PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=648982}
7,7 123 396
ocen
7,7 10 1 123396
6,6 23
oceny krytyków
Chce się żyć
powrót do forum filmu Chce się żyć

Subtelny, delikatny i piękny film. Wielkie brawa za kreacje aktorskie nie tylko dla Dawida Ogrodnika, bo te są oczywiste. W Hollywod- oscarowa rola!!! Polskie kino nabiera rozpędu i uważam, że od kilku sezonów robimy bardzo wartościowe filmy a o takie chyba głównie powinno chodzić.

ocenił(a) film na 10
marcin a

Popieram! W końcu jakiś właściwy komentarz. Jak czytam niektóre komentarze (pisane przez miłośników batmana, american pie itp)- to mnie krew zalewa... Dawno nie oglądałam filmu, który wywołał u mnie tyle emocji. Nie mogłam przestać o nim myśleć przez kilka dni. A po skończonym seansie- długo zastanawiałam się nad swoim życiem. Po prostu CHCE SIĘ ŻYĆ!!!!

ocenił(a) film na 6
marcin a

Przeczytałam najpierw książkę. Jest łatwiejsza w odbiorze, przyswojeniu - prowadzona lekką, dowcipną narracją, która przenosi czytelnika przez całą historię spokojnie. Opisuje tragedię "od kuchni", traktuje o sprawach poważnych i delikatnych z dużym dystansem i pogodą, czyta się ja z uśmiechem, czułością, "chce się żyć!" - myśli się po skończeniu. Film jest dużo bardziej drastyczny, poprzez dodanie warstwy wizualnej i rezygnację z większości narracji... nie ma już dowcipu, nie ma dystansu - są za to brutalne, ciche obrazy, ich sens nie jest złagodzony ironizującym komentarzem narratora. To ta sama historia, opowiedziana w zupełnie inny sposób. Nie twierdzę, że to źle. Film po prostu wywołuje zupełnie inne emocje niż książka. Mimo, że "wszystko dobrze się kończy" całość jest niezmiernie smutna.

ocenił(a) film na 10
eleroo

Polemizowałbym z wypowiedzią "wszystko dobrze się kończy".Czyli Mateusz wstał i nagle ozdrowiał? Wciąż pozostał w starym ośrodku gdzie miał jedyną osobę która go rozumiała.To jedyny pozytywny akcent.Gdzie tu widzisz "dobre zakonczenie"? Mieszkanie w takiej placówce i widzenia z rodziną raz na tydzień albo 2 uznajesz za dobre zakończenie?

a_kwitek

Ja z kolei polemizowałbym z Tobą. Ale aby polemika miała jakiś sens muszę przywołać film Formana "lot nad kukułczym gniazdem". Zresztą uważnie wpatrując się w ekran ( mam na myśli polski film)można chyba ujrzeć jedno ujęcie ( korytarz oddziału ośrodka,snujący się pensjonariusze))jakby żywcem wyjęty z tamtego filmu.
i teraz o tym odniesieniu do filmu Formana

Tak jak w filmie Formana Nicholson i Wodzu chcą za wszelką cenę wydostać się z „wariatkowa’ do tego normalnego świata, tak w przypadku filmu Pieprzycy chłopak stanowiący intelektualnie autonomiczny podmiot musi decydować w pewnym momencie do którego świata chce przynależeć.
Czy do „normalnego”świata pełnego różnego rodzaju zblazowanych cyników , pozbawionych jakichkolwiek uniwersalnych zasad współżycia ,nastawionych na” szybciej” , ” więcej” , „lepiej” -niezależnie oczywiście od kosztów ( w tym kosztów ludzkich), widzących w drugim człowieku jedynie środek do swoich mniej lub bardziej popier… celów…

I z drugiej strony świat pensjonariuszy ośrodka dla ” sprawnych intelektualnie inaczej”. Gdzie wszystko jest proste, szczere, spontaniczne, bez ogłupiającego superego, czy innego „Się”. Oczywiście Ci których wybrał bohater filmu w teleturnieju udziału nie wezmą, idolami tłumów na pewno nie będą, na Olimpiadę nie pojadą ( chyba, ze na Olimpiadę Specjalną rozgrywaną 2 tygodnie po tej dla tych normalnych, lepszych) Być może, a raczej na pewno, nie wygrają również kolejnej życiowej szansy, ale mają to Coś co wybrał bohater grany przez Ogrodnika.

A czy to jest dobre zakończenie? Na pewno nie jednoznaczne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones