postać

Michael Corleone

Głowa rodziny mafijnej rodziny Corleone. Wykreowany przez Maria Puzo w książkach "Ojciec chrzestny" i "Sycylijczyk", później główny bohater trylogii mafijnej Francisa Forda Coppoli.

Michael (Al Pacino) był najmłodszym synem Vita Corleone (Marlon Brando) i ostatecznie przejął interesy rodzinne. Od początku wybiera drogę niezgodną z oczekiwaniami rodziny – idzie na studia, a następnie bierze udział w II Wojnie Światowej (za co zostaje nawet odznaczony) i spotyka się z Amerykanką, Kay Adams (Diane Keaton). Wszystko zmieniła się po zamachu na ojca, kiedy donem zostaje jego najstarszy brat, Santino. Michael jako najmniej podejrzany zabija Sollozza, bossa narkotykowego, który zorganizował zamach, i zamieszanego w mafijne porachunki, skorumpowanego kapitana policji, McCluskey'a. Ucieka na Sycylię, gdzie spędza dwa lata. W tym czasie poślubia Apollonie, która ginie od bomby podłożonej w samochodzie, przeznaczonej dla Michaela. W tym samym czasie zamordowany zostaje również Santino. Michael wraca do Nowego Yorku i żeni się z Kay. Obiecuje jej, że w przeciągu pięciu lat interesy rodzinne staną się legalne.

Po śmierci ojca staje się pełnoprawnym donem. Dla umocnienia swojej pozycji organizuje serię zamachów na głowy pozostałych pięciu rodzin. W niedługim czasie przenosi rodzinę do Nevady, gdzie inwestuje w kasyna. Michael staje się coraz bardziej bezwzględnym i chłodnym człowiekiem. Planuje duże interesy na Kubie, do których nie dochodzi ze względu na rewoltę polityczną. Zostaje oskarżony o kierowanie organizacją mafijną, jednak ostateczny werdykt jest uniewinniający. Kay, która ma dosyć kłamstw i manipulacji męża, rozwodzi się z nim. Po śmierci matki Michael wydaje wyrok na starszego brata, Fredo, za współudział w zorganizowaniu zamachu na niego.

W "Ojcu chrzestnym III" rodzina Corleone powraca do Nowego Yorku, gdzie Michael próbuje doprowadzić do legalizacji interesów poprzez założenie fundacji charytatywnej oraz kontakty z agencją nieruchomości, Immobiliare, wykupując zarazem udziały należące do Watykanu. Jednak ponownie zostaje wplątany w wojnę między rodzinami, w wyniku której ginie jego córka, Mary (Sofia Coppola). Do przejęcia tytułu dona szykuje się porywczy oraz brutalny Vincent Mancini-Corleone (Andy Garcia) (nieślubny syn Santina). Zmęczony i zniechęcony Michael pod koniec życia przeprowadza się na Sycylię, do willi, gdzie mieszkał z Apollonią. Umiera samotnie w 1997 roku.

Postać Michaela wzorowana była na dwóch bossach mafijnych, Josephie Bonanno i Vito Genovese.

Więcej Mniej
Twórca Mario Puzo data powstania 10 marca 1969 pochodzenie USA znany też jako Mike Corleone
Ojciec chrzestny II
Zwiastun nr 2
Ojciec chrzestny
Zwiastun nr 2
Ojciec chrzestny III
Zwiastun nr 2 (wersja "The Godfather Coda: The Death of Michael Corleone")
7 wspaniałych
7 wspaniałych Sekwencje montażowe
Michael Corleone jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones