Richard Harris I

Richard St. John Harris

8,3
13 798 ocen gry aktorskiej
Richard Harris I
Jeden z dziewięciu synów irlandzkich farmerów Ivana Harrisa i Mildred Harty. Ukończył prestiżową The London Academy of Music and Dramatic Art. Dzięki roli w "Sportowym życiu" Lindsaya Andersona, sztandarowym filmie brytyjskiego nurtu młodych gniewnych, stał się gwiazdą światowego formatu. Za rolę zgorzkniałego górnika, który pragnął stać się profesjonalnym rugbistą został nominowany do Oscara, nagrody Bafta, zdobył też nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes w 1963 roku. W 1970 roku w westernie "Człowiek zwany koniem" zagrał angielskiego arystokratę Johna Morgana, schwytanego i torturowanego przez Indian. Film okazał się jego wielkim sukcesem.

W swojej karierze wystąpił w 72 filmach. Ostatnio do najbardziej udanych filmów, w których wystąpił można zaliczyć: "Cyrulika syberyjskiego", "Gladiatora", "Czas patriotów", "Bez przebaczenia", czy "Biały labirynt". 

Na ukoronowanie jego kariery wystąpił w dwóch pierwszych częściach przygód Harry'ego Pottera, w których Harris zagrał dyrektora Hogwartu, profesora Albusa Dumbledora. Rola w tej niezwykle popularnej produkcji przysporzyła mu wielbicieli szczególnie wśród młodej widowni. 

W 1985 roku został przyjęty do Rycerzy Maltańskich. Był dwukrotnie rozwiedziony. Wśród jego 3 synów: Jamie został aktorem, a Damian reżyserem.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 1 października 1930

data śmierci: 25 października 2002

miejsce urodzenia: Limerick, Irlandia

wzrost: 185 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, inną nagrodę oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Elizabeth Rees (07.06.1957 - 1969, rozwód), 3 synów: Damian, Jared i Jamie; 2. Ann Turkel (07.06.1974 - 1982, rozwód)
Przyjął rolę Albusa Dumbledora w "Harrym Potterze" tylko ze względu na swoją 11-letnią wnuczkę, która zagroziła, że już nigdy więcej się do niego nie odezwie.
W 1985 Dania nadała mu tytuł szlachecki.
Ukończył  London Academy of Music and Dramatic Art w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Niezapomniany Cesarz z "Gladiatora..."

'Przyjął rolę Albusa Dumbledora w "Harrym Potterze" tylko ze względu na swoją 11-letnią wnuczkę, która zagroziła, że już nigdy więcej się do niego nie odezwie.' - sympatyczne :)

Moim zdaniem Pan Harris bije na głowę Pana Gambona w roli Dumbledora w Potterze, uwielbiam sobie od czasu do czasu włączyć pierwsze dwie części Harrego właśnie dla tego Pana, gdyż pasował idealnie do roli takiego poczciwego i charyzmatycznego staruszka jakim był Dumbledore:)
Wielki szacun!!!

"Maximus that is why it must be you" - te słowa zapamiętam na bardzo długo. A może i na zawsze (jeszcze ta muzyka w tle). Epicka rola w epickim filmie.

To był prawdziwy Albus Dumbledore.
Brakuje mi go w Harry Potterze
On był SPOKO ZIOMEK !!!!!!!!!!!!!!!!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones