PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1117}
7,8 38 777
ocen
7,8 10 1 38777
8,3 27
ocen krytyków
Kanał
powrót do forum filmu Kanał

pierwsze olśnienie

ocenił(a) film na 8

To był pierwszy poważny film, któryzrobił na mnie tak wielkie wrażenie, że zdecydowałam się na napisanie o tym do magazynu "Film". Wówczas jeszcze głównie czarno-białego. Byłam bardzo dumna, że wydrukowali moją recenzję. Nie pamiętam dokładnie co napisałam. Ale na pewno ogromnie spodobał mi się dramatyzm akcji i gra aktorska. Po raz pierwszy zwróciłam wtedy uwagę na fakt, że nie potrzeba rozbudowanej scenografii i efektów specjalnych, żeby zbudować ogromne napięcie u widza. Do dzisiaj zaliczam "Kanał" najlepszych filmów, jakie widziałam.

ocenił(a) film na 9
justgo

Ja ten film przenosiłem w swej podświadomości dość długo nie wiedząc kto jest jego twórcą.Pierwszy raz obejrzałem jako mały chłopaczek, bałem się tamtej kanałowej ciemności i wyobrażonego smrodu.Utkwiła w mej pamięci scena dotarcia do okratowanego wylotu kanału dwójki powstańców.Do dzisiaj obejrzałem go trzy może cztery razy, już wiem co symbolizowała zapamiętana scena i kilka innych: pułkownik w galowym mundurze zanurzony w kanałowej brei, biegający po kanałach spotykani ludzie czy oślepiające bohaterów światło słoneczne nie przynoszące jednak ocalenia a jedynie świadomość... Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem przygnębiającej części kanałowej. Z większym dystansem podchodzę jednak do części ekspozycyjnej, wydaje się, że przeniesiona zastała z innej estetyki filmowej, jak z kina przedwojennego w złym znaczeniu tego określenia. Choć można też odebrać ją reportażową, znacznie bardziej przystającą do całości odnoszącej się do samego powstania. Z drugiej strony, oglądanie tego filmu jako historycznego, zaszkodzi mu to jednak kreacja nie fakty.
Good night and good luck, esforty.
9/10

ocenił(a) film na 10
justgo

https://www.youtube.com/watch?v=xxYGv4dTny8

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones