Film

Ania z Zielonego Wzgórza

Anne of Green Gables
1985
3 godz. 19 min.
7,2 46 653
oceny
7,2 10 1 46653
3 334
chce zobaczyć
Historia rudowłosej sieroty, Ani, przygarniętej przez rodzeństwo Marylę i Mateusza. Więcej Mniej
Ania z Zielonego Wzgórza zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Emmy
Film zdobył nagrodę Emmy oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Film opowiada o młodej, osieroconej dziewczynie Ani Shirley (Megan Follows). Na co dzień zmaga się ona z otaczającym ją cierpieniem, a jednak nie poddaje się mu i zatapia w lepszym świecie - świecie wyobraźni. Pewnego dnia los się do niej uśmiecha - zostaje wysłana na Wyspę Księcia Edwarda do domu Maryli (Colleen Dewhurst) i MateuszaFilm opowiada o młodej, osieroconej dziewczynie Ani Shirley (Megan Follows). Na co dzień zmaga się ona z otaczającym ją cierpieniem, a jednak nie poddaje się mu i zatapia w lepszym świecie - świecie wyobraźni. Pewnego dnia los się do niej uśmiecha - zostaje wysłana na Wyspę Księcia Edwarda do domu Maryli (Colleen Dewhurst) i Mateusza (Richard Farnsworth). Dziewczynka nie może ukryć radości, a wiadomość o tym, że zaszła pomyłka jest dla niej poważnym ciosem. Nieugięta Maryla decyduje się odesłać ją z powrotem do sierocińca. Na szczęście górę nad chłodnym rozsądkiem bierze serce i nieśmiałe uczucia, którymi Maryla obdarza Anię. Rudowłosa mieszkanka Zielonego Wzgórza jest osobą kłopotliwą i stale popełnia jakieś błędy, nieustannie wpędzając się w coraz to nowsze tarapaty. Z czasem rezolutna Ania dorasta, znajduje "przyjaciółkę od serca" w osobie Diany Barry (Schuyler Grant), rywala w Gilbercie Blythe (Jonathan Crombie), wroga w Josie Pye (Miranda de Pencier) i kochających ją opiekunów - Marylę i Mateusza.

na podstawie
studio
Anne of Green Gables Productions / Sullivan Entertainment / TV-60 Filmproduktion / Więcej...
tytuł oryg.
Anne of Green Gables
inne tytuły
Rolę Marilli Cuthbert proponowano Katharine Hepburn. Nie zgodziła się jednak, a do roli Ani zaproponowała swoją siostrzenicę, Schuyler Grant.
We wszystkich scenach, w których widzimy Anię w oddali, gra ją inna osoba, ponieważ te sceny zostały nagrane dużo wcześniej, zanim wybrano do tej roli Megan Follows.
Schuyler Grant starała się o rolę Ani Shirley, ostatecznie wcieliła się w postać jej przyjaciółki Diany Barry.
Gdy w 1908 roku narodziła się "psychologiczna" seria powieści dla młodzieży autorstwa Lucy Maud Montgomery, nikt - zwłaszcza autorka - nie mógł spodziewać się popularności, która zaszczyciła swą obecnością każdy kolejny tom cyklu potocznie zwanego "Anią z Zielonego Wzgórza". No bo cóż takiego wspaniałego ujmuje powieść? Jej bohaterka (tytułowa... więcej
Cykl książek Lucy Maud Montgomery o Ani Shirley ma tak niezwykle ciepły i pogodny nastrój, że ukoi i pocieszy każdego, kto po nie sięgnie. W opowieści autorki miejscowość Avonlea na kanadyjskiej wyspie Księcia Edwarda zdaje się być niemal rajem na Ziemi. W związku z tym wydawało mi się, że adaptacja perypetii Ani na język filmu nie będzie rzeczą... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych