PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32727}
7,8 40 610
ocen
7,8 10 1 40610
6,7 22
oceny krytyków
Dekalog I
powrót do forum filmu Dekalog I

W kilku komentarzach czytałam, że Kieślowski w pierwszej części ,,Dekalogu" przedstawił boga jako mściwego, zsyłającego karę na głównego bohatera niczym starotestamentowy Jahwe na Izraelitów. Ja mam jednak wrażenie, że filmie nie ma mowy ani o takim bogu, ani o jakimkolwiek innym. Jest poruszana kwestia naszej wiary i tego jak go widzimy, a nie tego czy jest bóg, czy też go nie ma. I jeszcze jedno, czy uważacie, że film staje po czyjejś stronie, np. po stronie ludzi wierzących, czy krytykuje niewierzących,a może tylko wskazuje na zagrożenia jakie niesie ze sobą postawa człowieka, który odrzuca wiarę?

aannkkaa00

Przede wszystkim należy pamiętać, że Kieślowski wierzył w istnienie Boga, co jest w pewien sposób odzwierciedlone w filmie. Nie widzę aby przedstawił go negatywnie. Bardziej czysto neutralnie. Obok samego boga w filmie w roli innego bótstwa przedstawiony był komputer, symbolizujący naukę. Myśle że autor daje do zrozumienia że nie wszystko da się racjonalnie wyjaśnić, obliczyć. Przekonuje nas o tym zmiana jaką przeżył w filmie Krzysztof. Zauważ że po stracie dziecka idzie do kościoła, gdzie dokonuje zniszczenia ołtarza, tak jakby wyrażał wściekłość w kierunku Boga, w którego wcześniej nie wierzył.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones