PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=766067}

Dobry sąsiad

The Good Neighbor
5,9 3 251
ocen
5,9 10 1 3251
Dobry sąsiad
powrót do forum filmu Dobry sąsiad

W zasadzie mamy do czynienia z filmem w filmie, albo z dwoma przenikającymi się i nie do końca przystającymi wątkami. Pierwszy (oczywisty) to "projekt" dwóch licealistów, którzy postanowili nastraszyć sąsiada-staruszka i uwiecznić swoje działania. Drugi, znacznie mniej oczywisty, jednak ważniejszy, to egzystencja owego sąsiada ograniczająca się do minimum codziennych potrzeb i skoncentrowana na bolesnej przeszłości. To, że sąsiad niemal nie reaguje na zachodzące w domu dziwne zdarzenia wynika z prostego faktu - jego życie ogniskuje się na wspomnieniach, przypuszczalnie bardziej realnych niż otaczający go świat. Podglądający go młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, co naprawdę oglądają, czemu trudno się dziwić z racji ich zerowego doświadczenia życiowego i charakterystycznemu dla dzisiejszych czasów brakowi empatii. Konsekwencja w działaniach obu stron doprowadza do nieuchronnej tragedii.
Niestety, film pozbawiony jest jakiegokolwiek kluczowego pytania, które reżyser powinien zadać uważnym widzom. Nie wiemy, czy mamy zmagać się z voyeryzmem, jakże łatwym w dzisiejszych czasach, gdy dostęp do nowoczesnej techniki jest bardziej niż łatwy, czy też może okazywać więcej empatii ludziom na pierwszy rzut oka niezrozumiałym i budzącym raczej niechęć niż współczucie.
Jest też inne tłumaczenie - to my mamy decydować, co jest dla nas ważne, a od tego wyboru zależy jakość naszego człowieczeństwa w stechnicyzowanym świecie. Ukazany nam obraz jest bardzo wybiórczy, subiektywny i szczątkowy, jednak na tyle wymowny, że warto się w niego zagłębić i po projekcji zadać sobie odrobinę wysiłku na analizę. W końcu nie na próżno ktoś kiedyś powiedział "cogito ergo sum". A prawie pozbawiona tekstu rola Jamesa Caana znakomita!

ocenił(a) film na 3
Julian_Mach

O ciekawe - miałka egzystencja kontra nudna egzystencja. Zaiste wart obejrzenia. :)))

ocenił(a) film na 7
cyfrowy_baron

+cyfrowy_baron
No cóż, tylko dwa zdania, jakże z nimi polemizować? To, co kto zobaczył, zależy od oczu posiadacza. I jego możliwości. Ja ani nie zachęcałem, ani nie odradzałem, jedynie zaprezentowałem swoje refleksje. Przecież każdy może mieć inne, bo własne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones