Christoph Waltz 

8,8
65 982 oceny gry aktorskiej
Christoph Waltz
Urodził się 4 października 1956 roku w Wiedniu, gdzie uczęszczał na seminarium Maxa-Reinharda oraz Lee Strasberg Theater Institute w Nowym Jorku. Ukończył studium śpiewu przy Akademii Muzycznej w Wiedniu.
W latach 1976-1992 występował na scenie teatralnej, w Zurychu w przedstawieniu "Amadeusz" (reż. August Everding) i szekspirowskiej sztuce "Hamlet" (reż. Benno Besson), w Kolonii w spektaklu "Das alte Land" (reż. Jürgen Flimm), w Hamburgu w przedstawieniu "Penthesilea" (reż. Jürgen Gosch), we Frankfurcie w spektaklu "Król Lear" (reż. Robert Wilson) oraz w Salzburgu w przedstawieniu "Der einsame Weg" (reż. Thomas Langhoff).
Pierwszą znaczącą rolą na dużym ekranie była postać Tristana w przygodowym filmie "Legenda Tristana i Izoldy". Krzysztof Zanussi zaangażował go do swoich dwóch filmów: jako uciekiniera z więzienia w Oświęcimiu w biograficznym "Życie za życie. Maksymilian Kolbe" oraz w roli Maksymiliana Gierymskiego, przyjaciela brata Alberta w religijnym "Brat naszego boga".
W biblijnym filmie telewizji TNT "Jakub" Petera Halla zagrał postać Morasha. Za przekonywującą rolę agenta Roya Blacka w telewizyjnym filmie niemieckim "Du bist nicht allein - Die Roy Black Story" zdobył nagrodę specjalną Baden-Baden Days of Teleplay, Bavarian TV Award i nominację do nagrody Złotego Lwa. Telewizyjna postać Dietera Cilova w dramacie kryminalnym "Der Tanz mit dem Teufel - Die Entführung des Richard Oetker" oraz główna rola Lehmanna w telefilmie "Dienstreise - Was für eine Nacht" przyniosła mu Adolf Grimme Award. W 2003 roku odebrał nagrodę niemieckiej telewizji za kreację Brisky'ego w kryminale telewizyjnym "Jagd auf den Flammenmann".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 października 1956

miejsce urodzenia: Wiedeń, Austria

wzrost: 170 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 17 innych nagród i 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Jackie (rozwód), 3 dzieci: syn Leon i 2 córki: Miriam i Rachel 2. Judith Holste, córka (ur. 2005)
Miał początkowo zagrać rolę Freuda w filmie "Niebezpieczna metoda", jednak zrezygnował na rzecz projektu "Woda dla słoni" i angaż otrzymał Viggo Mortensen.
Ubiegał się o jedną z ról w filmie "Oz Wielki i Potężny".
Ukończył Instytut Lee Strasberga w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA) oraz The Max Reinhardt Seminar w Viennie (Austria).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych