PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=500891}

Incepcja

Inception
8,2 621 444
oceny
8,2 10 1 621444
7,8 48
ocen krytyków
Incepcja
powrót do forum filmu Incepcja

Widzę, że niektórzy niestety kompletnie nie łapią o co chodzi, więc już tłumaczę, co się działo od momentu SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER, gdy Mal zastrzeliła Fischera.

Fischer zginął, a tak jak było mówione, śmierć we śnie pod wpływem specyfików równała się z zesłaniem do "limbo" ("Otchłani"? nie wiem jak przetłumaczyli to na polski).
Cobb i Ariadne podłączyli się do dream machine, by po niego zejść - dostali się tam, bo nie było zaprojektowanego żadnego poziomu niżej, więc znaleźli się w limbo.

Cobb skonfronował Mal, tymczasem Ariadne zrzuciła Fischera z balkonu - jeżeli zginąłby w limbo, to automatycznie rozbudziłby się ze snu ogólnie i obudził w samolocie, ale dlatego, że na trzecim poziomie był podłączony do sprzętu do reanimacji, to jakby został przechwycony i ocknął się tam.
Saito tymczasem sam w końcu zginął od wcześniejszych ran postrzałowych.

Cobb wiedząc, że Saito nie pociągnie już długo i pewnie jest martwy, kazał Ariadne uciekać, a sam postanowił zejść po Japończyka, by ten dopełnił swoją część umowy.
Ariadne skoczyła i trafiła akurat w sekwencję przebudzania, by po kolei ocknąć się na wszystkich poziomach.

Cobb, co umknęło pewnie 99% ludzi, zginął od noża, ale stało się to później niż śmierć Ariadne - nie zdążył na 3. i 2. poziom, bo oba zostały już zwinięte i przeniósł się dopiero na 1. poziom, ale nie mógł obudzić się w tonącym samochodzie, bo nie dostał "kicka" na poprzednich. A więc zginął i obudził się w limbo.

Limbo było już zmienione, bo jego rezydentem był Saito - Cobb obudził się na plaży, a potem przypomniał Japończykowi o jego obietnicy. Saito załapał, że nie jest w realu, tylko w limbo i podniósł pistolet.
Zapewne odstrzelił Cobba, a potem siebie i obydwoje obudzili się w realu, w samolocie.

To, czy to była rzeczywistość czy sen Cobba, to już pozostawiam interpretacji.

ocenił(a) film na 9
goniakania

Bo tak naprawdę to uosobienie dziecka neo, które nie ma mózgu.

Georgiana_

nie bądź zła na mnie :)

ocenił(a) film na 9
goniakania

Nie jestem xd
Staram się zinterpretować film :D

goniakania

skoro starali się zaczepić mu coś by nie pamiętał że mu to zrobiono to dziwne by pamiętał co się działo we śnie... a Ty pamiętasz wszystkie swoje sny?

ocenił(a) film na 9
Vimo

wiadomo ze Fisher nie byl w stanie pamietac 3 poziomu snu skoro w 2 nie pamietal pierwszego...:)

ocenił(a) film na 9
Sammy_Jankis

Na początku nie pamiętał, potem zaczął kojarzyć, że przecież ich porwano :D

Georgiana_

ale rozmową kierował Cobb

ocenił(a) film na 9
Vimo

Owszem, kierował. Ale Fischer i tak w końcu sobie przypomniał. Nawet cyfry, które podał.

ocenił(a) film na 9
Sammy_Jankis

musiał pamiętać cokolwiek z 3 poziomu, bo przecież tam mu zaszczepili tą całą ideę i tam dokładnie dokonała się ta "incepcja " :D

beignet

z tego poziomu miał pamiętać tylko uczucie po zobaczeniu wiatraczka, to że ojciec go kochał i pozwolił żyć tak jak chce nic więcej nie mógł pamiętać

ocenił(a) film na 9
Vimo

Fisher miał cały czas myśleć, że wszystko jest snem, ale miał uwierzyć w idee przekazaną mu we śnie - czyli porzucenie korporacji. Twarze mógł pamiętać, bo sam śnił i sam tworzył postacie, a ostatnich ludzi których widział przed zaśnięciem byli pasażerowie samolotu, więc to normalne, że o nich śnił. Nie mogli oni jednak poruszać się razem bo nabrałby podejrzeń, że to oni wkradli się w jego świadomość :)

Vimo

ale tyle poziomów z nimi przeszedł :D no mógł coś zapamiętać ;) nic mu się chyba nie starali zaszczepić, żeby nie zapamiętał... tylko tę ideę, że ma doprowadzić do upadku interes ojca. a i tak wyszło, że pomyślał: "ojciec chciał, żebym żył własnym życiem i nie był taki jak on. i to mi chciał przekazać w testamencie." a poza tym - to żarty przecież są :D nie, nie pamiętam wszystkich swoich snów. może zresztą jawa wzięła górę nad Fisherem. a może pomyślał, że dlatego o nich śnił, bo lecieli w jednym salonie dla VIPów. nie no, teraz to myślę, że na pewno coś zapamiętał ;P

ocenił(a) film na 9
goniakania

Ja myślę, że pamiętał tylko część snu z pierwszego poziomu i ideę, którą mu zaszczepili na 3 poziomie.
Cobb też w limbo dokonał incepcji (na Mal) i przeniosła się ona również do rzeczywistości.

Georgiana_

nie... do incepcji Mal doszło dawno temu. i ta incepcja polegała na tym, że Mal ma kwestionować rzeczywistość. i to ta incepcja doprowadziła do jej samobójstwa. na 4 poziomie Cobb opowiada o tym wszystkim swojej projekcji Mal, bo po prostu sam się ze sobą rozlicza (projekcja to wytwór umysłu śniącego). i dzięki temu, co mówi możemy się dowiedzieć, dlaczego Mal ciągle nawiedza go w snach - on po prostu ma poczucie winy.

Sammy_Jankis

Tak ale po tym gdy on mu się we śnie ujawnił, ten już go zapamiętał. Cobb wdarł się do jego podświadomości.
'gdyby rzeczywistosc była pierwszym poziomem snu to ta wersja trzyma się również kupy przy założeniu ze Saito nie strzelił sobie i Cobbwi w łeb:)'
Właśnie o to chodzi, że rzeczywistość nie jest pierwszym poziomem snu dlatego to się trzyma kupy, przy założeniu, że Saito zastrzelił Cobba i siebie. Cobb wdarł się do jego snu, do podświadomości. Dlatego Fischer w realu go jakby skojarzył, ale to był jakby tylko taki błysk. Wiedział, że kojarzy nie wiedział skąd. Dlatego twierdzę, że Cobb nie śnił.

Sammy_Jankis

Natomiast zakładając, że on śnił, to Fischer go powinien zdecydowanie lepiej kojarzyć.

Galadh

Nie wiem ja się pogubiłem. Tą sprawę trzeba dać chłopakom z W11 ja wymiękam ide obejrzeć film. Pozdro 4 all trzymajcie się ludziska. Ta rozmowa jest na to dowodem, że na FW można mieć odmienne zdanie i nie zawsze będzie się za to zjechanym :D

ocenił(a) film na 9
Szeryf_Rottingham

Mam nadzieję, że za moje zdanie o babci nikt mnie nie zjedzie :(
Już wiem, kto mi się przyśni tej nocy! Już ja o wszystko wypytam starą jędzę!

ocenił(a) film na 9
Galadh

Jedna rzecz mnie zastanawia. Ariadne ginąc w limbo trafiała kolejno na poziomy 3, 2 i 1. Cobb ginąc w jednym limbo znalazł sie w kolejnym (tym z saito). Jeżeli zginął w tym limbido nie mógł się bezpośrednio obudzic w realu nie dostając kicka na poziomie 3, 2 i 1?

ocenił(a) film na 9
notabene

Ariadne nie byla w limbo wg mnie

ocenił(a) film na 9
Sammy_Jankis

Według mnie była w limbo, razem z Cobbem, aby odnaleźc fishera. Galadh napisał że" Ariadne zrzuciła Fischera z balkonu - jeżeli zginąłby w limbo, to automatycznie rozbudziłby się ze snu ogólnie i obudził w samolocie" . Czy Cobb, zakładając, że zginął w limbo nie powinien się od razu obudzic w samolocie? Chyba , że nie mógł, bo nie zginął na poziomie 3 a do tego limbo udał sie dobrowolnie? A po zabiciu się po raz drugi w limbo trafił do rzeczywistości? A co do Adriane Vimo masz racje. ale pokręciłam teraz..

ocenił(a) film na 9
notabene

wg mnie nie byla w limbo z prostego powodu nie zginela na zadnym z poziomow snu

ocenił(a) film na 9
Sammy_Jankis

A Ty myślisz, że do limbo można trafić tylko poprzez śmierć na którymś z poziomów? A może właśnie nie- wystarczy się zagłębiać na coraz to wyższe poziomy.

Poza tym Cobb umierając w limbo(4 poziom) trafił na pierwszy, gdzie umarł i znów trafił do limbo, a w między czasie Saito zdążył się zestarzeć.

notabene

dlaczego uważasz że Adriane ginęła...może to był tylko kik - wróciłą na poprzedni poziom przed samym lądowaniem itd

ocenił(a) film na 9
Vimo

Ariadne była w limbo-stworzonym przez Cobba i Mal.

Ale własnie ktoś to wcześniej zauważył, że przy takim silnym środku nie był potrzebny jedynie kick, który sie stosowało na tym poziomie, na którym się zasypiało, ale również potrzebne było uczucie spadania na poziomie, na którym się było.

ocenił(a) film na 9
notabene

chodzi o to, że w limbo był tylko Saito i Cobb nikt inny, chociaż zobaczcie że Cobb mówił do Ariadne że Saito musi tu gdzieś być i że go znajdzie! Idę spać bo tylko wszystko się bardziej miesza :D

ocenił(a) film na 9
beignet

masz racje to troche wprowadza niejasnosci bo albo Ariadne, Cobb i Fisher sa na 4 poziomie i tam jest Mal.. co jest logiczne tylko czemu tam jest Saito? albo wszyscy sa w limbo bez koniecznosci smierci w snie...

Sammy_Jankis

nie ma Mal.... Mal nie żyje - ona się po prostu wkrada w sny Cobba, bo ten ma problemy. i to projekcja Cobba rani Fishera na 3 poziomie i dlatego muszą się przenieść na 4, żeby tam był trochę na chodzie. na 4 poziomie Cobb załatwia sprawy ze swoją podświadomością. dlatego wie, że tam gdzieś musi być Saito (gdzieś w przestrzeni snu), bo ten już prawie umiera na 3 poziomie. więc nie da rady Cobb nie może skoczyć w 4 poziomie z wieżowca, jak Ariadne i Fisher, bo musi zostać i szukać Saito, bo ten mu jest potrzebny. a wie, że trafi do limbo - bo zna synchronizację wybudzeń na wszystkich poziomach i wie, że czas mu się skończył i na 1 poziomie właśnie tonie. tylko zastanawia mnie jedna rzecz - jak to się dzieje, że na 3 poziomie Fisher wchodzi do tego pokoju ze swoim ojcem? właśnie tego coś nie pamiętam... to już się robi taki chodliwy po wybudzeniu z 4 poziomu? nie pamiętam tego.

ocenił(a) film na 9
goniakania

no ok wiadomo ze Mal to projekcja jasne Cobb w momencie weejscia glebiej do 4 poziomu nie wiedzial ze saito umrze...co do fishera widocznie taki chodliwy sie zrobil mimo ran...ale zgodni jestesmy co do faktu ze z 3 poziomu nie przeszli do limbo:)

Sammy_Jankis

no chociaż tyle :D jutro dojdziemy, jak to się stało, że Fisher nagle się taki zdrowy zrobił na 3 poziomie ;)

ocenił(a) film na 9
Sammy_Jankis

Myślę, że gdy schodził na 4 poziom to wiedział,że mu mało czasu zostało... Bo co, wyczuł jego obecność w limbo, skoro chciał iść go odszukać?

Georgiana_

wiedział przecież, że mu ziomal schodzi na 3. jak wchodził na 4. poziom. pewnie wiedział też, że ryzykuje nie wybudzają się z 4 poziomu. ale powrót do reala bez Saito równał się klapą akcji i nie oglądaniem dzieci do końca życia. ryzykował wszystko nie wybudzając się, bo przecież nawet nie wiedział do końca czym jest limbo i jak można się z niego wybudzić (tak coś gadali o tym limbo na 1. poziomie). i udało mu się :) a może ten bączek dlatego tak się kręcił pod koniec, bo to było tak nieprawdopodobne, że mu się udało? ;]

ocenił(a) film na 9
notabene

Bo to najprawdopodobniej nie było limbo, w takim sensieo którym myślisz, a po prostu "sen" nieprzytomnego żyjącego jeszcze Fischera. Ariadna wcale nie zginęła, tylko skoczyła by się obudzić wraz z wybuchem w twierdzy. To dopiero Cobb zginął trafiając do limbo, gdzie był już Saito. Ten poziom 4 wyglądał jak wyglądał zapewne dlatego, że nie został przewidziany w planie i niezaprojektowany, a znalazło się w nim to co wniósł do niego Cobb. A tak w ogóle co do limbo to chyba nigdy nie było powiedziane żę jest to jakiś konkretny poziom snu, a jedynie mówiono o tym że występuje wtedy gdy jest to głęboka podświadomość. Chyba po prostu "niezaplanowany sen" wpływem takich środków wywoływał ten stan, co najprościej było osiągnąć przez zgon we śnie.

ocenił(a) film na 9
FMB

mam pewien pomysl, ktory w jakis sposob to tlumaczy. moze jest tylko jedno limbo?
te, w ktorym jest miasto zbudowane przez mal i doma,w ktorym jest plaza, ktora powtarza sie i na poczatku filmu (czyli intro do ostatniej sceny z domem i saito) i w limbo do ktorego przybyli dom z ariadne.

zatem dom mowiac, ze idzie znalezc saito skonczyl jakos nieprzytomny na plazy, a z tamtad udal sie do jego siedziby.

ocenił(a) film na 9
thedox

Jak dla mnie jest jedno limbo dla osób, które śnią w tym samym śnie- w końcu ujawniają swoje umysły itd.(wiadomo, o co chodzi). A tak to każdy ma swoje limbo :) Ale można mieć oczywiście wspólne-wystarczy razem śnić : D

ocenił(a) film na 9
FMB

Moim zdaniem oni byli w limbo-przeczytajcie jeszcze raz opinie Galadha- a Cobb po prostu znowu wrócił do limbo, bo umarł na pierwszym poziomie. A po śmierci w limbo trafił na pierwszy poziom, bo się spóźnili na kicki a może po prostu 2 i 3 zostały już zniszczone/zamknięte albo co? No bo w takim razie jak wyjaśnić tą całą sytuację choćby z tym: jak Cobb i Mal wrócili z limbo? Wystarczyła jedna śmierć i od razu trafili do rzeczywistości? Chyba w tym wypadku głównym elementem jest fakt zażycia mocnego środka. Och, sama już nie wiem ; D

ocenił(a) film na 10
Galadh

zginol w samochodzie głupki utopil sie dlatego w limbo wyplynol z morza kumacie

ocenił(a) film na 9
xbox720

Kumamy!

ocenił(a) film na 9
Galadh

Swoją drogą, gdyby Cobb wiedział, że już nigdy się nie wydostanie z limbo to czy zostałby z umierającą Mal zamiast wrócić z Fischerem i Ariadne ? Ale wtedy wiedział że nie będzie ze swoimi dziećmi więc wolał odnaleźć Saito, żeby ten spełnił obietnicę choćby i w limbo, bo sam jak stworzył dzieci to nie mógł zobaczyć ich twarzy? Ale to w takim razie Saito by odtworzył ich prawdziwe twarze? Coś tu za dużo kombinacji... więc skłaniam się ku wersji, że Cobb szukał Saito, żeby ten wrócił z nim do rzeczywistości i spełnił obietnicę.
A tak poza tym, po co miałby zostawać wiecznie w limbo byle z dziećmi, skoro mógł je wywieźć z USA np. do Francji ? Trochę to bez sensu, nie uważacie?
Dobra, to ja może pójdę spać :)

A tylko jeszcze jedno...
są dwie wersje :
-albo Ariadne, Fischer, Mal i Cobb byli w limbo, a zaraz gdzieś w limbo pojawił się Saito i wtedy Cobb umarł i ponownie pojawił się w limbo(umarł na 1 poziomie), a Saito już w te kilka sekund zdążył się zestarzeć
-albo Ariadne Fischer i spółka nie byli w limbo. Tylko Cobb tam trafił i to po Saito, który zdążył już się zestarzeć....

innych wersji nie widzę, chyba że odmienne w małych detalach, bo 100% pewności mieć nie można, nie?

ocenił(a) film na 10
Georgiana_

Dla mnie intrygujące są słowa, które mogę dać interpetację filmu. "Nigdy nie pamiętasz początku snu" "Skąd się tu wziełaś". Przecież nikt nie pamięta jak się urodził :]

danio344

i dlatego ten film to thriller ;D

ocenił(a) film na 9
danio344

dokladnie i to uwazam ze przeslanie filmu nie wiemy czy nasza rzeczywistosc jest "ostateczna" jezeli taka istnieje..bardzo wymowna i fantastyczna scena z lustrami w paryzu pokazuje ta koncepcje nieskonczonosci zarowno w jedna jak i w druga strone swiadomosci, podswiadomosci itd

ocenił(a) film na 9
Georgiana_

tam mała poprawka :
`A tak poza tym, po co miałby zostawać wiecznie w limbo byle z dziećmi, skoro mógł je wywieźć z USA np. do Francji ? Trochę to bez sensu, nie uważacie?`- przecież gliny by go zgarnęły na lotnisku w USA, jak samolot by wylądował. Zapomniałam o tym, a już za dużo zmieniałam. Ale i tak mógł dzieci dawno ściągnąć do Europy xd

ocenił(a) film na 9
Georgiana_

Bo tego filmu nie było, tak samo jak filmweb nie istnieje, tylko sobie wszystko wyśniłaś :P I te nasze komentarze to tylko podświadomie sobie dopisujesz. A wszystko po to by zasiać w głowie ideę, że trzeba iść spać... we śnie oczywiście ;)

ocenił(a) film na 9
FMB

Chyba ktoś sobie wyśnił, że Justin Bieber jest fajny...

ocenił(a) film na 9
Georgiana_

hehe dokładnie że o tym nie pomyślałem. Ale idąc tym tropem Policja mogła wprowadzic zakaz wyjazdu dzieci za granice bo wiedzieli jak mocno donn będzie chciał odzyskać dzieci które zabrała mu żona.

Galadh

A ja uważam, że:
Narkoza jest decydujacym czynnikiem. Bez niej śmierć uwalnia ze snu. Pod nią spycha do limbo (IMO limbo = lvl 4).
Kluczowa jest sprawa śmierci w limbo. Jeśli pod narkozą bez kicka śmierć potrafi wyzwolić, to sprawa jest otwarta... ale wtedy to bez sensu, bo żeby wyjść ze snu pod narkozą starczy 2 razy sie zabić. Raz na lvl 1, 2 lub 3 i potem w limbo i wolność.
Każda inna możliwość prowadzi do tego, że zakończenie to sen:
- Jest wiele poziomów limbo, śmierć spycha na coraz głębsze.
- Smierć w limbo = śmierć w realu
- W limbo nie umierasz, tylko musisz odbębnić te ileś lat zanim sie w realu nie wybudzisz.

Czyli Leo i Saito przegapili kicka (jedyny sposób na wcześniejsze uwolnienie), więc zostali w limbo... Leo na końcu śni.

ocenił(a) film na 9
Znawca_

nawet jak odbębnisz ileś tam lat w tym limbo to jak się wybudzisz to już masz tak zmiksowany mózg że nie wiesz gdzie jest real a gdzie jawa. Tylko Cob sie temu oparł ale czy napewno ?

JaRoM

Cobb by sie oparł bo już tam był, Saito nie dał by rady. Czyli nie wypełniłby umowy, a Cobb by nie wrócił.

ocenił(a) film na 9
JaRoM

Też nie wiadomo, jak to było z tym Cobbem... A jest gdzieś w filmie powiedziane, że zachował pełną świadomość w limbo? Bo też dziwne, że tam kombinował, jaki to sekret skyrwa Mal i wgl ot odkrył jej stary totem i go sobie zakręcił- specjalnie zastosował incepcję? Wiadomo, że potem wiedział, że ją zastosował, czyli pewnie tak.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones