PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1211}

Lista Schindlera

Schindler's List
8,4 369 106
ocen
8,4 10 1 369106
7,9 34
oceny krytyków
Lista Schindlera
powrót do forum filmu Lista Schindlera

Polacy byli przedstawieni w bardzo negatywnym świetle. Jak o tym zapomnieć to świetnie się ogląda, daje do myślenia. Ale co zrobić Spielberg jest żydem więc od razu wiadomo o co chodzi. Żydzi najchętniej by teraz powiedzieli że to nie Niemcy a Polacy mordowali żeby od nas pieniądze wyciągnąć. Z Polańskim jest to samo. Mój znajomy, obcokrajowiec spytał się mnie po oglądnięciu Pianisty : "Polacy też w tym brali udział ? Bo to tak po filmie wygląda" Po liście Schindlera miał podobne odczucia. Oczywiście mu wszystko wytłumaczyłem ale to jest tylko jedna osoba, co z resztą ?

użytkownik usunięty
jasiunr1

Polacy tam robili za statystów, więc jak mogli być przedstawieni w złym świetle?

użytkownik usunięty

W cieniu stali i byli źle oświetleni.

ocenił(a) film na 9

+1

ocenił(a) film na 9
jasiunr1

Jak dla mnie źle ukazali samego Schindlera.
Pokazali jak ratował Żydów i jaki był dobry.
A nie pokazali jak mordował ludzi na wojnie

ocenił(a) film na 8
jasiunr1

Polacy w czasie wojny nie byli wcale tacy święci jakbyśmy tego chcieli, a zwłaszcza wobec żydów...

ocenił(a) film na 8
photograph1

Ale było więcej takich co pomagali. A Niemców z dobrymi zamiarami była garstka. Widzę że ludzie nie kumają tematu, więc dodam zobaczcie sobie np scenę gdzie Dziewczynka z pogardą w głosie żegna Żydów odjeżdżających do obozu pracy.

ocenił(a) film na 10
jasiunr1

Bo niestety takie sceny miały miejsce... Polecam obejrzeć film dokumentalny "Voices from the List", w którym wypowiada się kilkoro "Żydów Schindlera" i jedna z kobiet opisuje dokładnie taką scenę właśnie.

jasiunr1

Tak ci się tylko wydaje.

ocenił(a) film na 8
Rafaello6

Mi się wydaje że tobie się źle wydaje

jasiunr1

A mi się wydaje, że tobie się źle wydaje, że mi się źle wydaje...

ocenił(a) film na 8
Rafaello6

Źle ci się wydaje w każdym bądź razie

ocenił(a) film na 10
jasiunr1

Gdzie tu Polacy są pokazani w złym świetle? Jakby o to Spielbergowi chodziło, to by pokazał np. polskiego szmalcownika czy innego kolaboranta.

ocenił(a) film na 10
Sqrchybyk

Doprawdy nie rozumiem jak ten film mógłby skłonic kogos neutralnie do Polaków nastawionego do zmiany nastawienia na gorsze... A jeśli nawet? To ten ktoś jest idiotą, bo tylko idiota wyrabia sobie wiedzę historyczną na podstawie wyłącznie filmów (i to niedokumentów).

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

Widzę że jedynym idiotą jesteś Ty bo nie jesteś w stanie dojrzeć pewnych scen (albo nie chcesz). Oglądnij sobie jeszcze raz. Dam wskazówkę jeszcze odnośnie do pianisty: zobaczcie sobie jak żyją Żydzi w getcie a jak Polacy (żydzi klepią biedę, polacy jak celebryci)

ocenił(a) film na 10
jasiunr1

Których scen konkretnie?

A co do lepiej ubranych Polaków (szczerze? nie zwróciłem uwagi) to ciekawa rzecz - rozmawiałem dziesiątki (naprawdę) razy z ludźmi dopatrującymi się szkalowania Polaków w "Liście", "Pianiście" i kilku innych filmach, na przestrzeni kilku lat i NIGDY nikt nie poruszył kwestii ubioru dopóki pewien dziennikarz (zdaje się że historyk - ok, ufam mu) nie poruszył jej recenzując "W ciemności" (choć opinię wydał bardzo pozytywną). Ciekawe, co?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones