film

Dogma

1999
2 godz. 10 min.
7,0 42 768
ocen
7,0 10 1 42768
12 317
chce zobaczyć
6,6 8
ocen krytyków
Będąca potomkiem Jezusa Chrystusa kobieta otrzymuje zadanie: ma ochraniać ludzkość przed dwoma upadłymi aniołami, które próbują wrócić za wszelką cenę do Nieba. Więcej Mniej
Dogma zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria``

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Dogma
Zwiastun nr 1 2:33
nr 1 2009-11-16T11:23:16 https://fwcdn.pl/webv/12/30/11230/z01.11230.4.jpg

Dwaj aniołowie-renegaci Loki (Matt Damon) i Barthleby (Ben Affleck) za karę zostali zesłani na Ziemię. Co więcej, miejscem ich wygnania jest Wisconsin, jedno z najnudniejszych miejsc w Ameryce. Nic więc dziwnego, że robią wszystko, co w ich mocy, aby wrócić do Nieba, albo przynajmniej do New Jersey, w ich mniemaniu prawdziwego nieba naDwaj aniołowie-renegaci Loki (Matt Damon) i Barthleby (Ben Affleck) za karę zostali zesłani na Ziemię. Co więcej, miejscem ich wygnania jest Wisconsin, jedno z najnudniejszych miejsc w Ameryce. Nic więc dziwnego, że robią wszystko, co w ich mocy, aby wrócić do Nieba, albo przynajmniej do New Jersey, w ich mniemaniu prawdziwego nieba na Ziemi. Jest tylko jeden problem: ich powrót, jako że sprzeczny z boskim planem, będzie wodą na młyn diabła. Pewna katoliczka (Linda Fiorentino) pracująca w klinice usiłuje nie dopuścić do tego nieszczęścia. Pomaga jej w tym dwóch proroków spod ciemnej gwiazdy: Milczący Bob (Kevin Smith) i Jay (Jason Mewes) oraz zagubiony trzynasty apostoł Rufus (Chris Rock) i muza (Salma Hayek) dorabiająca sobie jako striptizerka.

boxoffice
$40 952 890 na świecie
$30 652 890 w USA
$10 300 000 poza USA
budżet
$10 000 000
dystrybucja
Prestige Pictures
studio
STK / View Askew Productions
tytuł oryg.
Dogma
inne tytuły
God (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Rola Boga została napisana dla Holly Hunter, która jednak odrzuciła propozycję zagrania w filmie. Mimo to nie wykreślono nawiązania do "Fortepianu" ze scenariusza.
Rolę Bethany Sloane odrzuciły Gillian Anderson i Alanis Morissette, która w tym czasie miała swoją światową trasę koncertową i zanim znalazła czas na pracę nad filmem to producenci zatrudnili już inną aktorkę. Pod uwagę brano również Joey Lauren Adams i Shannen Doherty.
Rola Lokiego została napisana dla Jason'a Lee, ale z powodu napiętego kalendarza zmuszony był zadowolić się mniejszą rolą (Azraela).
Kevin Smith, twórca tyleż utalentowany, co bardzo kontrowersyjny, po sukcesie filmu "W pogoni za Amy", który święcił triumfy w 1997 roku, dwa lata później nakręcił chyba swój najbardziej niekonwencjonalny film, włączając w to "Clerks". "Dogma", bo taki tytuł nosi ten obraz, w wielu krajach, przeważnie chrześcijańskich, była w kinach potępiana i... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych