Jude Law 

David Jude Law

8,3
75 169 ocen gry aktorskiej
Jude Law
Jude urodził się w stolicy Anglii - Londynie, jednej z największych światowych metropolii. Swoją wielką przygodę z aktorstwem rozpoczął już w wieku 12 lat, dołączając do National Youth Music Theatre. Pięć lat później porzucił szkołę, aby poświęcić cały czas roli w telewizyjnej operze mydlanej "Famillies". W 1992 roku Jude zaczął grać przede wszystkim w teatrze. Odniósł nawet niemały sukces w postaci nominacji do Olivier Award w kategorii "Najlepszy debiutant".
Potem przyszła nominacja do nagrody Tony, teatralnego odpowiednika Oscara, za rolę w sztuce u boku samej Kathleen Turner, w jednym z broadwayowskich przedstawień.
Oczywiście Jude dostawał nie tylko nominacje do prestiżowych nagród. Wygrał nagrodę Theatrical World, za rolę w "Indiscretion".
Po sukcesach na Broadwayu Jude postanowił grać w filmach. Po rolach w kilku niezależnych produkcjach zabłysnął w filmie "Gattaca - szok przyszłości" u boku takich sław jak Ethan Hawke i Uma Thurman. Rola chromego Jerome zjednała mu wielu krytyków i otworzyła drogę do sławy w Hollywood. Jude skorzystał z tej szansy. W kolejnych filmach takich jak "eXistenZ", "Północ w ogrodzie dobra i zła" czy "Mądrość Krokodyli" udowodnił, że stać go na naprawdę dużo i nie jest jednym z wielu...
Jego rola w produkcji "Utalentowany pan Ripley" została nagrodzona nominacją do Oscara, Złotego Globu i innych. Zagrał tak świetnie, że przyćmił głównego bohatera, kreowanego przez Matta Damona. Następne jego filmy "A.I." i "Wróg u bram" potwierdziły aktorską formę Jude'a. 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 grudnia 1972

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 178 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, inną nagrodę oraz 28 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Sadie Frost (02.09.1997 - 29.10.2003, rozwód), 3 dzieci: Rafferty (ur. 06.10.1996), Iris (ur. 25.10.2000), Rudy Indiana Otis (ur. 10.09.2002); 2. Phillipa Coan (od 30.04.2019), dziecko (ur. 2020)
Ma siostrę Natashę.
Wraz z byłą żoną Sadie Frost i przyjaciółmi - aktorami - Ewanem McGregorem i Jonnym Lee Millerem, założył firmę producencką Natural Nylon.
Był rozpatrywany do roli Shinzon w filmie "Star Trek X: Nemesis". Rolę ostatecznie otrzymał Tom Hardy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych