciwnicy Jamesa Bonda
  • Test wiedzy

    Bond

    Bond. James Bond. Myślisz, że wiesz o nim wszystko?
  • Test wiedzy

    Dziewczyny Bonda

    Piękne, mądre i pożądane. Czy umiecie dopasować dziewczyny Bonda do filmów, w których się pojawiły?
Ernst Stavro Blofeld jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.