2 godz. 19 min.
7,3 179 527
ocen
7,3 10 179527
22 238
chce zobaczyć
5,3 6
ocen krytyków
{"rate":5.3333335,"count":6}
{"type":"film","id":249289,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Apocalypto-2006-249289/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Apocalypto
 • Golan ocenił(a) ten film na: 8

  Pierwszy raz oglądałem tak dopieszczony wizualnie film. Do samego końca byłem przekonany iż to film zagrany przez prawdziwych tubylców, których Mel zgarnął wprost z buszu. Że to ludzie którzy na co dzień żyją z dala od cywilizacji. Myślałem że przeszli jakiś bardzo intensywny trening i szkolenie jak nie patrzeć się w obiektyw kamery przy realizacji scen.

  Zaskoczył mnie on na wielu płaszczyznach, miasto Majów - poezja! Ten film sprawia wrażenie tak naturalne wrażenie iż przy niektórych scenach (wejście do miasta, praca przy tłuczeniu tych białych łupków) miałem autentyczne wrażenie iż na scenografię wydano grube miliony. Ostatni raz taką liczbę prawdziwych statystów widziałem w Mad Max 3!

  Jestem pod wrażeniem. Wizualizacji, tematyki, naturalności tego filmu, oskarowej charakteryzacji (czy Ci aktorzy rzeczywiście porozciągali sobie tak uszy od tych kolczyków?).

  Przepiękne zdjęcia, niesamowita praca kamery i bardzo przyjemny wizualnie montaż. Zdecydowanie polecam każdemu!

 • Miotka_fw ocenił(a) ten film na: 9

  Golan Nic dodać, nic ująć :) Albo dodam... ukłony charakteryzatorom :)

 • Aldirien ocenił(a) ten film na: 3

  Golan Wszystko fajnie, tylko jest jeszcze coś takiego jak fabuła, przekaz, drugie dno i tym podobne, a na tej płaszczyźnie ten film totalnie kuleje. Produkcja to bezmyślna rzeźnia, która w ostatnim ujęciu próbuje wysilić się, żeby ją wzięto za kino ambitne. Chory przejaw wykręconego umysłu Gibsona. Dla mnie ten film jest bardzo słaby, dobrze nakręcony, dobry techniczne, ale bardzo słaby. W ogóle jego filmy są żałosne... Pasja, o mój boże...

 • Aldirien Jesteś za głupi, aby pewne rzeczy zrozumieć, wracaj do Mody na sukces.

 • Aldirien ocenił(a) ten film na: 3

  Pseudoautochton No cóż, nie spodziewałem się poklasku od osób ociężałych umysłowo. Poważnie oglądając ten film masz wrażenie, że tam jest drugie dno, że jest głębia? Że gdzieś między tymi flakami można się doszukać powodu upadku tamtejszej kultury? Współczuję po trzykroć. Ten film, tak jak i Pasja jest jedynie zwierciadłem chorego umysłu Gibsona, a jego faktyczna wartość nie przekracza wartości mojego porannego stolca, ot co.

 • blue_essa ocenił(a) ten film na: 5

  Aldirien Popieram; film dopracowany, bardzo naturalny, realistyczny, dobra gra aktorska, świetna scenografia, itd., ale nie ukrywajmy że to jednak makabreska
  (Btw., Majowie mieli jeden z najdokładniejszych kalendarzy, a nie przewidzieli zaćmienia słońca?)

 • werden ocenił(a) ten film na: 9

  blue_essa Może właśnie przewidzieli i wykorzystali ofiary w ludziach do tego żeby ten ciemny lud utwierdzić w tym że ofiary się przyjęły i zjednać sobie ich posłuszeństwo oraz hołd jako np: kapłanów, pośredników z bogami itp.

 • blue_essa ocenił(a) ten film na: 5

  werden może

 • mayones23 ocenił(a) ten film na: 8

  blue_essa Na pewno wręcz, widać to dobrze po zachowaniu kapłanów

 • Volfram ocenił(a) ten film na: 8

  werden Dokładnie tak. Nie wiem, jak można nie ogarniać tak oczywistej rzeczy.

 • Loraine ocenił(a) ten film na: 8

  blue_essa Przecież widać było, że kapłani dokładnie wiedzieli czym jest zaćmienie i jak działa...w każdym społeczeństwie jest warstwa, która wie więcej od pozostałych i często zaliczali się do niej kapłani. W Egipcie funkcjonowało to podobnie ( choćby w Faraonie było to pokazane ). Trzeba się było bardziej skupić przy oglądaniu ;) Kiedy główny bohater ma zostać zabity na szczycie piramidy kapłan i władca spoglądają na siebie wymownie.A makabreska to i owszem, Majowie to nie byli milusi eko Indianie, ale wysoko rozwinięty lud o krwawych zwyczajach, choć i tak daleko im było do Azteków. Jak więc Gibson miał pokazać ich życie? Postawił na realizm, jak w Pasji, a nie cukierkowatość Hollywoodu.

 • Loraine postawil nie na realizm, a na brutalnosc. tak jak lubie gibsona tak niestety stwierdzam, ze caly ten film jest jego naturalistyczna fantazja. prawdopodobnie prawdziwa jest tylko zielen dzungli.

 • El_Draque Przydało by Ci się trochę pod edukować w zakresie prekolumbijskiej ameryki. Ot tu pierwszy przykład z brzegu.
  http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/09/14/wyrwane-serca-zj...

  Osobiście uważam, że ten film w ogóle nie jest brutalny. Jeżeli pokazana jest tu przemoc to wynika ona z kontekstu środowiska w którym cała akcja się odbywa. To nie jest bezmózgi gore-fest pokroju "Teksańska maskara piła mechaniczną", czy inne tego typu ścierwo, gdzie krew i flaki latają "dla zabawy" po ekranie.

 • constanza no wlasnie ja jestem troche bardziej wyedukowany w temacie, a ty mi podsylasz w linkach gminne sensacje.
  czy zdajesz sobie sprawe, ze wiekszosc tego co wiemy o aztekach pochodzi z zapiskow stronniczych mnichow, ktorzy musieli przeciez uzasadnic ze to diably i dlatego tacy swiatli ludzie jak Hernan Cortez musieli ich eksterminowac?
  stad pochodza tez bzdury o kanibalizmie i o tym, ze ofiary to byli ludzie z lapanki.

  poza tym, o ktorych indianach jest film? Aztekach, Incach czy Mayach? Bo czas zostal nawet sprecyzowany i pokazala sie kolejna bzdura. Te tereny byly tak gesto zasiedlone, ze calodzienny marsz przez dzungle bez napotkania wioski czy miasta nie byl mozliwy...

  niemniej Mel robi dobre akcyjniaki :) • El_Draque "Ot tu pierwszy przykład z brzegu." Świadczy o tym, że nie jest to coś nad czym długo siedziałem. Tutaj głównie chodziło fakt, że pewne akty przemocy miały miejsce w rzeczywistości. Co do źródła wiedzy bez wątpienia mamy do czynienia z hiszpańską stronniczością. Nie zmienia to faktu, że znajdują się też bardziej obiektywne dowody praktyk, co najmniej częściowo potwierdzających faktyczność przekazów.
  W przypadku tego jacy to są Indianinie faktycznie mamy do czynienia z zamieszaniem. Inków do tego nie ma co mieszać, bo to na pewno nie o nich. Twórcy filmu utrzymują, że to jest o kulturze Majów, lecz sposób przestawania składania ofiar ma charakter Aztecki. Dlatego też źródło przeze mnie przytoczone tyczyło się Azteków.
  Ten harmider świadczy o tym, że nie jest to film autentyczny, lecz wykorzystujący pewne realne elementy do przekazania wartości uniwersalnych. Bo akcja tu nie jest meritum przekazu, tylko tłem do rozważań nad wszystkimi kulturami.

 • constanza hmm, zadumalem sie sie nad wartosciami uniwerslanymi, czyli wlasciwie co?
  oraz o jakich innych obiektywnych faktach czy tez dowodach nadmieniasz?

 • blue_essa Chyba nie oglądałaś tego filmu. Oczywiście, że wiedzieli. Wiedzieli kapłani i król. Czekali na to, to był spektakl dla gawiedzi. Kto by nie kochał króla który przywraca słońce i nie szanował kapłana który im w tym pomaga.

 • Excalibur ocenił(a) ten film na: 8

  Aldirien Hm, Pasja, Apocalypto, Waleczne Serce... można nie lubić, ale trudno obok tych filmów przejść zupełnie obojętnie. Te filmy zadziwiają szokują, denerwują, wywołują liczne emocje, a to już bardzo dużo. Pokazuje to że Gibson nie jest jednak zwykłym kręciołem filmów,ale twórcą który chce przykuć uwagę widza i robi to. Apocalypto jest obrazem nietuzinkowym, nakręconym w sposób wyłamujący się ze standardów kina. Dawać mu trójkę to jak porównać go do niszowych filmów z telewizji puls, które są kręcone chyba po to, bo ktoś ma taką prace i musi zarabiać...
  Porównanie z porannym stolcem - rewelacyjne - widać tu bogatą polemikę dotyczącą treści filmu...I to wartościowanie - tego stolca i filmu- jubilerska dokładność niemalże...

 • n0_thx ocenił(a) ten film na: 8

  Golan Zgadzam się. Film ma kilka nieścisłości fabularnych i niepotrzebnych wątków mających na celu podnieść napięcie (ten poród praktycznie już w trakcie tonięcia to była przesada...), ale poza tym to świetnie nakręcony film akcji osadzony w realiach prekolumbijskich. Zastanawiam się pomiędzy 7 a 8, ale chyba dam 8 ze względu na to, że ogólnie mało jest obrazów osadzonych w tamtych czasach.

 • skibaa10 ocenił(a) ten film na: 7

  Golan 1:24.39 czy tylko ja usłyszałem przez chwilę polskie głosy? Wziąłem na cały zycher głośnik i normalnie przez sekundę któryś z aktorów mówił po polsku.