film

Fortepian

The Piano
1993
2h 1m
7,8 51 925
ocen
7,8 10 1 51925
7,7 27
ocen krytyków
Ada McGrath przeprowadza się wraz z córką do Nowej Zelandii, gdzie mąż sprzedaje jej fortepian. Kobieta chce go odzyskać. więcej mniej
Fortepian zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 3 nagrody Oscar, 40 innych nagród oraz 27 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Akcja filmu rozgrywa się w połowie XIX wieku. Ada, młoda, niezamożna panna z dzieckiem, opuszcza rodzinną Szkocję. Wyrusza wraz z dziewięcioletnią córeczką Florą do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość.Akcja filmu rozgrywa się w połowie XIX wieku. Ada, młoda, niezamożna panna z dzieckiem, opuszcza rodzinną Szkocję. Wyrusza wraz z dziewięcioletnią córeczką Florą do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość. Ada jest niemową od szóstego roku życia. Swoje uczucia wyraża za pomocą gestów, spojrzeń, a także - muzyki. Kiedy mąż Ady stanowczo odmawia przetransportowania instrumentu przez busz, nieokrzesany, dziki sąsiad Baines zabiera go do siebie. Panowie dobijają targu: Ada nauczy Bainesa grać, a ten odstąpi od kawałka ziemi, na którym mieszka. Kobieta zaczyna regularnie przebywać w jego domu. Wzajemna pasja do muzyki czyni z nich parę romantycznych kochanków. Jak zachowa się zdradzony mąż Ady?

boxoffice
$40 185 556 na świecie
$40 157 856 w USA
$27 700 poza USA
budżet
$7 000 000
dystrybucja
Best Film
studio
Australian Film Commission, The / CiBy 2000 / Jan Chapman Productions / więcej
tytuł oryg.
The Piano
inne tytuły
Pleasure (tytuł roboczy) Australia
Black Keys (tytuł roboczy) Australia
The Piano Lesson (tytuł roboczy) Australia
więcej
Pierwszą kandydatką wytypowaną przez reżyserkę do roli Ady była Sigourney Weaver, która jednak zrobiła sobie w tym czasie przerwę w kręceniu filmów.
Do roli Ady były brane pod uwagę Isabelle HuppertAnjelica Huston, Jennifer Jason LeighJuliette Binoche i Madeleine Stowe. Ostatecznie w postać wcieliła się Holly Hunter.
Kiedy łódź opuszcza wyspę, Ada zamacza rękę w wodzie, która jest cicha i spokojna. Natomiast na szerokim planie woda jest spieniona od ruchu wioseł i poruszającej się łódki.
Nie lubię dzisiejszych filmów o miłości. Według mnie dzielą się albo na infantylne komedyjki, w których wszyscy bohaterowie są gładcy i wymuskani, a ich finał znany jest od początku, albo na przedramatyzowane traktaty o gorącym i nieszczęśliwym uczuciu, zakończone jakimś banalnym przesłaniem o potędze miłości. W tych wszystkich filmach miłość jawi... więcej
Filmy można podzielić na wiele kategorii, niekoniecznie związanych z gatunkiem, reżyserem czy fabułą danego obrazu. Moim zdaniem, "Fortepian" to film, który jak najbardziej należy wrzucić do worka, na którym można by wyszyć "Koniecznie obejrzeć!". I to bez względu na płeć, choć większość mężczyzn może odstraszać to, że film zakwalifikowany jest... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Fortepian

ocenił(a) film na 8

Kino, które wzbudza tyle emocji, że nie wiadomo co ze sobą zrobić po seansie.

Scena zbliżenia pomiędzy Adą i Bainsem to erotyczna poezja. Rzadko udaje się w kinie pokazać seks w takiej formie - bez wulgaryzmu, bez banalności. To wywołuje prawdziwe emocje i porusza, jest szczerze romantyczne. Ostatni raz czułam coś podobnego oglądając łóżkowa scenę w "Drącym ciele" Almodóvara. Chemia niesamowita!...

więcej

Piękny!!!

ocenił(a) film na 10

Jeden z najpiękniejszych filmów jakie kiedykolwiek widziałam!Pamiętam,że po pierwszym obejrzeniu Fortepianu żyłam tym filmem kilka dni-rzadko coś tak przeżywam,w ogóle rzadko coś robi na mnie wrażenie!Piękny film,postacie cudownie dobrane pod względem aktorskim,wszystko idealne!!

Nie rozumiem, dlaczego ludzie uważają tego typu historie za romantyczne.
Patrząc na komentarze, spodziewałam się pięknego filmu, a tymczasem dostałam banalną, zupełnie nie mającą nic związanego z miłością historię ubraną w piękną grę aktorską i zdjęcia.
Rozumiem, każdy ma inny gust, ale ten film jest przecież o...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones