Carey Mulligan 

Carey Hannah Mulligan

8,2
29 361 ocen gry aktorskiej
Carey Mulligan
Carey Hannah Mulligan urodziła się 28 maja 1985 roku w Londynie (Anglia, Wielka Brytania). Jej ojciec, Stephen (menedżer hotelowy), pochodzi z Liverpoolu, zaś matka, Nano (wykładowczyni na uczelni), z Llandeilo w zachodniej Walii. Aktorka posiada także korzenie irlandzkie - stamtąd wywodzi się jej dziadek ze strony ojca. Starszy brat Carey, Owain, jest kapitanem armii brytyjskiej. Służył w Iraku i Afganistanie.

W wieku trzech lat, z powodu pracy ojca, Carey z rodziną wyemigrowała do Niemiec. Tam uczęszczała do International School of Düsseldorf. Gdy miała 8 lat, przeprowadziła się z powrotem do Anglii, gdzie kontynuowała edukację w Woldingham School w Surrey. Jej zainteresowanie aktorstwem zaczęło się, gdy zobaczyła swojego brata grającego w szkolnym przedstawieniu "The King and I". Po wielu prośbach nauczyciel pozwolił dziewczynce w nim uczestniczyć - Carey dołączyła do chórku. Następnie uczęszczała do Woldingham School, gdzie prowadziła warsztaty z młodszymi uczniami i pomagała wystawiać wiele szkolnych produkcji. Złożyła papiery do trzech szkół teatralnych wbrew swoim rodzicom, którzy chcieli, by tak jak starszy brat poszła na uniwersytet. Nie została jednak na nie przyjęta. W ostatnim roku edukacji w Woldingham, szkołę odwiedził Julian Fellowes. Opowiadał o produkcji "Gosford Park". Po zakończeniu wykładu Mulligan podeszła do aktora, pytając o rady w sprawie kariery. Fellowes próbował odwieść ją od profesji, lecz niezrażona dziewczyna wysłała do niego później list, pisząc, że bierze granie na poważnie i że jest to jej powołanie życiowe. Kilka tygodni później została przez niego zaproszona na kolację dla aspirujących aktorów, na której poznała osobę odpowiedzialną za dobór obsady do "Dumy i uprzedzenia" - jak się potem okazało, jej filmowego debiutu.

Potem pojawiła się w produkcjach telewizyjnych i niezależnych filmach, m.in. "Doktorze Who", "Samotni", "Najlepszym" czy "Wrogach publicznych". Następnie zagrała główną rolę w "Była sobie dziewczyna" - filmie, który odniósł duży sukces, a Carey przyniósł nominację do Oscara, BAFTĘ i rozpoznawalność. Potem jej kariera nabrała rozpędu, a sama aktorka wystąpiła w wielu cenionych produkcjach niezależnych ("Wstyd" - nominacja do nagrody BIFA, "Drive" - nominacja do BAFTY) oraz tych mainstreamowych ("Wall Street: Pieniądz nie śpi").

W 2013 roku zagrała w "Wielkim Gatsbym" - kolejnej adaptacji powieści Scotta F. Fitzgeralda z 1925. Obraz wzbudził wielkie zainteresowanie na rynku filmowym i okazał się kasowym hitem. Za rolę Daisy Buchanan Carey została nominowana do nagrody Teen Choice. Później Mulligan wzięła udział w dramacie "Sufrażystka" Sarah Gavron (nominacje do nagrody BIFA i Satelity), "Krainie wielkiego nieba" Paula Dano czy "Mudbound", na podstawie powieści Hillary Jordan, za co została uhonorowana statuetką Film Independent oraz nagrodą Gotham. W 2020 roku aktorka otrzymała główną rolę w obrazie Emerald Fennell "Obiecująca. Młoda. Kobieta.", co przyniosło jej m.in. nominacje do Oscara, Złotego Globu czy nagrodę Critics' Choice.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 maja 1985

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 170 cm

BAFTA
Zdobyła BAFTA, 15 innych nagród oraz 42 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Marcus Mumford (od 21.04.2012), 2 dzieci: córka Evelyn Grace (ur. 15.09.2015) i syn Wilfred (ur. 2017)
Zaśpiewała gościnnie w piosence "Write About Love" zespołu Belle & Sebastian.
Miała wystąpić w filmie "Violet & Daisy", ale musiała z niego zrezygnować z powodu udziału w "Drive". Rolę Violet powierzono Alexis Bledel.
Była jedną z kandydatek do zagrania Dr Ryan Stone w filmie "Grawitacja". Ostatecznie jednak rolę zdobyła Sandra Bullock.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Kurde nie wiem co to jest ale ona ma taki słodi typ urody.. Rozpływam sie jak na nią patrze..
Nie jest taka wymuskana laską z nigami i biustem i figurą jak Megan Fox, ale jest 10x
bardziej pociągająca.;)

Michelle Williams . Ilez razy mi się z nią myliła ta aktorka

Uważam że jest prześliczna, jestem w niej wręcz zakochany. Jaka szkoda że nie mogę jej poznać.

Jest naprawdę niezłą aktorką w sensie warsztatu, ale gdy tylko pojawia się na ekranie,
mam ochotę wyłączyć film. Szkoda.

Dziewczyny - jeśli któraś z Was tak wygląda, to z miejsca ja klękam i proszę o rękę. :)