Film

1957 1 godz. 18 min.
7,8 11 024
oceny
7,8 10 11024
8 635
chce zobaczyć
7,7 9
ocen krytyków
{"rate":7.6666665,"count":9}
{"id":"1205","linkUrl":"/film/Eroica-1957-1205","alt":"Eroica","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/12/05/1205/7243705.2.jpg"}
Warszawski cwaniak i oportunista zbiegiem okoliczności bierze udział w Powstaniu. Tymczasem więźniowie oflagu żyją sławną ucieczką porucznika.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Jedno z czołowych osiągnięć "szkoły polskiej", będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film należy do rzadko spotykanego gatunku - składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie WarszawskieJedno z czołowych osiągnięć "szkoły polskiej", będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film należy do rzadko spotykanego gatunku - składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu i po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny. Do legendy urasta tu ucieczka por. Zawistowskiego. Tylko najbardziej wtajemniczeni wiedzą, że cały czas jest on w obozie - ukryty w przewodzie wentylacyjnym. Mimo starań i opieki kolegów bohater umiera - z zimna i samotności. A wszystko po to, by zachować legendę, która podtrzymywała na duchu wszystkich stłoczonych w obozie żołnierzy.

na podstawie
Jerzy Stefan Stawiński "Węgrzy" / "Ucieczka" / "Zakonnica" (opowiadanie)
studio
Zespół Filmowy "Kadr"
data produkcji
1957
tytuł oryg.
Eroica
inne tytuły
Eroica - Symfonia bohaterska w dwóch częściach (pełny tytuł) Polska
Więcej...
Zdjęcia do filmu powstawały w Bukowinie Tatrzańskiej, na Kasprowym Wierchu, a także w Konstancinie-Jeziornie, Warszawie oraz Zakopanem (Polska).
Początkowo w skład filmu miały wchodzić trzy nowele, jednak już po zmontowaniu filmu Andrzej Munk zrezygnował z jednej z nich, noszącej tytuł "Con bravura". Miała to być pierwsza część filmu, występowali w niej m.in. T. Janczar, T. Szmigielówna i W. Pyrkosz, a jej akcja rozgrywała się w okupowanym Zakopanem.
"Eroica" była pierwszym polskim filmem, w którym zastosowany został kaszetowany format obrazu 1:1,66, poszerzony w stosunku do standardowego formatu 1:1,37.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wybitny film, podobnie zresztą jak i "Zezowate szczęście".

  jan_niezbedny0 ocenił(a) film na 9

  Zdumiewające, że w czasach kiedy trauma II WŚ wciąż jeszcze była świeża, pozwolono - w filmie jej dotyczącym - na taką kpinę z zawsze obecnego, groteskowego polskiego zadęcia, z kompleksów i tych wszystkich wielkich min, które skrywają pustkę... :)

 • Heroizm po polsku

  Caligula ocenił(a) film na 8

  Polska szkoła w rozkwicie. Dwie nowele Munka pokazujące zagadnienie bohaterstwa: w trakcie Powstania i w obozie jenieckim. Kpiarsko, prześmiewczo, tragikomicznie. Pierwszorzędnie zagrane, z żywymi, soczystymi dialogami i masą przemyśleń. Zwłaszcza druga część kieruje widza mocno w stronę refleksji, ... więcej

 • "Zweryfikuje się te awanse"

  KudlikPazernik ocenił(a) film na 8

  Najbardziej uderzyła mnie ta scena kiedy siedzący spokojnie od 5. lat w oflagu oficerowie zawodowi patrzą z góry na dopiero co przybyłych oficerów czasów wojny. Tym pierwszym ciągle w głowie wrzesień 39, dla nich czas się zatrzymał, ba, dla nich wojna już się skończyła i uczą się taktyki na ... więcej

  1
  • Arcydzieło

   kaja ocenił(a) film na 10

   Arcydzieło Szkoły Polskiej. Budzi śmiech przez łzy. Bezlitośnie obnaża wady narodowe Polaków. Genialna reżyseria i nowoczesna gra aktorów. Wielki film.

  • Niestety,

   Filmbert ocenił(a) film na 5

   mnie ten film się nie podobał, zbyt męczący i ponury. Natomiast dużą jego zaletą jest plejada gwiazd filmu polskiego ówczesnych czasów i choćby dlatego warto go obejrzeć.

   2