PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35}
6,9 46 318
ocen
6,9 10 1 46318
4,7 9
ocen krytyków
Demony wojny wg Goi
powrót do forum filmu Demony wojny wg Goi

Z miejsca powiem, że efekty były w porządku jak na realia polskie, a poza tym mnie one w filmach nie interesują więc się do nich nie odniosę. Odniosę się natomiast do tego, czego nienawidzę w filmach tego typu, a co spokojnie na realia polskie można było zrobić.

Przede wszystkim, film jest pełen absurdów, i jak już zauważyłem w tematach niżej było to poruszane. Keller nie stosując się do rozkazu przełożonych bierze grupkę ludzi bo do żołnierzy zaprawionych w bojach było im daleko, i idzie na teren wroga ratować rozbitków z samolotu... Raz - za takie coś Keller powinien iść pod sąd, Dwa - jak już chciał brać w tym udział, to mógł wziąć ludzi zaprawionych w bojach a grupę ludzi co nie strzelali chyba nawet w grach komputerowych. Zachowanie żołnierzy żenujące w sytuacjach krytycznych. Jedynie Keller i Cichy ogarniali, ale ten pierwszy był na zbyt wyluzowany, a ten drugi idąc sobie jako pierwszy, trzyma karabin w górze jak Rambo zamiast być gotowym do dzialania

Kolejnym zagadnieniem są "dialogi" - poza kilkoma dobrymi tekstami Lindy do podwładnych, dialogi były bardzo słabe - A już te między Lindą a tą dziennikarką z Paryża to kompletna żenada - takie sztuczne, i wyuczone frazy wypowiadane w patetyczny, ckliwy sposób... okropność.

Dialogi tych żołnierzy w akcji były strasznie męczące, jak i te wrzaski czy ktoś dostał. Męczyły mnie również te ckliwe rozmowy między rannym bratem a tym co się nim opiekował. No wszystko to jakbym słyszał w tych amerykańskich filmach.

I jeszcze ta cyganka liżąca się z Kellerem który stał na warcie i te dialogi między nimi też zresztą czerstwe, a do tego dziewczyna nie zna gościa a już się z nim liże - trochę to naiwne tym bardziej że była przedstawiona jako porządna kobieta.


A więc... Co do samej akcji to była ona na najwyższym możliwym dla Polskiej produkcji poziomie i to jakoś wyglądało. Ale niestety 50% dialogu jest świetne, 50% bardzo słabe. Momenty dobre, przeplatane z zupełnie absurdalnymi. Fabuła też mogła być lepsza - to wszystko było do zrobienia lepiej bo to nie kwestia techniki czy budżetu filmu, lecz czystej inicjatywy ludzkiej.

5,5/10 jest chyba oceną adekwatną do tego że to jest jednak Polski film, i że ciężko o coś lepszego z tego gatunku w naszym kraju.

ocenił(a) film na 5

oddział komandosów :-) który idzie jak na piknik, dowódca ich wciąż poucza że nie mają stać w kupie jak stado baranów na rzeź.

użytkownik usunięty
magik30

Oddział komandosów?! to to byli komandosi?!

No normalnie poczułem się teraz tak jakbym dostał od twórców filmu w ryj... Ja myślałem że to zwykłe siły pokojowe ONZ... Aż mnie serce zabolało

ocenił(a) film na 5

Emblematy 6 brygady desantowo- szturmowej która zresztą brała udział w misji na terenie byłej Jugosławii. Zwał jak zwał bordowe berety to nie jest zwykły ląd owiec. Tylko Baka + Linda zachowywali się jak profesjonaliści. Reszta jak oddział harcerzy... Nie sądzę aby tak wyglądał Polski oddział :) mimo problemów w wojsku. Dziwie się że wojsko nie zareagowało....Dla mnie to było ośmieszanie polskiego munduru.

użytkownik usunięty
magik30

No nie wierzę po prostu... Co za ignorancja ze strony twórców! Co za... aż brak mi słów po prostu... Zmieniam ocenę chyba temu gniotowi bo to się aż w głowie nie mieści by coś takiego zrobić...

Dokładnie jedynie Linda i Baka zachowywali się jak na żołnierzy przystało, choć ten pierwszy złamał rozkaz pozostania w bazie więc też go to dyskwalifikuje, a ten drugi idąc na przodzie trzymał broń tak, że kompletnie nie nadawało się to do szybkiej reakcji i szedł jak na piknik...

ocenił(a) film na 5

na dloniach ?? tak się idzie w wędrówce :). Nie znasz beretów wosjkowych co znaczą??:)

użytkownik usunięty
magik30

Nie no w jednej dłoni Baka trzymał, karabin lufą do góry jak jakiś Rambo idąc w jako pierwszy w szeregu. A co do beretów to jakoś nie specjalnie się tym interesowałem.

ocenił(a) film na 6

Film mimo niedociągnięć ma swój klimat, ja bym jednak zmienił kilka szczegółów, które ostatecznie zaniżają jakość produkcji:
- uwolnienie tych najemnikow nie było niczym złym, i nie ma podstaw zeby robi z tego jakas afere, z reszta niby skad MON miało by sie dowiedziec o tym ze Keller ich wypuścił, jak by zostawił ich policji serbskiej to zostali by rozstrzelani.
- Fakt, żołnierze bali sie strzelac nawet dla wlasnej obrony wiec slabo
-powinien zostac rozwiniety temat znajomosci Kellera z jednym z najemnikow, ogladajac I raz film liczyylem na to ze w koncu zostanie ujwanione skad oni sie znaja.
- nie wiem po co w momencie odlotu znow telegrafista powiadamia o zakaznie wylotu skoro 5 min temu i tak IFOR zabronil startowac, pomijam to ze mogl to zrobic przez radio a nie mowic do odlatujacego helikoptera;p etc..

ocenił(a) film na 7

Bo to był odział żołnierzy sił pokojowych ONZ (IFOR) w trybie natychmiastowym "przekształcony" przez Kellera w oddział komandosów. Tylko on i Cichy zachowywali się profesjonalnie, gdyż w przeszłości służyli w jednostce specjalnej (nie pamiętam dokąłdnie, ale chyba padło to gdzieś na początku w rozmowie).

użytkownik usunięty
Bociek_O_le

Mhm ale to w takim razie jeszcze większy absurd... w ogóle tyle co absurdów się w tym filmie mnożyło to masakra. Jedynie kilka zdań z ust Lindy było świetnych, reszta dialogów do bani a jak dialogi są do bani to z filmu nic dobrego wyjść nie może

użytkownik usunięty
magik30

Witaj!
Mam pytanie na temat filmu Demony wojny według Goi. Powiedź proszę, bo już pytałem dwa razy i nic, ale do trzech razy sztuka. Nie wiesz może co mogłoby się stac z majorem Kellerem jakby wrócił do kraju? Produkcja kończy się w sposób otwarty. W filmie nie rozumiem, dlaczego nie zdecydował się byc z Tą dziewczyną (Nieśpielak) oraz z tą Bośniaczką (przecież obie chciały z nim byc).

użytkownik usunięty

Demony wojny według Goi to świetny film, najlepszy Linda, Lubaszenko i Baka

użytkownik usunięty

Witaj!
Bardzo podoba mi się twoja wypowiedź o Demony wojny według Goi. Powiedź może będziesz wiedział jak widzę w tobie dużą inteligencją większą niż poprzednicy, którzy opisywali ten film. Nie wiesz może co stało by się z majorem Kellerem jak by wrócił do Polski? Film kończy się jakby w sposób otwarty. Można tylko przypuszczac co by się stało. Nie wiesz czy jest szansa, aby nakręcił to jakiś reżyser? W filmie także nie rozumiem, dlaczego major Keller nie zdecydował się byc z Tą dziewczyną (Aleksandra Nieśpielak) oraz z tą wieśniaczką (przecież obie chciał z nim byc), czemu nie umówił się z Nieśpielak w Polsce. Albo nie powiedział, że wróci to tej Bośniaczki. W filmie gdyby powstała druga częśc to jako majora Kellera widziałbym Cezarego Pazurę - dla tego, że jest młodszy od Lindy. Linda ma 61 lat nie może zagrac w tym wieku.

użytkownik usunięty

Powiem szczerze - temat pisałem zaraz po obejrzeniu filmu więc wszystko dobrze pamiętałem. Teraz nie jestem do końca pewien, bo film oglądałem raz i to dosyć poważnie rozczarowany jego jakością, ale widzę to tak...

1. Keller nie mógł umówić się z Nieśpielak w Polsce bo ona była Francuską. To raz, a dwa, że zwyczajnie go do niej nie ciągnęło - w przeciwieństwie do Bośniaczki z którą całował się już pierwszej doby gdy ją poznał. A dlaczego nie związał się z Bośniaczką? Może i by się związał gdyby nie musiał wracać do Polski

2. Niestety zakończenia nie pamiętam dobrze. Pamiętam, że Keller wracał sam samolotem do Polski, z trumnami poległych. Wydaje mi się, że Lubaszenko który miał prowadzić sprawę - oczyścił Kellera z zarzutów za jakie miał odpowiedzieć. Keller chyba dostał medal na sam koniec, a wrócił do Polski, być może dlatego, że skończył służbę w Bośni. Ostatnia scena z Kellerem i trumnami w samolocie, miała pokazać moim zdaniem, że Keller się uratował tą misją i odbiciem zakładników przed sądem, ale za cenę życia współtowarzyszy.


Niestety musiałbyś zapytać kogoś innego kto oglądał to niedawno, lub dokładniej ode mnie i jest fanem tego filmu, bo ja w sumie starałem się doczłapać do końca, stąd kompletnie nie mam pojęcia w tym momencie jak to się skończyło. Mam nadzieję, że druga część nie powstanie chyba, że wezmą kogoś lepszego do wymyślenia dialogów i fabuły;)

użytkownik usunięty

Tak Pasikowski powinien już teraz oddac prawo do scenariusza innemu reżyserowi. Dziękuję za pomoc.

użytkownik usunięty

A nie widziałeś może filmu jak ,,Cosmopolis''? Tam facet jeździ limuzyną. Nie wiem o co w nim chodzi?

Ostatni film jaki nie rozumiem to ,,Niebiańska plaża''. Dlaczego na końcu nie został zastrzelony? Czemu oni siedzą przy komputerach? I Robert Cralyle strzela karabinem maszynowym do osób przypominających wieśniaków? Tak jakby to była wojna w Wietnamie.

ocenił(a) film na 5

Nic :) pewnie sobie żył spokojnie a wszystko zostało utajnione. Czemu nie wybrał sobie tych lasek hmmm bo w PL będzie miał na miejscu ?:) Film ma bardzo wiele błędów niespójności itd. Jak zwykle miałby potencjał ale Pasikowski go popsuł całkowicie. np picie wódy przez kellera zasypia nawalony ( po takiej dawce norma) i nagle trzeźwy leci na akcje :)

użytkownik usunięty
magik30

Dzięki za pomoc

użytkownik usunięty

Film dobry, świetny Olaf Lubaszenko i Mirosław Baka.

użytkownik usunięty

Wiesz film to rozrywka, a nie dokument. A w filmie wszystko może się zdarzyc i ma tylko przypominac realia. Ważne, aby dobrze bawił i Demony wojny dla mnie akurat spełniają zadanie w 100 proc.

użytkownik usunięty

" Ważne, aby dobrze bawił"

No niestety ale jeśli chodzi o ten gatunek i zabawę, to może i Demonami bym się jarał jakbym nie widział zagranicznych produkcji tego typu, a jak widziałem to niestety to nasze Polskie coś, co fabułę ma beznadziejną, dialogi słabe - poza kwestiami Lindy, aktorstwo żenujące i mnóstwo absurdów - a tym właśnie wszystkim w lepszym wykonaniu, film nasz mógł dogonić zachodnie produkcje - nie dogonił bo był słaby.

użytkownik usunięty

Oczywicie masz prawo do takiej oceny, według mnie fabuła była genialna, dialogi rewelacyjne, aktorstwo na dobrym poziomie. Wolę ten film sto razy niż na przykład ,,Szeregowiec Ryan'' czy ,,Helikopter w ogniu''. W tamtych filmach są efekty, wszystko jest ok, ale wolę ,,Demony wojny''.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones