Lista Schindlera

Schindler's List

1993 3 godz. 15 min.
8,4 352 202
oceny
8,4 10 1 352202
137 481
chce zobaczyć
7,8 15
ocen krytyków
{"rate":7.8,"count":15}

Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Poruszający dramat przedstawiający losy żydów w krakowskim getcie w czasie II wojny światowej. Tytułowy Schindler jest niemieckim przemysłowcem, właścicielem fabryki zatrudniającej żydów. Początkowo nieczuły na ich los, dbający wyłącznie o swoje korzyści z biegiem czasu zmienia swoje podejście i w pojedynkę rozpoczyna batalie o uratowanie ponad tysiąca żydów, co przypłaca własnym bankructwem.

Lucy
opis użytkownika

Monumentalne dzieło Spielberga ukazujące prawdziwy dramat polskich Żydów w czasie wojennej okupacji. Na pierwszym planie mamy jednak historię Austriackiego przedsiębiorcy - Oskara Schindlera, który w owej sytuacji politycznej widzi możliwość zysku. Nadchodzi jednak czas, kiedy sam przekonuje się o tragedii Holocaustu i o tym, że jedyną osobą, która może cokolwiek zdziałać, jest on sam. W ten sposób w Schindlerze rodzi się "moc" - i ta właśnie siła przyczynia się do uratowania życia 1100 Żydom. "Lista Schindlera" to obraz o życiu w czasie wojny, poszanowaniu dla tradycji i dla ludzkiego życia. Historia ukazana przez Spielberga została uhonorowana 7 Nagrodami Akademii, w tym za najlepszy film.

Scarface
opis użytkownika

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią, wręcz darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki. "Lista Schindlera" to niewątpliwie największy triumf kinowy wybitnego hollywoodzkiego reżysera Stevena Spielberga. Wydanie DVD zawiera obrazy poprawione techniką cyfrową, cyfrową jakość dźwięku 5.1 oraz zupełnie nowe dodatki specjalne. "Lista Schindlera", w której występują między innymi Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, oraz Embeth Davidtz, to prawdziwa historia, której nigdy nie da się wymazać z pamięci. Opowieść o człowieku, który nie był obojętny, ocalił setki istnień ludzkich w najczarniejszym rozdziale naszej historii. "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, zdobywca, aż siedmiu Oscarów, to jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych filmów wszech czasów.

opis dystrybutora dvd

II wojna światowa. Niemiecki biznesmen Oskar Schindler (Liam Neeson) przyjeżdża do Krakowa. Zakłada tu fabrykę naczyń emaliowanych, w której zmuszeni są pracować okoliczni Żydzi. Majątek Schindlera szybko się powiększa, ponieważ nie musi płacić pensji robotnikom. W 1942 roku nazistowskie Niemcy wcielają w życie plan ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Po likwidacji krakowskiego getta część semickich rodzin zostaje wywieziona do obozu pracy w Płaszowie, którym kieruje okrutny Amon Goeth (Ralph Fiennes). Widząc dramat Żydów, Schindler postanawia bez względu na ogromne ryzyko uratować jak najwięcej ludzi, wykupując ich jako robotników do swojej fabryki.

Melvin_Purvis
opis użytkownika