film

Dogma

1999
2h 10m
7,0 43 098
ocen
7,0 10 1 43098
6,8 11
ocen krytyków
Będąca potomkiem Jezusa Chrystusa kobieta otrzymuje zadanie: ma ochraniać ludzkość przed dwoma upadłymi aniołami, które próbują wrócić za wszelką cenę do Nieba. Zobacz pełny opis
Dogma zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Dogma
Zwiastun nr 1
nr 1 2009-11-16T11:23:16 https://fwcdn.pl/webv/12/30/11230/z01.11230.4.jpg

Dwaj aniołowie-renegaci Loki (Matt Damon) i Barthleby (Ben Affleck) za karę zostali zesłani na Ziemię. Co więcej, miejscem ich wygnania jest Wisconsin, jedno z najnudniejszych miejsc w Ameryce. Nic więc dziwnego, że robią wszystko, co w ich mocy, aby wrócić do Nieba, albo przynajmniej do New Jersey, w ich mniemaniu prawdziwego nieba naDwaj aniołowie-renegaci Loki (Matt Damon) i Barthleby (Ben Affleck) za karę zostali zesłani na Ziemię. Co więcej, miejscem ich wygnania jest Wisconsin, jedno z najnudniejszych miejsc w Ameryce. Nic więc dziwnego, że robią wszystko, co w ich mocy, aby wrócić do Nieba, albo przynajmniej do New Jersey, w ich mniemaniu prawdziwego nieba na Ziemi. Jest tylko jeden problem: ich powrót, jako że sprzeczny z boskim planem, będzie wodą na młyn diabła. Pewna katoliczka (Linda Fiorentino) pracująca w klinice usiłuje nie dopuścić do tego nieszczęścia. Pomaga jej w tym dwóch proroków spod ciemnej gwiazdy: Milczący Bob (Kevin Smith) i Jay (Jason Mewes) oraz zagubiony trzynasty apostoł Rufus (Chris Rock) i muza (Salma Hayek) dorabiająca sobie jako striptizerka.

boxoffice
$40 952 890 na świecie
$30 652 890 w USA
$10 300 000 poza USA
budżet
$10 000 000
dystrybucja
Prestige Pictures
studio
STK / View Askew Productions
tytuł oryg.
Dogma
inne tytuły
God (tytuł roboczy) USA
więcej
Rola Boga została napisana dla Holly Hunter, która jednak odrzuciła propozycję zagrania w filmie. Mimo to nie wykreślono nawiązania do "Fortepianu" ze scenariusza.
Rolę Bethany Sloane odrzuciły Gillian Anderson i Alanis Morissette, która w tym czasie miała swoją światową trasę koncertową i zanim znalazła czas na pracę nad filmem to producenci zatrudnili już inną aktorkę. Pod uwagę brano również Joey Lauren Adams i Shannen Doherty.
Rola Lokiego została napisana dla Jason'a Lee, ale z powodu napiętego kalendarza zmuszony był zadowolić się mniejszą rolą (Azraela).
Kevin Smith, twórca tyleż utalentowany, co bardzo kontrowersyjny, po sukcesie filmu "W pogoni za Amy", który święcił triumfy w 1997 roku, dwa lata później nakręcił chyba swój najbardziej niekonwencjonalny film, włączając w to "Clerks". "Dogma", bo taki tytuł nosi ten obraz, w wielu krajach, przeważnie chrześcijańskich, była w kinach potępiana i... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pierwsze wrażenie, jako katolik, miałem 'mocno mieszane' uczucia - bezczelne nabijanie się z Kościoła, niewybredne żarty na temat religii plus wyjeżdżanie z typowo postmodernistycznym 'religia - tak, Kościół - nie'. I tak sobie ten kwas we mnie narastał, gdybym miał oceniać w tym momencie - oceniłbym dużo gorzej.

Na...

więcej

Rufus to trzynasty Apostoł

użytkownik usunięty

Rufus (kapitalna rola Chrisa Rocka) to nie trzynastowieczny prorok tylko pominięty w Biblii trzynasty Apostoł. Będzie okazja sprawdzić bo film wchodzi na ekrany (miejmy nadzieję) 8 grudnia. Dla mnie film roku - zdecydowanie !!!!

Odwazny film

ocenił(a) film na 8

Jesli ktos nie podejdzie do tego filmu z dystansem to mu sie nie spodoba.Ogólnie podobał mi sie i daje 8/10

Arcydzieło

ocenił(a) film na 10

Nie mam pojęcia kto wypisuje te posty w rodzaju: dno, beznadzieja, usnąłem 10 razy... - zakładam więc, że mili, inteligentni i otwarci ludzie, dlatego wniosek może być tylko jeden - ktoś was wprowadził w błąd i oglądaliście inny film!!

wszyscy zniesmaczeni niech nie zapominają, że uśmiechnięty Dżizes i tak ich kocha :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones