PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=720204}
7,6 80 465
ocen
7,6 10 1 80465
7,1 35
ocen krytyków
Captain Fantastic
powrót do forum filmu Captain Fantastic

Zakończenie filmu

ocenił(a) film na 9

Mam teorię, że film nie zakończył się tak jak to się wydaje i jestem ciekaw waszych opinii. Na wstępie chciałbym jednak zwrócić uwagę na kilka wydarzeń mających miejsce wtedy gdy główny bohater zgolił brodę:
- dzieci wyszły spod podłogi, choć nie bardzo miały kiedy wejść do autobusu,
- zbuntowany syn od razu przeprosił ojca i wycofał swoje słowa o nienawiści,
- dzieci miały wszystkie rzeczy, choć nie było jak zabrać ich od dziadków,
- rodzinie bez problemu udało się wykraść ciało, choć narobiła dużo zamieszania,
- ciało po wyjęciu z trumny wyglądało jak żywe, a wiemy, że od momentu zgonu do samego pogrzebu minęło 5 dni,
- teść w ogóle nie usiłował złapać dzieci i nie zrealizował groźby o aresztowaniu ojca,
- syn nie skorzystał z możliwości wybrania najlepszych studiów na świecie. Pojechał na misję do Afryki, choć bardzo mu zależało na porządnej edukacji,
- pomimo braku środków i w bardzo krótkim czasie ojciec zbudował lub kupił dom dla całej rodziny,
- dzieci radośnie i bez problemów chodzą do szkoły,
- i ostatnie - skąd w ogóle taki tytuł?

Sam film przez całe jego trwanie jest pozytywny, a jednak ma swoje ciemne strony, kości się łamią, ludzie popełniają samobójstwa, rozgrywają się ludzkie tragedie, aż tu nagle ni z tego ni z owego wszystko się układa jak w bajce. jak to możliwe?

I tu moja teoria: to nie jest możliwe. To wszystko dzieje się w głowie ojca, który albo o tym marzy, albo oszalał, albo też odebrał sobie życie uważając, że tak będzie lepiej. Dlatego właśnie tytuł "Captain Fantastic". Nie dlatego, że jest taki fantastyczny, ale że pogrąża się w fantazji.

Co sądzicie?

ocenił(a) film na 7
Domitronic

Do końca filmu liczyłem że reżyser podsunie widzowi jakiś trop dotyczący powrotu dzieci. Niestety nic takiego nie dostaliśmy i możemy tylko gdybać i się zastanawiać czy to rzeczywisty powrót dzieci czy tylko wyobraźnia głównego bohatera. Twoje spostrzeżenia mimo iż są ciekawe, łatwo można wytłumaczyć. Dlatego daje tylko 7.

ocenił(a) film na 9
intermed1

Ok, a jak wytłumaczyć?

ocenił(a) film na 7
Domitronic

Nie mam czasu wszytkiego tłumaczyć więc wyjaśnię według mnie najciekawsze kwestie. Dzieci miały czas spakować się i wrócić do autobusu ponieważ po scenie w której ojciec oznajmia że je opuszcza, Ben wraca do domu i rozmawia z dziadkiem. Dziadek nie dzwoni na policje ponieważ zrozumiał że skoro dzieci od niego uciekły to nie ma sensu na siłę sprowadzać je do domu. Wybudowany dom to może być farma o której ojciec wspominał, że wychowywali tam Bo do 8 roku życia.

ocenił(a) film na 9
intermed1

Good point, szczególnie z tą farmą.

użytkownik usunięty
Domitronic

Te wymowne kilkanaście sekund ciszy przy stole na końcu filmu jednak mnie skłaniają do twojej teorii Domi. Ojciec patrzy z tęsknotą w okno ze wzrokiem mówiącym - ,,a mogłoby być tak wspaniale, ale zje*ałem''. W rzeczywistości leży samotnie w swojej brudnej lepiance, a dzieciaki korzystają w najlepsze z uciech materialnych u dziadków.

użytkownik usunięty

A może to westchnięcie i wzrok to prawdziwy Ben kryjący się pod odrodzonym farmerem, facet poczuł odrazę widząc, jak system przesiąkł za próg jego domu [prace domowe, szkoła, płatki i mleko Łaciate (a propos jest jeszcze do kupienia Łaciate w sklepie? Takie normalne nie UHT, masło robią dalej i to fest, ale mleka świeżego jakoś nie, a szkoda bo było najbardziej zbliżone smakiem do takiego prosto z wymiona)]

Domitronic

Ciało może wyglądać w miarę dobrze po balsamacji, jednak jeżeli znajdowało się już pod ziemią to na pewno nie byłoby w tak dobrym stanie. Poza tym w grę wchodzi zapach i zarazki, przebywanie z kilkudniowym trupem w tak małym pomieszczeniu jak samochód, gdzie dodatkowo jest ciepło nie jest zbyt bezpieczne i komfortowe dla nozdrzy. Powinni później porządnie zdezynfekować auto, a nie hodować w nim kurki. Jeśli chodzi o spalenie, to na zwykłym stosiku zwłoki nie spalą się tak idealnie na proch jak w piecu krematoryjnym, gdzie też często zostają resztki kości, które trzeba zmielić.. Mamy tutaj więc do czynienia albo z niedopatrzeniem twórców, albo nie chcieli oni wchodzić się w drastyczne szczegóły przez co pokazali te aspekty w sposób raczej symboliczny niż dosłowny.
Jednak bardzo możliwe jest, że faktycznie sceny te miały miejsce w wyobraźni Bena. Już wcześniej przecież widywał nieżyjącą żonę i może miało to zwrócić uwagę widza na to, że pewne rzeczy mogą mieć miejsce tylko w głowie bohatera.
A może to nadinterpretacja i po prostu dla dobra dzieci Ben poszedł na kompromis, co nie było znowu tak pozytywnym zakończeniem, przynajmniej dla niego. Wtedy jednak twórcom należy się duży minus za tę akcję z 'pogrzebem', ale akurat niedopatrzenia związane ze zwłokami w filmach zdarzają się tak często, że chyba trzeba po prostu przymknąć na to oko.

ocenił(a) film na 8
pringles

Teraz można wprowadzić do ciała jakieś tam chemikia i nic nie gnije i nie śmierdzi tylko faktycznie zamienia się w proch z biegiem czasu.

ocenił(a) film na 8
huberator

To taki zabieg pod wystawkę ciała.

huberator

No to mówiłam, że mogli ją zabalsamować xd a niespalone resztki zostawili gdzieś w lesie i tyle.
To pewnie zwykłe niedopowiedzenia i nie ma co się czepiać.

ocenił(a) film na 7
Domitronic

Po pożegnaniu z dziećmi ich ojciec idzie w stronę domu - ma na sobie koszulę w kratę. Dzieci siedzą pod drzewem jakby się nad czymś zastanawiały. W następnej scenie ojciec jest w autobusie i zbiera rzeczy dzieci. Ubrany jest w podkoszulek więc odkąd szedł w stronę domu minęło trochę czasu- ponieważ się przebrał. Później rozmawia z dziadkiem. W tym czasie dzieci mogły bez problemu i spokojnie ukryć się w autobusie. Nie miały by czasu tylko odzyskać przyniesionych przez ojca do domu rzeczy. Ale nie jest powiedziane że to były wszystkie ich rzeczy. Część mogły mieć w domu i te zabrały. Na pewno jakieś rzeczy musiały mieć na zmianę bo kiedy wychodzą z autobusu ubrane są w co innego niż wtedy, kiedy siedziały pod drzewem.
Resztę wyjaśnili inni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones