PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1319}

Imię róży

Der Name der Rose
7,7 175 201
ocen
7,7 10 1 175201
7,4 27
ocen krytyków
Imię róży
powrót do forum filmu Imię róży

dobry brak śmiechu:-)

ocenił(a) film na 10

Zastanowiło mnie nie akceptowanie śmiechu przez Jorge. Bał się on że czytając księgi o
innym poglądzie niż utarty w średniowieczu teocentryzm ludzie nabraliby pewnego dystansu i
odrobinę ironii do świata. To mogłoby spowodować przewartościowanie. Ludzie zaprzestaliby
bezgranicznie wierzyć we wszystko co usłyszą od kapłanów i przestałby na nich działać strach
(nie rób tego bo to szatańskie, a rób tak bo to podoba się Bogu). To mogłoby zmienić
średniowieczny światopogląd.
Oczywiście to nastąpiło, jednakże dużo później, bo w renesansie.

Zastanawia mnie jednak czy taka wiara jaką proponuje Jorge, czyli oparta na prostych i
niepodważalnych prawdach, no i z odrobiną strachu przed szatanem, nie byłaby prostsza. Czy
nie łatwiej nie zastanawiać się nad sensem istnienia tylko poddać się z góry ustalonym
zasadom. Może mniej rozmyślającemu łatwiej wierzyć.
Nie wiem.

ocenił(a) film na 6
Detmold

Łatwiej na pewno wierzyć, ale czy wtedy jest to wiara wynikająca w 100 % z naszej woli czy po części także wynikająca z niepodważalnych prawd i strachu przed szatanem o którym wspominasz, które musimy przyjąć? Wówczas taka wiara może nie być w pełni tylko naszą decyzją.

ocenił(a) film na 10
Kamileki

Nie chcę się wynosić na sędziego ale uważam że taka prosta wiara oparta na zasadach, nakazach, zakazach jest dobra, lecz dla ludzi prostych, nie szukających głębszych wartości. W średniowieczu większość ludzi była prosta,a nawet prymitywna. Im takie powierzchowne postrzeganie wiary było potrzebne. Taki nowatorski światopogląd William trochę wyprzedzał jego czasy. Stosunek do Kościoła musiał ewoluować. Początek przemian nastąpił w renesansie.

ocenił(a) film na 6
Detmold

Tak ,światopogląd franciszkanina Williama wyprzedzał czasy, ale był słuszny. Więcej ludzi jego pokroju z pewnością poprawiłoby wizerunek ówczesnego Kościoła.

ocenił(a) film na 8
Kamileki

Dokładnie. Chciałam zauważyć, że dziś, gdy znamy dalszą historię, to wiemy, że Wilhelm był po prostu osobą przewyższającą własną epokę. Żył w średniowieczu, ale z całą pewnością był bardziej człowiekiem renesansu. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones