PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30404}

Detektyw i śmierć

El detective y la muerte
6,5 22
oceny
6,5 10 1 22
Detektyw i śmierć
powrót do forum filmu Detektyw i śmierć

Film oparty na motywach baśni Andersena pt "Story of the mother", której niestety nie czytałem, gdyż nie wiem skąd ją zdobyć.
Ogląda się to miejscami jak przedstawienie w teatrze. trochę baśniowo, trochę kryminalnie, trochę surrealistycznie. Mamy tu do czynienia z zupełnie innym światem. W śród bohaterów mamy między innymi detektywa Cornelio, Ciemnego Człowieka [albo Człowieka Mroku, jaki cały czas kto woli], i tajemniczego G.M. - w angielskim tłumaczeniu mówiono o nim Wielkie Gówno...
Miejsce akcji nie jest sprecyzowane, ale film kręcono głównie w Warszawie, choć 99% postaci mówi po hiszpańsku, nie wiem więc, czemu reżyser wybrał naszą stolicę na miejsce akcji. Właśnie ten zabieg owocuje dziwactwem, jakie emanuje od tego filmu.
Niewątpliwą atrakcją filmu jest np. Mirosław Zbrojewicz [niezapomniany Grucha z "Chłopaki nie płaczą"] w roli ulicznego opryszka [wg końcowych napisów grał skinheada, jednak jednak jego wygląd nie wskazywał by na to] mówiącego po hiszpańsku. głos za pewne podłożyli, chyba, że pan Mirek świetnie mówi w tym języku :)

Film jest powolny, ma senny, zimowy klimat. Akcja wlecze się troszkę, ale nie nudzi. w sumie film jest raczej przegadany, ale niektóre dialogi są naprawdę interesujące. Fabuła podobnie jak miejsce akcji i postaci jest absolutnie nie z tego świata, choć za pewne dało by się próbować odnieść ją do naszej rzeczywistości.
Film jest ciekawy i ma swój dziwny urok, mamy kilka bardzo ciekawych scen, piękną muzykę, ładne zdjęcia i niezłe mroczne lokacje. Ciężko jednak było mi zrozumieć o co właściwie chodzi, po pierwsze na poziomie podstawowym, czyli akcja jest hmm dziwna i czasem niejasna, jednak raczej zrozumiałem wszystko, po drugie, na poziomie głębszym tzn nie za bardzo rozumiem przekaz tego filmu, dla tego z chęcią przeczytałbym ten kawałek prozy Andersena.

Na planie tego filmu zginął ponoć polski kaskader Krzysztof Kotowski, nie wiem jednak w której scenie można by tu korzystać z kaskadera...

ogólnie rzecz biorąc dobry i niepowtarzalny film, jednak nie powalający, o trochę niejasnej wymowie. 7/10

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

PS: Pomimo iż film jest na podstawie Andersena, nie jest przeznaczony dla dzieci. Nie chodzi a samą fabułę i mroczny klimat [to standard u tego pana], tylko raczej o szczyptę erotyki i ewentualnie przemocy. zresztą dzieci najzwyczajniej ten film by zanudził.

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

co do Kotowskiego, krótki opis zdarzenia jest na tej stronie, http://www.kinodomowe.idg.pl/artykuly/10066.html

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

Autopromocja tematyczna (teledysk z fragmentami min. tego filmu)

http://www.youtube.com/watch?v=uYFG8fnkEWg

kangur_msc_CM

Ale o czym jest ten film? Jednym zdaniem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones