Proszę, powiedzcie o co chodziło w tym filmie?

Oglądałem go po 2 lub po 3 w nocy i niezbyt zrozumieliśmy ten film. Do tego niektórz ciągle gadali itp. Oglądaliśmy do końca i nikt nie zrozumiał o co chodzi (może to przez tą godzinę :). Więc proszę, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co chodziło w tym filmie? :]

1
 • Hmmm chciałbym Ci pomóc oglądałem go też w nocy (z kolegą), ale nawet całkiem uważnie, gdyż niezwylke "zaciekawiło" mnie o co moze w tym filmie chodzić. I tak mijały kolejne minuty (miejscami miałem wrażenie, że nawet całe godziny) a ja wciąż nie wiedziałem o co chodzi (kolega również do czasu jak nie zasnął) Aż nagle ... film się skończył i mnie olsniło mianowicie wydaje mi sie, że nikt nie bedzie wiedział o co chodziło w tym filmie z prostej przyczyny film miał być w swoim zamierzeniu zagadkowy.Buhahahahaha

 • Grupa brytyjskich żołnierzy zginęła w walce (scena na początku filmu) Trafili do "czyśćca" (który miał postać dość dziwnego niemieckiego okopu). Tam zostali poddani próbie. Mieli w swoich rękach "jeńca" (który tak naprawdę robił za coś w rodzaju św. Piotra). Byli poddawani typowo wojennym emocjom (strach, nienawiść etc.), tyle że w izolacji (każdy z nich był w kluczowym momencie sam, pozbawiony wsparcia). Jeden za drugim poddawali się i tracili swoje człowieczeństwo (czy też okazywali się zepsuci przez wojnę, kwestia światopoglądu). W końcu ostał się tylko Szekspir, który (być może dzięki swej nabytej niechęci do walki) wykazał się współczuciem ratując owego jeńca. Na końcu nasz bohater ma okazję zobaczyć "piekło" (jaskinia w której siedzieli jego towarzysze) i zostaje wypuszczony do "nieba" (drabina prowadząca na zewnątrz). Gdy tylko nasz bohater znika we mgle, św. Piotr przyjmuje kolejną porcję zbłąkanych duszyczek. Ogólnie taka wizja wojskowego sądu ostatecznego. Jeśli ktoś ma inny pomysł - zapraszam do wymiany zdań
  ;)

 • Mówicie że trafili do czyśćca i że tam zostali poddani próbie. Ten kto przetrwa to trafi do nieba a ten co nie to pójdzie do piekła. Wszystko fajnie, ale mnie w szkole uczyli że z czyśćca można iść już tylko do nieba :|

 • Ja też oglądałem go późno w nocy, ale jeśli przyjąć koncept generasera, to film wydaje się całkiem, że tak powiem, przaśny. Przynajmniej wyróżnia się wśród innych, a to dość duży plus.

  Tylko co w czyśćcu robił gość ze złamanym kręgosłupem? :P on swojej szansy nie dostał.

  • Ja nie rozumiem motywu z Niemcem, którego uratował Charlie, dlaczego był on
   z niemieckimi żołnierzami, gdy oddział dotarł do okopu? Na logikę, rolę
   takiego "św. Piotra" powinien spełniać jakiś Anglik.

   Nie załapałem też sceny, w której Charlie zobaczył cały swój oddział po
   zabiciu Bradforda w tych "podziemiach"...Czemu wśród nich był on sam?

 • Interpretacja wszystkiego jako czyśćca wydaje się dobra za wyjątkiem jednego ALE :) "zło" w okopie jest nieobiektywne. To nie był sprawiedliwy sprawdzian a raczej szalona gra demonicznej istoty. Zło panujące w okopie nie jest tylko tym ocalałym niemcem. Ono jest tym miejscem. Niemiec to tylko jedna z wielu form. Owszem, zło sprawdza przybyłych ludzi, ale jak już wspomniałem nie widzę tego jako czegoś sprawiedliwego. Wszystko jest oceniane subiektywnie z punktu widzenia tej siły. Ten ranny, bez nóg nie miał nawet szansy wstawić się za niemcem. Wiele osób zginęło zanim mieli szansę dokonać wyboru i w decydującej chwili określić stanowisko. Inna sprawa czy okop fizycznie istnieje czy to jakiś inny świat (co bardziej prawdopodobne). Upraszczajac sprawę "Coś" ma plac zabaw, jest dzieciakiem ze słoikiem do którego łapie robaki. Czeka aż robaki się wygryzą, czasem jakiegoś zabije- wszk panuje nad swoim terenem. Ostatniemu przy życiu pozwala odejść.
  A scena w podziemiach ? Wesoło im tam było. Bawili się przy ognisku. A obecnosć Szekspira faktycznie dodaje zagadkowości.

  • free4ever podoba mi się Twoja interpretacja :)

   A poprzez scenę, w której Szekspir widzi w podziemiach siebie wśród zmarłych rozumiem, że jego los został już przypieczętowany i trafi do nich. Może na końcu pozwolono mu wyjść z okopu, bo jaka demoniczna siła chce się nim pobawić i dać mu złudną nadzieję, a potem zabić we mgle, a może wszyscy nie żyją od momentu użycia gazu, a Szekspir jako jedyny dobry człowiek w nagrodę przejdzie spokojnie do wieczności i reszty towarzyszy, a nie w strachu i bólu. Tego się nie dowiemy.
   Może okop to daleka metafora wojny, że kto raz to przeżyje już na zawsze pozostanie w piekle wspomnień, a może po prostu jakaś zła siła bawiła się żołnierzami i urządziła im przeklęte miejsce, z którego nie ma ucieczki.

   • To był czyściec ale nikt się w nim nie nawrócił prócz Szekspira.Jego grzech polegał na tym że nie zabijał w obronie kraju i swoich ziomków. Nie pomógł kapitanowi gdy ten wpadł w zasieki i nie chciał wyjść z okopu co odpokutował w tym czyśćcu pomagając szwabowi i zabijając w dobrej sprawie . Reszta nie zmieniła swoich postaw. Kapitan traktował ludzi protekcjonalnie, sierżant unikał odpowiedzialności itd.Ten jednak tchórzliwy Szekspir został oddzielony , patrzy w jaskini na nowego Szekspira, praktycznie nową dusze która idzie się reinkarnować w stronę światła.

    • Według mnie to nie był czyściec , tam za bardzo emanuje zło , raczej powiedziałbym że dusze tych żołnierzy którzy nie wiedzieli że nie żyją zostały przywiązane z tego powodu do tego miejsca , i nie udały się jeszcze na sąd , a że to miejsce jak i wszystkie fronty jest miejscem ogromnego cierpienia i śmierci to wiec przyciągają to zło które tworzy tam swoją rzeczywistość dla tych dusz i się nimi bawi , jednak zło choć panuje w tym odbiciu świata jest ograniczone bo to ta dusza ma prawo zdecydować , jej czyny mogą ja uwolnić z tego jak napisał użytkownik wyżej " placu zabaw " zła , Szekspir jako jedyny okazał choć trochę dobra w tej piekielnej rzeczywistości , scena w jaskini miała mu uświadomić że nie żyje , żeby mógł odejść , i widzimy że zło w postaci Niemca chciało by go "zatrzymać " ale nie może gdyż nie jest już w jego mocy , może wyjść , a mgła oddaje przejście w zaświaty z tego "łez padołu" .

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię