Richard Farnsworth 

8,3
3 732 oceny gry aktorskiej
Richard Farnsworth
Zanim został aktorem przez 40 lat był bardzo dobrym kaskaderem. W młodości pracował jako kowboj i występował na rodeo. W 1937 r. wziął udział w castingu do filmu "Marco Polo", w którym zadebiutował w grupie 500 mongolskich jeźdźców. Wystąpił w ok. 300 produkcjach, w większości jednak grał role epizodyczne, choć miał okazję brać udział w kilku znaczących dla historii kina scenach filmowych: w wyścigu rydwanów w "Dziesięciorgu przykazań" Cecila B. DeMille'a, dublując Henry'ego Fondę w "Gwieździe szeryfa" Anthony'ego Manna oraz jako gladiator podczas walki na arenie w "Spartakusie" Stanleya Kubricka. Pierwszą rolę aktorską, w pełni tego słowa znaczeniu, otrzymał w 1976 r. w produkcji "Księżna i błotny lis", komedii westernowej, w której występowała Goldie Hawn i George Segal, zaś rok później zagrał w znakomitym filmie Alana J. Pakuli "Przybywa jeździec", obok Jane Fondy i Jamesa Caana. Za rolę w tej produkcji otrzymał nominację do Oscara w kategorii aktorów drugoplanowych. 6 października 2000 roku, nie chcąc dłużej walczyć z nowotworem, popełnił samobójstwo.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 1 września 1920

data śmierci: 6 października 2000

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 183 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 3 inne nagrody oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Margaret Hill (1947 - 07.08.1985, jej śmierć), 2 dzieci: syn Diamond (ur. 07.10.1949), córka Missy
Odebrał sobie życie strzałem w głowę w Lincoln (Nowy Meksyk, USA). Został pochowany na Forest Lawn Memorial Park w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Jako kaskader zastępował w niebezpiecznych ujęciach takie gwiazdy jak Kirk Douglas, Henry Fonda, Montgomery Clift, Steve McQueen i Roy Rogers.
W 1961 roku współzałożył Stworzyszenie Kaskaderów (Stuntment's Association).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych