PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=106241}

Grobowiec Ligei

The Tomb of Ligeia
6,6 1 292
oceny
6,6 10 1 1292
6,7 3
oceny krytyków
Grobowiec Ligei
powrót do forum filmu Grobowiec Ligei

Roger Corman jeszcze raz sięga po dorobek Edgara Allana Poe. Ponownie towarzyszy mu Vincent Price, który wciela się w pogrążonego w żałobie po śmierci żony szlachcica. Jako jednak, że to Poe, granica między życiem, a śmiercią jest cienka, by nie rzec - umowna (no dobra, sam czegoś tak ładnego nie wymyśliłem - już na wstępie raczy się nas cytatem, który przemyca podobną myśl): żona prześladować może i zza grobu, w czym czynnie wspomaga ją, jakżeby inaczej, czarny kot. Film (nakręcony notabene na podstawie skryptu Roberta Towne'a, od "Chinatown") wciąga nie tyle za sprawą historii, co klimatu, który jest tu rozkosznie gęsty niczym wydzielina płucna. Szkoda jedynie, że niektóre wpadki realizacyjne (ściślej rzecz biorąc, niski budżet to jedno, niedbalstwo na stole montażowym - drugie) odbierają seansowi nieco z jego czaru. Na szczęście jednak nie jest to ubytek znaczny: jeśli wiesz, co oznacza w praktyce kombinacja Corman - Poe, to możesz walić w ciemno.

użytkownik usunięty
Caligula

Mimo, że Corman przyzwyczaił mnie do tych swoich przeróbek a niekiedy też i profanacji prozy Poe, to jednak 'Grobowca Ligei' nie mogłem ździerżyć w ogóle. Oryginalne opowiadanie bardzo mnie poruszyło, Poe niesamowicie opisał w nim miłość do Ligei, więc od ekranizacji liczyłem na coś bardziej... wzruszającego w jakimkolwiek stopniu, wiem, to było naiwne z mojej strony, przecież to film Cormana. Niestety oglądanie Vincenta Price'a grającego po raz enty tajemniczego mężczyznę z apaszką oraz głupkowate zwroty akcji na końcu zaczęły mnie już wnerwiać, ile razy można? Poza tym dekoracje większe wrażenie zrobiły na mnie w innych filmach cyklu. Dla wyjaśnienia oglądałem w tej kolejności: Kruk-Opowieści niesamowite-Zagłada domu Usherów-Studnia i wahadło-Grobowiec Ligei. Filmy Cormana będę oglądał dalej, ale tylko dla jak zawsze fenomenalnego Vincenta Price'a.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones