film

Dekalog X

1988
57 min.
8,1 24 801
ocen
8,1 10 1 24801
7,9 16
ocen krytyków
Dwóch braci dziedziczy po śmierci ojca jego kolekcję znaczków. więcej mniej
Dekalog X zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Jerzy (Jerzy Stuhr) i jego młodszy brat Artur (Zbigniew Zamachowski) dowiadują się o śmierci ojca. Wkrótce okazuje się, że odziedziczyli po nim kolekcję znaczków pocztowych, które zbierał przez całe życie. Prezes filatelistów (Henryk Majcherek) oznajmia im, że są warte fortunę. Mężczyźni, początkowo skłonni pozbyć się kolekcji pierwszemuJerzy (Jerzy Stuhr) i jego młodszy brat Artur (Zbigniew Zamachowski) dowiadują się o śmierci ojca. Wkrótce okazuje się, że odziedziczyli po nim kolekcję znaczków pocztowych, które zbierał przez całe życie. Prezes filatelistów (Henryk Majcherek) oznajmia im, że są warte fortunę. Mężczyźni, początkowo skłonni pozbyć się kolekcji pierwszemu lepszemu kupcowi, postanawiają jej nie sprzedawać. Tymczasem kontaktuje się z nimi właściciel sklepu filatelistycznego (Henryk Bista). W zamian za nerkę jednego z nich pomoże im załatwić bardzo rzadki znaczek, który uzupełniłby kolekcję ojca.

studio
Sender Freies Berlin (SFB) / Studio Filmowe Tor / Telewizja Polska
tytuł oryg.
Dekalog X
inne tytuły
Ten Commandments 10
Thou Shalt Not Covet Thy Neighbor's Goods
więcej
Film był kręcony w Warszawie (Polska).
To jedyna część 'Dekalogu', w której nie występuje Artur Barciś.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jakie to polskie

  koziol20 ocenił(a) film na 10

  Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

  • Cały dekalog jest wspaniałym cyklem filmowym, a zarówno niepodważalnym dowodem geniuszu K.Kieślowskiego. Dekalog X jest można powiedzieć pointą całej serii. Śledząć film można w nim znaleźć wszystkie przykazania
   1. nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną (kochane znaczki)
   4. czcij ojca... więcej

  • Znaczki w Ósemce

   boolion ocenił(a) film na 10

   W Ósmym Dekalogu dwukrotnie pojawia się sąsiad Zofii, który pokazuje jej znaczki z Zeppelinami. Były one częścią kolekcji zmarłego ojca z Dziesiątki. Jak myślicie, skąd sąsiad stał się posiadaczem tak drogich znaczków?

  • Zachlannosc

   Kriss de Bielau ocenił(a) film na 9

   Jakze inna to czesc Dekalogu, jedyna o wyraznie komediowym zabarwieniu. Rewelacyjny duet Stuhr-Zamachowski zarazony pasja swojego ojca (swoja droga Bronislawa Pawlika z Dekalogu VIII). Szybka, zabawna, rockowa ale rowniez i dajaca do myslenia tragikomedia.

   W podsumowaniu:
   Po ponownym obejrzeniu Dekalogu... więcej

   14
   • Obejrzałem kiedyś, był nudny wieczór, włączyłem TVP Kultura..i tak zaczęła się moja przygoda z Dekalogiem(: Coś niesamowitego!