PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1027}
7,9 71 670
ocen
7,9 10 1 71670
8,5 38
ocen krytyków
Chinatown
powrót do forum filmu Chinatown

Tytuł

ocenił(a) film na 9

Ktoś wyjaśni, czemu akurat Chinatown? Może Romek oficjalnie coś o tym mówił?

ocenił(a) film na 10
ZiD0

Odpowiedź jest w filmie.
Evelyn pyta Jacka o jego pracę (Jack był w Chinatown policjantem jakiś czas), co robił w Chinatown.
On odpowiada jej: Jak najmniej.

Oznacza to sytuację, w której stróże prawa nie mieszają się do tego, co się dzieje w danym miejscu, ponieważ nie są pewni, czy ich ewentualna interwencja nie przyniesie czasem więcej szkody niż pożytku.

Jack przypomina to sobie, gdy Evelyn umiera - zrozpaczony powtarza - "robić, jak najmniej". Niestety, prawda jest taka, że gdyby zostawił Evelyn w spokoju, nie drążył i zostawił tę sprawę, ona najprawdopodobniej by żyła.
To jest - pisałam już gdzieś tutaj o tym - nawiązanie do tragedii antycznej, gdzie wszystkie działania bohatera przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego (vide Król Edyp)

Chinatown to nie miejsce - to stan umysłu.
Chinatown to sytuacja, w której prawo nie funcjonuje, ponieważ nie ma rozeznania na temat tego, co jest dobre a co złe. Co więcej, Chinatown to sytuacja, w której możni i bogaci tryumfują (tak jak Noah Cross), sprawiedliwości nie staje się zadość - sprawiedliwości nie ma.

ocenił(a) film na 9
Daikte

Dzięki za świetną odpowiedź.

Daikte

widzę że znasz dobrze film. Jako że ja oglądałem go wczoraj na TVNie, o takiej a nie innej porze mam pewien mętlik w głowie. Chodzi mi o kobiety w filmie, a mianowicie która jest która? 1. Fałszywa żona, 2 prawdziwa żona, 3 (hipotetyczna) kochanka, 4 kobieta którą główny bohater fotografuje na łódce, 5 kobieta która leżała zamordowana w domu na podłodze pomiędzy warzywami, 6 córka która jest jednocześnie siostrą. Moje pytanie która jest która? Czy to córka/siostra się podawała za żonę zamordowanego i wynajeła detektywa? Czy może ta zamordowana na podłodze, ale w takim razie która z nich była w łódce? Mam nadzieje że mi rozjaśnisz.

ocenił(a) film na 8
LeeHarveyOswald1986

Wydaje mi się, że fałszywa żona = kobieta która leżała zamordowana w domu na podłodze pomiędzy warzywami, a (hipotetyczna) kochanka = kobieta którą główny bohater fotografuje na łódce = córka która jest jednocześnie siostrą :)

ocenił(a) film na 10
LeeHarveyOswald1986

Jest dokładnie tak jak napisał flordi

1 Fałszywa żona, która wynajęła Gittesa = 5 kobieta, która leżała między warzywami = Ida Sessions (bo tak się naprawdę nazywała)
2 prawdziwa żona = Evelyn Mulwray, córka Noaha Crossa
3 hipotetyczna kochanka = kobieta, którą główny bohater fotografuje w łódce = Katherine Mulwray - córka (i zarazem siostra) Evelyn Mulwray i Noaha Crossa, adoptowana córka Hollisa Mulwraya (dlatego się z nią spotykał)

A to idzie w sposób następujący:

Gittes zostaje wynajęty przez Idę Sessions (fałszywą żonę) w celu śledzenia i skompromitowania Hollisa Mulwraya (ponieważ badał on okoliczności przekrętów z wodociągami miejskimi).
Gittes robi Mulwrayowi zdjęcia z domniemaną kochanką - (w łódce) - informacje te wyciekają do prasy
Pojawia się prawdziwa żóna - Evelyn Mulwray (córka Noaha Crossa, który był wspólnikiem Mulwraya)- jest jasne, że to nie ona wynajęła Gittesa
Mulwray ginie - utopiony
Ida Sessions ginie (w warzywach na podłodze)
Gittes dalej drąży - w końcu dowiaduje się, że domniemaną kochanką Mulwraya była córka Evelyn Mulwray i Noaha Crossa - Katherine Mulwray
Evelyn Mulwray ginie.

Aha, evelyn Mulwray łatwo rozpoznać ponieważ gra ją Faye Dunaway - lecz zgadzam się, że te trzy blondynki mogą się pomylić.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones