Blair Underwood 

Blair Erwin Underwood

6,4
1 802 oceny gry aktorskiej
Blair Underwood
Blair Underwood to amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz reżyser. Urodził się w 1964 roku w Tacoma w USA. Pochodzi z wojskowej rodziny. Ojciec Frank był pułkownikiem Armii Stanów Zjednoczonych, zaś matka Marilyn dekoratorką wnętrz. W dzieciństwie, ze względu na pracę ojca, podróżował po całym świecie. Blair jest absolwentem uczelni Petersburg High School w stanie Wirginia. Swoje pierwsze aktorskie kroki stawiał na deskach muzycznego teatru na Carnegie Mellon University. Stamtąd w 1985 roku przeniósł się do Nowego Yorku. Na małym ekranie zadebiutował zaledwie drugiego dnia pobytu tam, wygrywając casting do sitcomu "Bill Cosby Show". 

W wieku 21 lat otrzymał swoją pierwszą główną rolę w filmie o wytwórni muzycznej "Krush Groove". Wielką popularność zyskał dzięki występowi w operze mydlanej "Tylko jedno życie". Wcielenie się w adwokata Jonathana Rollinsa w serialu "Prawnicy z Miasta Aniołów", pozwoliła mu stać się coraz chętniej obsadzanym aktorem. Zaczął pojawiać się w innych, prestiżowych produkcjach telewizyjnych takich jak: "21 Jump Street" u bokuJohnnego Deppa, "Scarecrow and Mrs. King", "Downtown", "Seks w wielkim mieście". W 1990 roku jego rola Jamesa Chaney w filmie telewizyjnym "Murder in Mississippi (1990)Murder in Mississippi" przyniosła mu nagrodę Image. Odebrał ją jeszcze trzykrotnie, w tym za udział w "City of Angels". W następnym roku otrzymał również nominację do Złotego Globu. Inne znane filmy z jego udziałem to "Dzień zagłady", "W słusznej sprawie", "Full Frontal. Wszystko na wierzchu". Underwood w filmach rzadko grywa pierwszoplanowe role, lecz wykazuje wielki talent we wcielaniu się w ludzi uczciwych, sprawiedliwych i odważnych. 

W 1992 artysta wyreżyserował swój pierwszy film krótkometrażowy o nazwie "The Second Coming", w którym zagrał Jezusa Chrystusa. Dwa lata później roku nakręcił drugą etiudę "Sister, I'm Sorry". Jako reżyser ma on też na swoim koncie kilka wideoklipów. W 1993 aktor występował na nowojorskim Shakespeare Festival z Kevinem Klinem w sztuce "Measure for measure". W 2002 roku wraz z Alfre Woodard zagrał w spektaklu "Love Letters".
Bair Underwood od 1994 roku jest w związku małżeńskim z Desiree DaCostą. Mają dwóch synów - Parisa i Blake'a Ellisa oraz córkę Brielle. Aktor udziela się w wielu organizacjach charytatywnych.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 sierpnia 1964

miejsce urodzenia: Tacoma, Waszyngton, USA

wzrost: 180 cm

żona Desiree DaCosta (od 17.09.1994), 3 dzieci: córka Brielle (ur. 1999) i 2 synów: Paris (ur. 1997) i Blake (ur. 09.06.2001)
Wystąpił w teledysku śpiewając w chórze do piosenki "Voices That Care".
Uczęszczał na Carnegie Mellon University.
W 1989 roku wystąpił w teledysku Michaela Jacksona do piosenki "Liberian Girl".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

ale może to tylko dlatego, bo mam słabość do czarnych:P

Ma żeńskie imię xD

Pamietacie ten serial? wymiatal.I z tego co pamietam on tam grał,a tu na filmwebie nie ma. Ja sie myle czy oni zapomnieli?

jest spoko znam go ino z LAX ale gra spoko tyle...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones