PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659455}

Exodus: Bogowie i królowie

Exodus: Gods and Kings
6,1 67 489
ocen
6,1 10 1 67489
4,5 21
ocen krytyków
Exodus: Bogowie i królowie
powrót do forum filmu Exodus: Bogowie i królowie

Po pierwsze, Edgerton jako Ramzes spisał sie bardzo dobrze, spisalby się znakomicie gdyby jego postać obracała się w innej aurze. Nie podobalo mi się to, ze jego poddani za dużo sobie przy nim pozwalali. Powinni słuchac jego najgorzych żądań, nikt normalnie by sie mu nie sprzeciwiał. W filmie jego dezycje sa podważane przez różne osoby bez żadnego strachu! Po drugie - cierpienia Izraelitów były pokazane bardzo przystepnie, nie bylo okrutnych scen. I po trzecie - zbyt unowoczesniony jezyk, słowo 'fanatyzm religijny' w tamtych czasach nie istnial, a tutaj zarzut fanatyzmu byl używany kilka razy co mi sie bardzo nie spodobało. Ktoś tu chyba nie zrozumiał tamtych czasów...

Olipatka

Zgadzam się. Też podczas filmu wyłapałam inne słowo totalnie nie pasujące do czasów. Już go niestety nie pamiętam. Ponadto jak lubię angielski tak strasznie mnie drażnią Egipcjanie mówiący w tym języku. O Żydach nie wspominając.

ocenił(a) film na 5
Charlotte7x7

Pewnie chodziło o słowo "cywilizowany" w rozmowie Mojżesza z Seforą. Słowo pochodzące z łacińskiego "civitas", czyli miasto :)

ocenił(a) film na 5
Olipatka

Mi się nie podobało lekceważące podejście do realiów historycznych. Poza tym co już wymieniłeś dodałbym kwestię uzbrojenia: w XIII w. p.n.e., czyli w epoce brązu, Egipcjanie mają broń z żelaza. Rozumiem, że Ramzes i Mojżesz mogli mieć taką broń jako łup wojenny/podarek/zakupiony towar od Hetytów, ale całe wojsko?
Druga kwestia to konie: jazdy w Egipcie w tym czasie właściwie nie było, gdyż konie były zbyt małe i słabe. Nie było siodeł ani strzemion, a jeźdźcy siedzieli nie na grzbietach, a na zadach koni. I głównie usiłowali z nich nie spaść. Szkolenie konnych łuczników, jakie widzimy w filmie, to szkolenie jeźdźców mongolskich z XIII wieku, ale naszej ery. Do tego konie były drogie, a tu nawet żydowscy niewolnicy mają konie. Już nie mówię, że bitwa pod Kadesz miała inny przebieg, niż w filmie.
No ale 99,9% oglądających nie zwróci pewnie uwagi na takie szczegóły

ocenił(a) film na 6
tellchar

Też uważam, że fabuła choć ciekawa i osadzona w bogatej historii mocno kuleje ale i tak dałem 6. Może dlatego, że to mój 2-gifilm w 3D i wysokiej rozdzielczości 4K. Trochę właśnie broni go technika i perspektywy, z których padają ujęcia. Film długi nawet bardzo choć tego nie czuć ale nie ma wiodącego wątku ani to miłosny (a szkoda bo Sefora urocza i pokazana w baaardzo zmysłowy sposób), ani religijny ani jakiś narodowy jeżeli chodzi o Izraelitów czy pokazanie potęgi ówczesnego imperium (tu liźnięte, piękne pałace). Wszystko jakieś takie rozklekotane. A już religijne podejście do Boga jako bezczelnego bachora sadystę żądnego pomsty to już wogóle nieporozumienie. Mojżesz rzeczywiście musiał się mocno uderzyć w głowę :D. Gra aktorska broni film, wszystkie 3 role głównych bohaterów mi się podobały, może gdyby za to wziął się ktoś inny to byłby hit a tak tylko ciekawostka. Muzyka też mi jakoś nie utkwiła w pamięci. Wybrane sceny katastroficzne na duuuży + tzn. m.in. szarańcza, morze Czerwone i kilka innych. W każdym razie na dużym ekranie warto obejrzeć po kilkudziesięciu latach od pierwotnej wersji :)

ocenił(a) film na 7
tellchar

Wydaje mi się, że miecze jednak nie były z żelaza. Specjalnie się przyglądałem i w jednej ze scen wyraźnie widać, że miecz Mojżesza ma złotawy kolor. Po za tym dźwięk jaki wydawały... Inna sprawa scena kucia, w sumie nie wiem jak wygląda kuty brąz, ale tu wyglądał jak żelazo. Ale to można wytłumaczyć tym, że łatwiej nakręcić scenę kucia żelastwa niż kucia brązu, a kto tak naprawdę się zorientuje.

ocenił(a) film na 5
tellchar

A co sądzisz o tym, że Mojżesz był zupełnie inaczej stylizowany niż Egipcjanie? Strasznie mnie to raziło, że jako jedyny nosił brodę i ubierał się inaczej. Zastanawia mnie czemu miał służyć ten zabieg?

ocenił(a) film na 5
seastian

Była taka scena ze spotkaniem Mojżesza ze starszyzną. Nun (Ben Kingsley) uświadamia Mojżeszowi, że jest on hebrajczykiem i zwraca się do niego słowami w stylu " zawsze czułeś się inny i wiedziałeś, że coś jest nie tak".
Według mnie między innymi chodziło o to, żeby to ukazać.

ocenił(a) film na 8
Olipatka

A kto tak naprawdę wie jak wyglądało życie na dworze faraona kilka tysięcy lat temu. To, że głupie masy uznawały swojego władcę za ucieleśnienie boga, to nie znaczy, że w jego najbliższym otoczeniu wysoko postawieni poddani (kapłani, doradcy jak Mojżesz, szlachcice, wyżsi oficerowie wojska, wicekrólowie albo nawet żony) nie prowadzili z nim konwersacji na normalnym poziomie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones