PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=275991}
6,5 2 818
ocen
6,5 10 1 2818
Bathory
powrót do forum filmu Bathory

Nieźle

ocenił(a) film na 8

Film z pewnością ma swoje mocne strony. Aktorzy spisali się nieźle a muzyka jest dobrze dobrana. Choreografom i twórcom kostiumów nie można wiele zarzucić. Podoba mi się również podejście do tematu hrabiny od innej strony. Widać że zaplecze historyczne film ma porządne a twórcy swoje odsiedzieli nad książkami. Efekty specjalne nie biją w oczy rozmachem ale są dobrym uzupełnieniem filmu za co znów należy się pochwała. Obraz jest bardzo żywy i wpadający w oko. Minusem jest że pomimo iż film jest dość długi akcja jak już przyśpieszy to nie zwalnia do końca. Nieraz braknie chwili na przemyślenie działań i rozwój postaci. Wciąż się coś dzieje, jakaś nowa afera i historia przykuwa naszą uwagę przez co brakuje nam możliwości refleksji którą widocznie twórcy usiłowali w widzu wzbudzić gdyż podczas opowieści zaznaczono dość dobitnie że nie wiadomo czy Elżbieta Bathory faktycznie była krwiożerczą wampirzycą (przynajmniej w swoim przekonaniu) czy też została we wszystko wrobiona. Ponadto twórcy mogliby umieścić w filmie trochę smaczków skoro i tak zdecydowali się odejść nieco od prawdy historycznej. Przykładowo ciekawy byłem spotkania Elżbiety z jej drugim kuzynem Wladem (późniejszym Palownikiem) z Siedmiogrodu oraz roli jaką to spotkanie mogło by wywrzeć czy może nawet wywarło na postaci krwawej Elżbiety.

Film jednak mimo mojego czepiania się jest bardzo porządnym widowiskiem historycznym wartym polecenia.

ocenił(a) film na 10
SirDrX

Nie spotkała się z Vladem Palownikiem, bo i spotkać się nie mogła - a to z jednej prostej przyczyny - Vlad umarł w roku 1476, czyli całe 84 lata przed urodzeniem Elżbiety Bathory:) Vlad nie był również jej kuzynem (nawet dalekim), ponieważ wywodził się z dynastii Basarabów, nie z Bathorych. Te dwa rody były co prawda lekko "skoligacone", jednak pokrewieństwo było doprawdy niewielkie. Już bardziej spokrewniona z Vladem jest obecnie panująca brytyjska rodzina królewska, do czego książe Karol jawnie przyznaje się w wywiadach... :)

ocenił(a) film na 8
SirDrX

Ode mnie również 8/10. Ciekawe podejście do tematu i postaci Elżbiety Batory, którą ukazano jako ofiarę magnackich spisków i kobietę samotną, a za razem dobroduszną. Muzyka również jest dużym atutem filmu jak i zdjęcia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones