PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=829455}
4,5 933
oceny
4,5 10 1 933
6,0 9
ocen krytyków
Liberté
powrót do forum filmu Liberté

"Wywołała moje zdziwienie również uwaga, że Serra „nie interesuje się estetyczną stroną produkcji” rozumianej tu jako „niepotrzebne upiększanie obrazu”. Myślę, że między brakiem zainteresowania estetyką a nadmierną estetyzacją jest spora różnica. A przecież sposób, w jaki reżyser filmuje przestrzeń, sprawia wrażenie starannie zaplanowanego. Wystarczy przywołać tu plenery w Honorze rycerza, grę z światłem w nocnych sceneriach Liberté i Historii mojej śmierci czy aranżację rozmieszczenia postaci w ramach mise en scène. Wszystkie te zabiegi nastawione są na potencjalne wzbudzenie w odbiorcach zachwytu.

Najbardziej podejrzliwie podchodzę jednak do, obecnego w obu tekstach, przekonania o nieodzownej, wpisanej w film, nudzie. Ryzykownym wydaje mi się owo wywyższenie formy odczuwania do funkcji obiektywnej kategorii estetycznej. Dla jednych godzinna obserwacja obrazu będzie źródłem autentycznych przeżyć; dla innych dwie godziny gęsto zapełnione rozrywką mogą okazać się nudne. W kontekście krytyki filmowej warto chyba pozostać przy bardziej rzeczowych terminach opisu, takich jak: powolność, akcja sprowadzona do minimum, radykalność tempa narracji, wykorzystanie długich ujęć w połączeniu z ograniczonym ruchem wewnątrzkadrowym itd. Nuda leży zawsze po stronie odbiorcy i nie jest kategorią pomocną w ocenie filmu."

Cała treść mojej polemiki z artykułami z "Kina":
https://ciszekpisze.pl/2020/11/o-nudzie-i-wolnosci/

SherlockTM

Dziękuję za te ciekawe, inspirujące refleksje. Ja niestety odpadłam z odbioru filmu po sugestywnych opisach perwersyjnych fantazji seksualnych. Co do jednego nie mogę się zgodzić, czy aby na pewno opowiadacze traktują podmiotowo swoje obiekty, na równi? Wg mnie zdecydowanie nie. A skoro tak, to mamy tu do czynienia ze zboczeniem, dewiacją, parafilią, czymś, co zdecydowanie przekracza granice wolności. To z wolnością nie ma nic wspólnego.

ocenił(a) film na 8
arma

Ale ten film nie jest o wolności. Jest o upadku i rozkładzie.

LynchPolanskiAltman

Ale czy ten upadek i rozkład nie jest skutkiem/wynikiem dążenia do wolności skrzywionych psychik?

ocenił(a) film na 8
arma

Zdecydowanie tak. Ci bohaterowie mają skrzywione psychiki, a także postrzegają wolność w skrzywiony sposób.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones