PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=773907}

Ćmy

Motylky
6,7 147
ocen
6,7 10 1 147
Ćmy
powrót do forum filmu Ćmy

Kijów 25 kwietnia 1986. Szkoła numer 53 szykuje się do obchodów 1 maja. Siedemnastoletnia Alewtina Szrokowa siedzi w klasie rozmyślając, ale przerywa jej nauczycielka Afanasiewna. Dziewczyna decyduje się na zmianę tematu wypracowania, bo nie wierzy w miłość do grobowej deski, która często jest powtarzana w literaturze. Kobieta lekceważy uczennicę i wraca do rozmowy o egzaminach. Przerywa jej dzwonek na przerwę. Nastolatka wchodzi z budynku w towarzystwie kumpla. Szybko biegnie do domu, na wstępie pyta dziadka o pieniądze na marmurki (spodnie). Niestety starzec ma tylko 3 ruble, a potrzeba 10.

Dzieli się z wnuczką informacją, że dzwonił jej ojciec, który jest w wojsku. Alya bardzo się cieszy i jest pełna energii. Postanowiła poczekać na Mariankę, która jest jej siostrą i może mieć pieniądze. Kobieta proponuje by pojechać na majówkę do cioci Nadii do Prypeci. Rozmowę przerywa telefon od ojca, który obwieszcza, że wróci po dniu zwycięstwa. W trakcie jazdy do Prypeci siostry się sprzeczają. W aucie coś wysiada i muszą się zatrzymać. Szybko pojawił się milicjant Liosza, który naprawia usterkę i wskazuje najkrótszą drogę przez Czarnobyl. W pobliżu elektrowni samochód znowu odmawia współpracy i kobiety stają się świadkami wybuchu.

Muszę powiedzieć, że jest to jeden z lepszych filmów traktujących o katastrofie z 26 kwietnia 1986 roku. Obok mamy jeszcze ''Znieważoną ziemię'' (2011), ''Czarnobyl: Reaktor strachu'' (2012), ''Czarnobyl 1986'' (2021) i serial od HBO ''Czarnobyl'' (2019). Najwięcej podobieństwa jest z trzecią produkcją, gdyż również traktuje o parze, która poznała się w Prypeci oraz mężczyzna cierpiał na chorobę popromienną, bo pracował przy likwidacji szkód. To jak się poznali wydało mi się bardzo wymuszone szczególnie ze strony Alewtiny, która zdaje się ma jakąś burzę hormonów i na siłę szuka chłopaka, którym jest wojskowy kurier z wiadomością od ojca. Relacja nie miała się kiedy rozwinąć.

O samej głównej bohaterce z początku niewiele wiemy. Nie ma matki, mieszka z dziadkiem i siostrą Marianką. Ojciec jest kimś wysoko postawionym w wojsku, wszyscy czekają na jego powrót. Alya z tego co rodzina mówi zdaję się być dobrą uczennicą, lecz z początku można ją odebrać jako klasowego błazna. Lubi słuchać muzyki rodzimej oraz zagranicznej jak Modern Talking. Realizm tamtych czasów został bardzo dobrze ukazany, przynajmniej lepiej niż w serialu, gdzie jeździli zagranicznymi autami, a aktorzy mówili po angielsku.

Zastanawiającym jest, że Alewtina nie doświadczyła choroby popromiennej. Cała ta ich relacja i pobyt w opustoszałym mieście wydał mi jakiś infantylny nieco baśniowy. Jakby Pavel był chociaż trochę realistą nie bawił by się w tą naciąganą relację z rozkapryszoną nastolatką. Jednak nie miał rodziny, więc skorzystał z okazji by ją znaleźć. Inna sprawa, że wojskowi by go bardziej ścigali. Warto zaznaczyć, że w żadnej innej produkcji nie widziałam, żeby chorych na chorobę popromienną podejrzewano o symulowanie by wymigać się od wojska. Wątek rabusiów zdaje się zbędne, tylko przedłuża, a nic nie wnosi. Moja ocena to 7/10.

ocenił(a) film na 7
Lady_Vlaew

Alya przeciez doswiadczyla choroby popromiennej. Przynajmniej tak zrozumialam z koncowego komentarza do filmu, gdzie jest mowa o tym, ze urodzila corke, a niedlugo potem umarla.
Odnosnie watku szabrownikow - wzmacnia realizm filmu i jak dla mnie powinien byc bardziej rozbudowany. Wlasciwie film bylby duzo lepszy, gdyby watek rabusiow zastapil watek romansu i gdybysmy wydarzenia po wybuchu ogladali oczami grupy rabujacych mienie ewakuowanych mieszkancow Prypeci. Moglby pomiedzy nimi byc jakis watek milosny, jak juz musial to byc melodramat, mogliby prowadzic porachunki miedzy soba wewnatrz swojej grupy, a takze wejsc w konflikt z jakas inna grupa rabusiow.
Bo jak juz sama zauwazylas, relacja zakochanych i ich zachowanie bylo infantylne, mnie ten infantylizm bardzo razil, takie zachowanie pasowalo do 5 max 8 letnich dzieci, a nie 17-18 latkow.
Realizm tamtych czasow, jak i samej sytuacji po katastrofie zostal bardzo dobrze oddany i za to duzy plus dla filmu.

ocenił(a) film na 7
EwaVoodoo

Chodziło mi o to, że w filmie jak na tak bliski kontakt z epicentrum nie doświadczyła tylko dopiero końcowy komentarz tak mówi. Z resztą co napisałaś absolutnie się zgadzam.

ocenił(a) film na 7
Lady_Vlaew

Obejrzyj sobie koniecznie serial pod tym samym tytulem, na You Tube jest on pod tytulem Ćmy/Nierozłączni Serial Czarnobyl, podaje link do 1wszego odcinka.
https://www.youtube.com/watch?v=KtnTmvGRu2Y

W serialu jest wiecej w temacie rabusiow - wyjasnienie, dlaczego milicjanci zastawili na nich pulapke akurat w tym domu oraz zakonczenie watku zarowno rabusiow, jak i tego mlodego milicjanta, ktory zatrzymal siostry na drodze do Prypeci (w serialu Alya sie z nim spotyka jeszcze 2 razy, te sceny zostaly wyciete z filmu). Final watku rabusiow jest pod koniec 3cigo odcinka.
Ja w tej chwili jestem w trakcie ogladania serialu i zaluje, ze zaczelam od filmu. Film to jest ten wlasnie serial, tylko ze po wycieciu z niego 80 minut, dlatego niektore watki w filmie sprawiaja wrazenie, jakby byly pourywane, zbedne i nie laczace sie w spojna calosc z reszta fabuly . Dodatkowo w serialu jest przedstawiona historia narzeczonego Marianki, czy jest tam mowa o ewentualnych wczesniejszych objawach choroby popromiennej glownej bohaterki, poki co nie wiem, moze cos o tym bedzie w 4rtym odcinku, ale serial zdecydowanie lepiej sie oglada, jest ciaglasc fabuly i wszystkie watki sie lacza z innymi w jedna calosc.

ocenił(a) film na 7
Lady_Vlaew

Tak, w serialu rowniez jest pokazane, ze Alya ma objawy choroby popromiennej w czasie, gdy Pasza lezy w szpitalu. Wlasnie skonczylam ogladac. Jednak film jest masakrycznie powycinany, serial duzo lepszy, nawet sie poplakalam pod koniec, chociaz nie trawie melodramatow. ;]

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones