PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1087}

Człowiek słoń

The Elephant Man
7,9 51 100
ocen
7,9 10 1 51100
7,8 24
oceny krytyków
Człowiek słoń
powrót do forum filmu Człowiek słoń

Ecce homo

ocenił(a) film na 9

Jeden z najbardziej humanistycznych i wstrząsających filmów w historii kina światowego, wspaniała opowieść o ludzkiej szlachetności i podłości, odkrywająca na nowo banalną zdawałoby się prawdę, że to wnętrze liczy się w człowieku nade wszystko. Historia zdeformowanego Johna Merricka to analiza relacji między jednostką a społeczeństwem i afirmacja ludzkiej godności, świadomej siebie. "I'm not an animal! I'm a human being! I'm a man!" - woła bohater w przejmującej scenie, jakich wiele w tym obrazie. Bardzo wyrafinowana, a przy tym prosta strona plastyczna dodatkowo podkreśla walory filmu. Jeśli każdorazowy kontakt z dziełem sztuki wzbudzać powinien wzruszenie i refleksje nad człowieczeństwem, to "Człowiek słoń" jest arcydziełem.

ocenił(a) film na 9
BartekM

Świetnie ujęte, film, choć prosty w formie, jest arcydziełem. Sam popłakałem się na nim, co zdarza się u mnie nieczęsto. Zaryzykowałbym nawet stwierdzeniem, że to dobry film dla dobrych ludzi, bo źli i tak nie znajdą w nim powodów do wzruszeń. A może się mylę? Być może takie filmy potrafią uleczyć zło i spowodować u kogoś wewnętrzną przemianę?
Po to jest sztuka - aby czynić ludzi lepszymi, by ich zmieniać i nadawać życiu sens, aby dawać radość i satysfakcję z intelektualnego i duchowego spełnienia, wreszcie po to by ich unosić ponad nich samych.

Czy faktycznie żaden człowiek nie umiera? Tak. Aczkolwiek - co pokazuje film - jest wiele ludzi o nieludzkich duszach, a istota ludzka bez duszy jest martwa, niezależnie od tego czy żyje, czy nie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones