Film

Gattaca

1997 1 godz. 46 min.
7,5 47 315
ocen
7,5 10 1 47315
17 184
chce zobaczyć
{"rate":7.25,"count":4}
{"id":"5787","linkUrl":"/film/Gattaca+-+Szok+przysz%C5%82o%C5%9Bci-1997-5787","alt":"Gattaca - Szok przyszłości","imgUrl":"https://ssl-gfx.filmweb.pl/po/57/87/5787/6922100.2.jpg"}
Vincent jest człowiekiem gorszej kategorii, gdyż jego rodzice poczęli go w tradycyjny sposób, zamiast udać się do genetyka, który udoskonaliłby DNA dziecka. Mimo to postanawia nie rezygnować z marzeń.

Rzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości. Rozwój genetyki sprawił, że stała się ona kryterium przynależności społecznej i podstawą selekcji ludzi na gorszych i lepszych, a w ślad za tym z góry przesądza o możliwościach ich kariery i perspektywach rozwoju. W takiej rzeczywistości osoby spłodzone naturalną drogą, jak główny bohater (EthanRzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości. Rozwój genetyki sprawił, że stała się ona kryterium przynależności społecznej i podstawą selekcji ludzi na gorszych i lepszych, a w ślad za tym z góry przesądza o możliwościach ich kariery i perspektywach rozwoju. W takiej rzeczywistości osoby spłodzone naturalną drogą, jak główny bohater (Ethan Hawke), a nie na zamówienie i z eliminacją wszelkich możliwych wad, wydają się nie mieć żadnych szans na przeżycie. Jak się okazuje, z genów nie sposób wyczytać całej przyszłości. Ludzka siła woli i spryt umożliwiają przezwyciężenie swych wad i realizację marzeń. "Gattaca" to nade wszystko dobrze zrealizowana i wciągająca opowieść o człowieku, który udowodnił, że nie jest z "zasady DNA" gorszy, chociaż w tym celu zmuszony był dokonać pewnego oszustwa.

boxoffice
$16 132 777 na świecie
$12 532 777 w USA
$3 600 000 poza USA
budżet
$36 000 000
studio
Columbia Pictures Corporation (przedstawia) / Jersey Films
inne tytuły
The Eighth Day (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Bohater grany przez Jude'a Lawa korzysta ze swojego drugiego imienia - Eugene. Z języka greckiego oznacza ono "dobrze urodzony", co z pewnością pasuje do Jerome'a. Co więcej, eugenika, jako nauka zajmująca się doskonaleniem cech dziedzicznych człowieka, jest tematem przewodnim całego filmu.
Gdy widzimy dwóch mężczyzn pływających nocą, w jednych ujęciach widoczni są nago, zaś w innych (tych kręconych pod wodą) pokazani są w bokserkach (lub kąpielówkach).
Chwilę przed tym, jak Jerome i Eugene podchodzą do swojego stolika (scena w klubie), zauważyć można na nim kieliszek już wypełniony dymem. W kolejnej scenie widzimy, jak Jerome bierze ten sam kieliszek i dopiero "zapełnia" go dymem.
Niedaleka przyszłość. Człowiek posiadł wiedzę, która umożliwia mu swobodną modyfikację ludzkiego DNA w celu jego udoskonalania. Zaczynają się rodzić ludzie doskonali, bez ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 94%
Na postępowym Zachodzie nie od dziś i nie od wczoraj eksperymenty społeczne spotykają się z aprobatywnym przyjęciem filmowego światka. Co prawda pierwsze dwa gołąbki płci ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 90%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.