Brzezina

1970 1 godz. 39 min.
7,3 6 097
ocen
7,3 10 6097
3 559
chce zobaczyć
7,5 6
ocen krytyków
{"rate":7.5,"count":6}
powrót do forum filmu Brzezina
  • wikola ocenił(a) ten film na: 8

Fenomenalnie Wajda wykorzystał tutaj obrazy Malczewskiego, nie dość że jeden z obrazów wisi na ścianie, to jeszcze
    ożywił je zamieniając je w film, obrazy takie jak

"zatruta studnia"
    http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/obrazy/zatruta_studni...

"Thanatos"
    http://culture.pl/sites/default/files/images/imported/sztuki...
    ski_thanatos_mnw2_39179.jpg
    ten obraz akurat jest umieszczony w filmie, ale jakby z perspektywy okna i Stasia :)

"śmierć"
    http://pinakoteka.zascianek.pl/Malczewski_J/Images/Smierc_2....

to tylko nieliczne obrazy jakby wtopione w obraz filmu

Genialne! mimo, dziewczyny z kosą, śmierci, to jednak Malwina jest czymś co daje życie, jej wizerunek przeplata sie
    niejednokrotnie z wodą, a woda to życie,... czyż nie?
    Światło które pada na twarze.. w pierwszej scenie, widać że Staś ma twarz oswietloną kolorami zielono żółto fioletowymi,
    zas Bolesław kolory czerwone, co dodatkowo potęguje wrażenie dziwnej relacji między nimi!

• użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 8

wikola Malwina Stasia odprowadza na drugą stronę, a Bolesława przywraca do świata żywych. Łączy w sobie życie i śmierć. Bardzo wymowna jest scena, gdy kosi kaczeńce (w opowiadaniu zbiera grzyby, Wajda zmienił otoczenie, pozostawiając dialog)... Tanatos z kosą, brodząca w wodzie, symbolu życia. Akademia Polskiego Filmu zamieszcza bardzo ciekawe analizy, m.in. "Brzeziny".

• PanBlazej ocenił(a) ten film na: 9

wikola Tak, Malczewski w "Brzezinie" rzuca się w oczy. Bardzo czytelne symbole. Świetnie użyte w filmie. Wajda nie tylko tu w "Brzezinie" ożywia obrazy, które poszerzają symbolikę filmu. To samo np. w "Katyniu" czy w "Tataraku". Hopper czy Malczewskiego "Wigilia na Syberii" potrafią w jednej chwili przywołać takie asocjacje, które przy próbie opowiadania ich zajęłyby tyle scen, tyle taśmy i czasu. Świetna rzecz -skrót symbolu! Malarstwo w filmie! Tarkowski np. używał obrazów wprost w "Zwierciadle", "Rublowie" lub w "Solaris" jako przeglądanego albumu, ale też "ożywiał" obrazy jak np. Brueghela "Spis ludności w Betlejem" w "Zwierciadle". Inną rzeczą jest obecność czyjegoś autentycznego obrazu w filmie jak np. Giorgia Morandiego w "Słodkim życiu" Felliniego i rozmowa o nim. Tak też w "Brzezinie", tak na wszelki wypadek, jakby ktoś nie zauważył inscenizowanego Malczewskiego, Wajda umieszcza prawdziwy obraz, czy też jego reprodukcję.

• wikola Ja wszystkich odniesień może nie zauważyłam, ale jak na ścianie mi mignął, to od razu... nie do pomylenia styl.

• Ewiatko ocenił(a) ten film na: 8

wikola Dawno temu oglądalam ten film, niczego takiego nie zauważyłam, a po latach kiedy poznalam malarstwo Malczewskiego, które bardzo swoją drogą lubię, to od razu mi się rzucił w oczy obraz na ścianie w pokoju Bolesława kobieta z kosą. Wydał mi się ten styl znajomy, ale zaczęłam wertowac internet i nie znalazałam go w dziełach Jacka Malczewskiego, więc już zgłupialam czy to napewno jego?

• boian ocenił(a) ten film na: 8

wikola Maturę o tym pisałem. W ogóle Wajda w wielu filmach do Malczewskiego nawiązuje.
    Samo wyszukiwanie tych nawiązań jest fascynujące