plakat filmu Duma i uprzedzenie

Duma i uprzedzenie

Pride & Prejudice
7,7 164 729
ocen
7,7 10 1 164729
39 658
chce zobaczyć
7,0 12
ocen krytyków
{"rate":7.0,"count":12}
{"type":"film","id":125487,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Duma+i+uprzedzenie-2005-125487/tv","text":"W TV"}]}
Duma i uprzedzenie

Przystojny przybysz, Charles Bingley, zakochuje się w uroczej Jane. Kierując się jak najlepszymi intencjami chce wprowadzić w krąg miejscowej elity towarzyskiej swego drogiego przyjaciela, bogatego i przystojnego, lecz niestety aroganckiego Fitzwilliama Darcy'ego.
Szybko przekonujemy się, że pan Darcy nie cierpi wsi i z wyraźną niechęcią odnosi się do prowincjuszy. Odmawia nawet zatańczenia z jedną z panien - śliczną i bystrą Elizabeth Bennet. Nie wie też, że podczas przyjęcia panna stoi niepodal i słyszy jego kąśliwe uwagi. Zbieg okoliczności sprawia, że arogancki kawaler ma okazję bliżej poznać Lizzie. Prowadząc z dziewczyną długie rozmowy zaczyna doceniać jej żywą inteligencję i nieprzecitny dowcip. Pod jej wpływem jego lekceważący stosunek do mieszkańców wioski ulega zmianie. Czy zdoła jednak zatrzeć pierwsze złe wrażenie?

Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu dorosłych córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Sprawa jest paląca, gdyż cały rodzinny majątek ma wkrótce przejść w ręce antypatycznego kuzyna, pana Collinsa. Początkowo wszystko układa się po myśli pani Bennet. Bingley zakochuje się w jej najstarszej i najładniejszej córce, Jane. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej młodszą siostrę, Elżbietę.

Xzar
opis użytkownika

Historia pięciu sióstr: Elżbiety, Jane, Mary, Kitty i Lidii Bennet toczy się w georgiańskiej Anglii. Ich dotychczasowe życie zostaje przewrócone do góry nogami, gdy do sądziedztwa wprowadzają się dwaj młodzi kawalerowie - Bingley i jego przyjaciel, Darcy. Wkrótce w okolicy odbywa się bal, na którym obecne są również panny Bennet oraz nowoprzybyli panowie. Jane, najstarsza z sióstr, od pierwszego wejrzenia zakochuje się w Bingley'u - z wzajemnością. Elżbieta poznaje Darcy'ego i już po pierwszym spotkaniu wie, że jest on najbardziej aroganckim, nieuprzejmym i dumnym mężczyzną jakiego zna. O wiele milsze wrażenie w jej pamięci pozostawił Wickham - czarujący młody człowiek, który okazuje się również być we wrogich stosunkach z Darcy'm. Elżbietę bardzo interesuje przyczyna ich wrogości...

Lady_Snape
opis użytkownika

Ekranizacja powieści Jane Austen. Do Netherfield wprowadza się nowy dzierżawca, młody i bogaty kawaler Charles Bingley. Jego pojawienie się wzbudza duża zainteresowanie wśród sąsiadów. Najbardziej podekscytowana jest pani Bennet - matka pięciu dorosłych, niezamężnych córek, która za punkt honoru uznaje wyswatanie Bingley'a z jedną z jej dziewcząt. Za wszelką cenę próbuje zawrzeć z mężczyzną znajomość, a doskonałą ku temu okazją wydaje się bal w Meryton. Bingley nie zawodzi pani Bennet i pojawia się wraz ze swymi dwiema siostrami i bogatym przyjacielem - Darcy'm. Zostaje bardzo serdecznie przyjęty, natomiast Darcy zraża do siebie uczestników balu swym zachowaniem - w niedługim czasie wszyscy uznają, że jest człowiekiem wyjątkowo ponurym, wyniosłym, dumnym i niesympatycznym. Tymczasem Bingley zakochuje się z wzajemnością w najstarszej córce pani Bennet - Jane, matka widzi w tym szansę na poprawę sytuacji finansowej rodziny (jako, że państwo Bennet nie mają męskiego potomka, ich majątek odziedziczy daleki krewny - pan Collins). Jak się nietrudno domyślić związek Bingleya i Jane nie znajduje uznania ani w oczach sióstr kawalera, które najchętniej widziałyby go w roli męża jakiejś bogatej panny, ani w oczach Darcy'ego, który uważa ewentualne wżenianie się przyjaciela w TAKĄ rodzinę za zupełne poniżenie. Ale co się stanie z przekonaniami Darcy'ego, gdy i jego dosięgnie uczucie?

koniczynka0
opis użytkownika

Bogaty Charles Bingley, wraz z siostrą i przyjacielem, panem Darcy przeprowadza się do Netherfield. Urzeczony pięknem wsi, ma poważny zamiar osiedlenia się w tamtej okolicy i znalezienia kandydatki na żonę. Bingley sprawia, że wszystkie panny w okolicy zwracają na niego uwagę, głównie zaś na jego majątek. Pani Bennet, która jest matką pięciu córek, zależy szczególnie na wydaniu za niego swej najstarszej pociechy Jane, co ma się stać przepustką do dobrobytu dla całej rodziny. Ponieważ ich cały majątek ma przejść w posiadanie kuzyna - pana Collinsa, matka robi wszystko, aby zaręczyny doszły do skutku i to jak najszybciej. Podczas wizyty Jane u Bingley'ów, dziewczyna przeziębia się i w efekcie zostaje tam na kilka dni. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności młodzi zakochują się w sobie. Tymczasem Elżbieta stara się zwrócić na siebie uwagę aroganckiego i nieuprzejmego pana Darcy, ten zaś udaje, że ją zupełnie ignoruje. Wkrótce do Bennetów przybywa pan Collins i zwraca swą uwagę na Jane, jednak po szybkiej interwencji pani Bennet: przenosi całą swą uwagę na Elżbietę. Natomiast najmłodsze córki również nie próżnują: upatrują swej szansy na małżeństwo z oficerami nowo przybyłego regimentu. Jednym z oficerów jest młody pan Wickham, który zaczyna interesować się Elżbietą, która jednak nie wie, iż skrywa on pewną tajemnicę związaną z panem Darcym i jego rodziną...

Zarlacz
opis użytkownika

Anglia, Netherfield. Pani Bennet usilnie stara się znaleźć przyszłych małżonków dla swych pięciu córek. Swata najstarszą córkę Jane z bogatym panem Bingley'em, jednak siostra Bingley'a chce przeszkodzić w związku biednej panienki i swego majętnego brata. Młodszą córką Elżbietą interesuje się kuzyn Bennetów, pan Collins, który jest dziedzicem ich majątku. Tymczasem uwagę Elżbiety zaprząta przyjaciel Bingleya - pan Darcy, oraz dawny przyjaciel Darcy'ego, a obecny wróg - oficer Wickham. Kiedy Elżbieta odrzuca oświadczyny pana Collinsa, a pan Bingley za namową siostry wyjeżdża do Londynu, wszystkie plany pani Bennet biorą w łeb. Czy w czasach, gdy ważniejszy od uczucia był majątek, prawdziwa miłość zwycięży?

Zarlacz
opis użytkownika

Największym marzeniem pani Bennet jest wydanie za mąż pięciu swoich córek. Taka okazja nadarza się w chwili, gdy do Netherfield wprowadza się młody i zamożny dzierżawca - Charles Bingley.
Podczas balu urządzanego w Meryton, Bingley zwraca uwagę na najstarszą córkę pani Bennet - uroczą Jane. Dziewczyna także jest mężczyzną zainteresowana.
Na przyjęciu pojawia się również bliski przyjaciel Charlesa - pan Darcy. Szybko okazuje się, iż jest on dumnym, zarozumiałym człowiekiem, patrzącym na wszystkich z góry. Dodatkowo odmawia tańca z Elizabeth Bennet - młodszą siostrą Jane. Od tamtej pory Lizzy jest do niego uprzedzona. Darcy zaś odkrywa, iż dziewczyna jest inteligentna i pełna wdzięku. Zdaje sobie sprawę, iż trudno będzie mu zatrzeć pierwsze, niezbyt przychylne wrażenie panny Bennet. Sprawa komplikuje się bardziej, gdy Elizabeth poznaje oficera Wickhama, który od dawna zna pana Darcy'ego i opowiada jej o postępkach bogatego mężczyzny, których dopuścił się przed laty...

_Madzia_1990
opis użytkownika

Klasyczna opowieść o miłości i wynikających z niej nieporozumieniach rozgrywa się w XVIII-wiecznej Anglii. Pięć sióstr Bennet - Elizabeth (w tej roli Keira Knightley), Jane, Lydia, Mary i Kitty - zostało wychowanych przez matkę (Brenda Blethyn), która za swój cel postawiła sobie znalezienie im mężów i zabezpieczenie przyszłości. Jednak wrażliwa i inteligentna Elizabeth, inspirowana przez mądrego ojca (Donald Sutherland), spogląda na życie z nieco szerszej perspektywy. Kiedy spotyka przystojnego, ale wyniosłego arystokratę - pana Darcy'ego (Matthew Macfadyen) - nic nie wskazuje na to, by między nimi kiedykolwiek zakwitło uczucie. Ale serce nie sługa...
Tylko czy miłość okaże się silniejsza od uprzedzeń pana Darcy i dumy Elizabeth?

Madzik
opis użytkownika

Pięć sióstr Bennet dorastało w przekonaniu, iż jedynym ich celem jest zdobycie mężów. Ale jedna z nich, Lizzie, zna przynajmniej sto powodów, by nie brać ślubu. Kiedy pani Bennet słyszy ekscytującą wiadomość mówiącą, iż bogaty kawaler, wraz z kilkorgiem najbliższych przyjaciół, zamierza wynająć pobliski dworek, "węszy" znakomitą okazję znalezienia mężów dla swoich córek. Zgodnie z tym planem, najstarsza z sióstr usidla panicza Charlesa Bingleya. Ale gdy Lizzie trafia na zabójczo przystojnego i snobistycznego pana Darcy'ego, który zdaje się być dla niej idealną partią, jej sercem zaczynają targać zarówno duma, jak i uprzedzenia. Czy zdoła je pokonać i znaleźć w końcu powód do poślubienia jakiegoś mężczyzny?

opis dystrybutora dvd