PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1211}

Lista Schindlera

Schindler's List
8,4 368 689
ocen
8,4 10 1 368689
7,8 33
oceny krytyków
Lista Schindlera
powrót do forum filmu Lista Schindlera

to rozdział zbyt bliski,by można się godzić na Spielbergowską manipulację. Wymowa filmu jest jednoznaczna,spójna z niemiecką i zachodnią linią wybielania Niemców jako narodu,a całą winą za zbrodnie obarczającą grupę chorych psychicznie fanatyków z SS pod hipnotycznym wpływem Adolfa Hitlera.No i widzimy tu dobrego Niemca,który uratował prawie wszystkich(w/g napisów końcowych)ocalałych z wojny Żydów. I kilku Polaków w tle, którzy nie robili nic,bądź wręcz sympatyzowali z oprawcami.Taki obraz kraju,który poniósł w tej wojnie największe straty-zobaczył w oscarowym filmie i zapamiętał cały świat.

Odpowiadam od razu tym,którzy nie widzą negatywnej wymowy tego filmu.

Niedawno ukazała się najnowsza biografia Oscara Schindlera, napisana przez Davida Crowe'a, historyka, profesora University of Columbia i członka Rady Naukowej Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
Profesor poświęcił pracy nad książką siedem lat, docierając do archiwów Abwehry, czeskiego kontrwywiadu oraz nieznanych dokumentów Schindlera, znalezionych w Berlinie wśród rzeczy jego kochanki.

Oto co mówi Profesor Crowe o samym filmie,a co napisałem gdzieś wcześniej-odnośnie przyjmowania przez niedouczonych odbiorców fikcji(czy manipulacji)filmowej-jako faktu:
,,- To dzieło akademickie, adresowane do amerykańskiego odbiorcy - mówi profesor Crowe. - Wy, Polacy, macie bardziej racjonalne podejście do historii; Amerykanie traktują filmy fabularne jako źródło rzetelnej wiedzy historycznej.
Napisałem tę książkę nie po to, by zdezawuować film Spielberga. Udramatyzowana wersja zdarzeń to jednak nie jest relacja historyczna. - Ludzie w istocie traktują zbyt dosłownie obraz Spielberga; scena dyktowania listy to licentia poetica, Izaak Stern to filmowa postać, w którą zlało się wiele biografii..."
No i ta biografia odejmuje,niestety blask postaci Spielbergowskiego Schindlera.
Książka Crowe'a przedstawia postać znacznie bardziej dwuznaczną niż pokazana przez Spielberga. Twierdzi, że po wojnie Schindler upiększał swoją historię. Ludzie, którzy zawdzięczają mu życie, "ubóstwiają go" - pisze Crowe - i
"zrobili wiele, by go chronić". W biografii znalazły się fakty,które były w dużej mierze przemilczane.
Schindler to lekkoduch, kobieciarz, alkoholik i bon vivant - są też inne sprawki. W 1938 r. Schindler wstąpił do Abwehry i był jej cenionym szpiegiem najpierw w Czechosłowacji, a potem w Polsce. Dostarczył Rzeszy wielu cennych
informacji na temat zdolności obronnych naszego kraju. Materiały znalezione w archiwach wywiadu czeskiego określają Schindlera jako "szpiega dużego kalibru i szczególnie niebezpiecznego typu".

Najwięcej kontrowersji budzi sprawa listy i tego, czy Schindler był jej autorem. Według najnowszej biografii, Schindler nie brał udziału w tworzeniu listy. Sam Schindler w jednym z listów napisał "nie miałem nic wspólnego [z
jej pisaniem]". Na to, kto znalazł się na ostatecznych zestawieniach, złożyło się kilkanaście wstępnych list. Żadnej z nich nie przygotował Schindler.To, co miało zostać nazwane jego listą, było dziełem wielu osób, wśród których znalazł się Marcel Goldberg, skorumpowany Żyd z tajnej policji, asystent oficera SS odpowiedzialnego za transport Żydów. Izaak Stern, który w filmie notował nazwiska pod dyktando Schindlera, nie mógł być w takim stopniu współtwórcą listy, bo pracował w tym czasie w obozie w Płaszowie.
No i sam fakt "walki"o Żydów na początku swojej działanlności podyktowany był uzyskaniem darmowych robotników,a później utrzymaniem ciągłości produkcji.Nie wiemy,na ile późniejsze jego starania były podyktowane wewnętrzną przemianą, a ile w tym było kalkulacji wobec faktu zbliżania się Armii Czerwonej i wybielenia swojej osoby dla"ratowania skóry".Wiemy natomiast z dokumentów,że postać Schindlera została po wojnie zmitologizowana przez samych ocalonych, jak i przez niego samego.Na wszelki jednak wypadek zbiegł po wojnie do Argentyny i tam czekał na rozwój wydarzeń.

No i jeszcze parę faktów o Spielbergowskiej manipulacji liczbami.

Na końcu filmu podaje on,że w Polsce żyje 4 tys Żydów,natomiast liczba POTOMKÓW uratowanych perzez Schindlera(żyjących współcześnie) - to 6 tys. Tak podał.Wymowne to bardzo i wnioski aż same chcą sie narzucać.

Prawda jest taka: 4 tys Żydów w Polsce-mowa tylko o Żydach ortodoksyjnych.Ich obecna prawdziwa liczba to 10-12 tys.(przy czym po II w.świat.wyemigrowało ocalonych Żydów ok.240 tys.!)
Tych z pochodzeniem jest rzecz jasna wielokrotnie więcej.

Jaki więc cel miał Spielberg w tym jawnym oszustwie,jak nie użycie tych fikcyjnych liczb do zdezawuowania roli Polaków w ratowaniu Żydów?

I na koniec - oficjalna,niepodważalna statystyka:
Spośród ponad 20 tys. uhonorowanych medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata aż prawie 1/3 stanowią Polacy:
Polska: 5941
Holandia: 4726
Francja: 2646
Ukraina: 2139
Belgia: 1414
Węgry: 671
Litwa: 630
Białoruś: 564
Słowacja: 460
Niemcy: 427
Włochy: 391
Grecja: 265
Jugosławia (Serbia): 121
Rosja: 120
Czechy: 115

Ale tego już Spielberg w filmie nie podał.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Al_Bundy

Zgadzam się w pełni

piotrbimbasik

Spisek! Światem rządzi żydokomuna i masoneria! I jeszcze cykliści ich wspomagają!!!
Skąd się biorą tacy idioci, wierzący w bzdurne teorie spiskowe? Czemu ludzkość nie wyciąga wniosków z historii...

użytkownik usunięty

NIE

użytkownik usunięty

Arcyciekawa wykład Stanisława Michałkiewicza. Przeczytajcie zanim zniknie.To przestaje być śmieszne. http://www.youtube.com/watch?v=YVN9_q-O6d8

użytkownik usunięty

W tym wszystkim nie podałem że w samym Płaszowie byli więźniami również Polacy, Cyganie - czego również Spilberg nie zaznaczył.
Sami Żydzi w tym obozie, zapomniał biedny...
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/9638/Niemiecki_oboz_w_Plaszowie_19421945.htm l

Masz sporo racji, ale "Lista" to nie film dokumentalny tylko fabularny. Po w pełni wiarygodne informacje nt. okupacji i holokaustu polecam poszukać po książkach lub innych dobrych źródłach.

ocenił(a) film na 10

To nie tak... Rozpisałeś się o człowieku jakim był Oscar Schindler, ale nie o to tu chodzi przecież... To miała być ocena filmu, który sam w sobie według mnie jest piękny, genialny i nie ma lepszego.
Nie znam się aż tak dobrze na historii tej osoby, nie wnikałam w głąb, ale:
* "w 1993 Instytut Yad Vashem uhonorował go pośmiertnie medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”."
** Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem.
Skoro został tak odznaczony, musiał mieć jakiś powód. Nigdy nie można być pewnym czy tak było czy nie, ale jeśli otrzymał taki medal to musiał na to zasłużyć. A o to tu chodzi, prawda? Nie da się być bezgrzesznym, a ciebie chyba nikt aż tak nie rozlicza. Trochę szacunku.

ocenił(a) film na 10
Paula98i

Nie musial, Żydzi nie mogli w 100% wiedzieć czemu ich uratował, prawdopodobnie najpierw chcial zbić na nich pieniadze (W koncu wykorzystywal ich jako niewolnikow) a pozniej uratował bo bał sie smierci, w 1945 r. Niemcy mogli sadzic, ze alianci ich wybija, byly plany eksterminacji wszystkich Niemcow na powazne rozmyslane, ew. sterylizacji, pozniej wygral plan ktory zakladal jedynie zrownanie z ziemia niemieckich fabryk itd. zakazu nauki wyzszej i zrobienie z nich spoleczenstwa rolnikow, z przyczyn niewiadomych tego nie zrealizowano a wrecz anulowano traktat wersalski (Niemcy moga miec bron pancerna + wiecej niz 100 000 zolnierzy)

ocenił(a) film na 8
Al_Bundy

Wielka szkoda, że do realizacji tych planów nie doszło

Dokładnie. To jest film fabularny. Ciężko oczekiwać od takiego obiektywizmu. Dla tych, którzy szukają czystych faktów historycznych odsyłam do książek i filmów dokumentalnych.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że film ten powstał na bazie wspomnień Żydów uratowanych przez Schindlera. To miała być opowieść widziana oczami uratowanych.

ocenił(a) film na 5

Moim zdaniem to, że jest to film fabularny nie usprawiedliwia jego przekłamań. Mogę powiedzieć, że film jest bardzo dobry, świetni aktorzy, 3 h mija niepostrzeżenie i mam ochotę wystawić mu 10 na 10, ale nie zrobię tego. Jeśli się jest reżyserem to jakąś odpowiedzialność się bierze za swoją pracę, zwłaszcza jeśli sięga się po taką tematykę. Jeśli pan Spielberg nie przywiązuję wagi do dat, liczb i faktów może powinien odpuścić sobie tego typu filmy. Fakty są takie - ludzie często dowiadują się czegoś właśnie z filmów, sama nie raz zainteresowałam się jakimś tematem po oglądnięciu czego dobrego. Nie każdy będzie przeszukiwał tony książek w odpowiedzi na pytanie jak to było. W filmie jest 2 tygodnie - ok, 2 tygodnie(ci, którzy ginęli w obronie po tych dwóch tygodniach są nieistotni!!!) w filmie Polacy drą się na biednych Żydów - ok, tak było. Filmy mają ogromną moc manipulacji. Już po chwili wiemy kogo mamy żałować, a kogo nienawidzić. Dziwne, że niektóre z osób wypowiadających się tu nie zdają sobie z tego sprawy, albo udają, że nie zdają. Idzie w świat informacja taka a nie inna. A potem mamy pana Obamę i jego "polskie obozy śmierci".
Jak dla mnie dziwnie się też wypowiedzi typu "jak ktoś był w obozie to ma prawo Niemców nienawidzić, a jak ktoś nie był, urodził się potem to niech da sobie spokój z historią, tradycją". Nie chodzi o to, że apeluję teraz o jakąś nienawiść do Niemców tylko...przykro się robi jak się to czyta, to po co to było? Żeby zapomnieć? Nie liczy się? Miliony ludzkich istnień, ale ok, nie było tematu. I tu już nie chodzi o Polaka, Żyda, czy Niemca, tylko po prostu o PRAWDĘ.

ocenił(a) film na 9

ahh jak mi jest szkoda takich ludzi jak ty...

ocenił(a) film na 9

A niby czemu mamy obarczać winą potomków SS manów których oni nawet na oczy nie widzieli ?! A niby jeśli ktoś miał potomka bohatera to też ma dostawać jego medale !? Kompletnie bezsensowne i nieuzasadnione rozumowanie.

Flinston98

Polskie obozy śmierci=Amerykańskie ataki WTC, ale polaczki się boją przeciwstawić, czy chociaż to powiedzieć, można nas gnoić, ten kraj jest patologiczny, oddajcie żydom kamienice, powiedz, źle o żydzie, antysemita, za granicą nas gnoją, brak mniejszości na Litwie, chcą zabronić polskiego, policja nic ie robi jak kolejne pobicie zgłaszają. Odpowiedź na połowę komentarzy, oddajmy Niemcom, ziemię i kule które zabijały polaków,

ocenił(a) film na 8

Jakby się postarano to i Jana Pawła II obrzucono by błotem (ale bynajmniej nie porównuję Schindlera do Jana Pawła II).

ocenił(a) film na 8

Wkurza trochę to że nawet w filmie Schindler strzela sobie dla zabawy do ludzi wykorzystuje kobiety itd, najgorsze jednak jest to że Polski i Polaków tam nie ma a jeśli są to pokazani negatywnie np. dwa razy jak wieźli Żydów pociągiem za każdym razem Polskie dzieci życzyły im śmierci i pokazywały palcami na szyję, ale skąd nib y miały wiedzieć żę jadą do obozu i co tam się dzieję 4-letnie dzieci? Strasznie spłaszczają historię i stawiają Nas w bardzo złym świetle. WG Spielberga lepszy jeden Niemiec niż tysiące Polaków.

Jakie 2 tygodnie? Przecież Polacy bronili się prawie miesiąc. Co tu za kłamstwa pieprzą w tym filmie.

Żydowski gniot, w zupełności się z Panem zgadzam. Pozdrawiam serdecznie.

Sory za prehistorię, ale twój post jest wiecznie aktualny i wspaniale napisy :) pozdrawiam myślącego kolegę.

Ładny się temat tutaj rozwinął. Pochwała za bardzo dobrze napisany post i spowodowanie wywiązania się dyskusji na poziomie! :)

ocenił(a) film na 10

Po wielu latach postanowiłem przypomnieć sobie film, a potem zajrzałem na Filmweb i znalazłem taką oto dyskusję. Aż się czytać nie chce. I przykro się robi. Taki bunt o to, że film Polaków w złym świetle przedstawia, bo niby robili to i tamto... Niech niektórzy poczytają swoje własne wpisy, a zobaczą ile jest w nich TOLERANCJI, WYROZUMIAŁOŚCI I SAMOKRYTYKI chociażby. No bo Polacy są przecież święci! Skoro chcemy być przedstawiamy w dobrym świetle, dawajmy temu dowody. Ciekawy jestem ile osób zamiast oburzenia skupiło się na tym, o czym film NAPRAWDĘ jest: o cierpieniu istot ludzkich, ich nieludzkim dręczeniu i zabijaniu, o tym jak jeden człowiek może drugiego mieć za nic i zniszczyć, o tym przez jakie piekło ludzie przechodzili. A jego przekazem jest to, aby czynić tak, żeby to się już NIGDY nie powtórzyło. To przekaz uniwersalny. Ile osób skupiło się właśnie na tym. Poza tym film kręcono w Polsce, przy udziale Polskich aktorów. Bądźmy odważni i patrzmy na takie rzeczy szerzej. Nie zachowujmy się jak byśmy mieli klapki na oczach. Zabierany jest głos w sprawie wielkich okrucieństw i mordów wobec istot ludzki, a tymczasem widzę, że i to budzi niechęć i wzajemną nienawiść. Co jest grane?

ocenił(a) film na 9
luki62

Taka już cecha nacjonalizmu, idealizowanie swojego narodu. Tacy jak autor nie uwierzą w to że byli Polacy co współpracowali z Niemcami, i byli też Niemcy którzy potępiali działania swojego kraju i starali się pomagać Polakom i Żydom. W każdym filmie wojennym doszukują się przejawów antypolonizmu choć zwyczajnie tam go nie ma.

ocenił(a) film na 10
Catacombe

Zalezy jak taka kolaboracja miala by wygladac i jak duzo bylo by jej w filmie. Jak widzimy film gdzie zolnierze AK morduja Żydów to możemy jawnie stwierdzić, że to bzdura, cos fizycznie niemozliwego, a jak juz to jakies wynaturzenie za ktore ewidentnie taki osobnik zostalby rozstrzelany... Tym czasem zdarzaja sie takie rzeczy w filmach

ocenił(a) film na 1
Catacombe

To teraz, durnie, podluchajcie po 11latach od otwrcia tego tematu, waszego kochanego Spielberga. Zyd jest największym wrogiem Polaka, nie niemiec czy ruski. Warto o tym pamiętać.

ocenił(a) film na 9

Trochę z innej beczki ale jak patrzę na Polskich pracodawców słucham i czytam co się dzieje to wiem że Polacy w tamtych czasach byli zdolni do wszystkiego wcale nie jesteśmy dobrymi ludżmi wystarczy dać nam trochę władzy i sami się pozabijamy za 5 zł taką mamy kulturę niestety...

ocenił(a) film na 9
dominik1980

Po 30 latach pracy w Polskich firmach stwierdzam że Polacy przynajmniej większość to ludzie pozbawieni:dumy,honoru to konfidenci,materialiści skrajnie wyrachowane stworzenia bez empatii,złodzieje i oszuści...manipulanci....długo by wymieniać może 20-30% to ludzie normalni..

dominik1980

ale Ty musisz mieć kiepskich przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy, członków rodziny, sąsiadów, przełożonych, rodzinę... Współczuję!
Jednakże coś mi się wydaje, że nie należałeś ani do popularnych dzieciaków, ani do tych co po prostu się lubi! Ja działam w specyficznych branżach, o których wszyscy mają negatywne nastawienie, a takiego odczucia nie mam.
Szkoda, że masz takie odczucie o rodakach, ale zawsze pozostaje Ci emigracja. Słyszem, że Niemcy zapraszają każdego!

ocenił(a) film na 9
emu_

Dzieciaku chyba nigdy nie pracowałeś w dużej korporacji..

ocenił(a) film na 1
dominik1980

Korporacje wszędzie Tak działają, to nie miejsce dla normalnych.

ocenił(a) film na 9
Tommy_Eastwood

Sorry ale przeczytałem stare teksy jednego dzieciaka a nie twoje i odpisałem tak a nie inaczej ,to nie było do Ciebie,tak to jest jak się w nocy odpala laptopa..

ocenił(a) film na 9
emu_

Przełożonych nie mam bo prowadzę własny interes, przyjaciół? cóż za szlachetna nazwa żeby kogoś nazwać przyjacielem trzeba się przekonać czy na to zasługuje musisz być na dnie i ta osoba musi cię z niego wyciągnąć żebyś mógł ją tak nazwać ale do tego trzeba życiowego doświadczenia a myślę że nie masz więcej niż 25 lat więc dużo przed Tobą więc wolę słowo znajomy lub kolega. Sąsiadów nie mam bo mieszkam w domu 300 metrów dalej mieszka jakaś rodzina. Rodzinę mam bardzo dużą i kocham ją choć nikt nie mieszka w Polsce darowali sobie ten kraj dawno temu i wcale im się nie dziwię .Pochodzę z dość zamożnej rodziny więc nie miałem problemów z akceptacją w szkole wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy dlaczego jestem lubiany dzisiaj znając ludzką naturę już wiem .Jeśli chodzi o materializm to nie opowiadaj mi bajek na temat ludzi bo większość Polaków sprzedała by własną matkę i ojca brak szacunku tolerancji można wyczuć na każdym rogu a co do oszust i kradzieży to jeśli uważasz że jesteśmy dobrym narodem posłuchaj obcokrajowców co mają na nasz temat do powiedzenia przypomnę ci też że Polska nie raz została "sprzedana" przez nasze wielkie umysły które rządziły tym krajem przez stulecia.Musisz dorosnąć żeby zrozumieć dlaczego trawa jest zielona bo na razie nie masz o niczym zielonego pojęcia.pozdrawiam

dominik1980

Nie, nie musiałem pracować w dużej korporacji. Prowadzę swój biznes, w zasadzie nawet kilka.
Cieszę się, że prowadzisz swój biznes, zawsze chwale ludzi pochodzących z wsi, że nie muszą uprawiać ziemi, czy coś hodować.
Przykro mi bardzo, że osoby które myślałeś, że są Twoimi przyjaciółmi, Cię zdradziły/zostawiły. Tak już czasem bywa, że niektórzy są z nami dla pieniędzy. Może Cię to pocieszy, ale tak jest na całym świecie, nie tylko w Polsce. Poszerz swoje horyzonty, a zmienisz zdanie co do Polaków.
Wiem, że próbujesz sobie wmówić, że byłeś akceptowany w szkole, ale jak już sam to napisałeś, było to z powodu pieniędzy, a za to nie kupisz wielu rzeczy. Jednak każdy prowadzi inne życie i ma inne doświadczenia.
To nie jest bajka, ten kraj może i ma swoje wady, ale ma też dużo zalet. Wystarczy być mniej zgorzkniały i nie zazdrościć innym, by to dojrzeć. Wydaje Ci się, że tylko Polak sprzeda swoją matkę, tak jest na całym świecie. Ponownie poszerz swoje horyzonty!
No tak się składa, że wiem co media chcą nam wmówić jak nas postrzegają, a jak jest naprawdę. Jak byś wyjeżdżał częściej miałbyś inne zdanie, w ogóle to posłuchaj innych. Dobrze jest słuchać innych, wielu ciekawych rzeczy możesz się dowiedzieć wtedy o innych i o sobie.
Nie wiem jak tam u Was z historią na wsi, albo może opuściłeś te zajęcia, bo może były zbiory, ale zdradzę Ci wielką tajemnicę naszego narodu. Istniejemy jako naród od ponad 1000 lat, grabili nas, podbijali, sprzedawali, mordowali, najeżdżali, zmieniali naszą kulturę, mentalność i wiarę, a i tak istniejemy nadal jako naród.
Poza tym, nie chcesz by Twoim dzieciom żyło się lepiej? Zacznij od siebie, nie patrz na kogoś wilkiem, tylko się do niego uśmiechnij.
Może uda Ci się znaleźć jeszcze jakiegoś przyjaciela, masz jeszcze dużo wiosen przed sobą, życzę powodzenia!

ocenił(a) film na 9
emu_

Pracuje w Handlu codziennie spotykam ludzi pazernych,mściwych itd nie twierdzę że każdy Polak jest zły ale duży odsetek i z dnia na dzień się w tym utwierdzam.Na jakiej wsi? mieszkam 6 km od centrum miasta mam dom w lesie nie przez przypadek całe życie pracuje z wśród ludzi więc dobrze mi to robi.Piszesz chyba do kogoś innego ?mam znajomych czasem z nimi imprezuje chodzę na urodziny zdarza mi się wyskoczyć do klubu prowadzę życie towarzyskie ale nie przywiązuje się do ludzi bo to mi do szczęścia nie potrzebne mam prace obowiązki i na tym głównie staram się skupiać moje doświadczenia do 30 roku życia były takie że ludzie są wspaniali ale w tym wieku człowiek wie zbyt mało o życiu żeby trzeżwo oceniał świat.Jeśli chodzi o szkołę to nie ma w tym nic dziwnego że dzieciaki z zamożniejszych rodzin grają pierwsze skrzypce w szkole i są podziwiane teraz z racji wieku wiem dlaczego choć nie twierdzę że nie mam żadnych atutów żeby być lubianym ale też za dużo studiowałem "amatorsko"psychologię żeby wierzyć w "garbate aniołki"po prostu z wiekiem wyostrza się inteligencja,rozpoznanie świata i umiejętność oceny wszystkich i wszystkiego co nas otacza.

ocenił(a) film na 9
emu_

Sorry za brak interpunkcji ale lubię jak ktoś się zmusza do analizy tego co czyta, chwilami mam też wrażenie że piszesz do kogoś innego albo zupełnie nie odbierasz mojego przekazu?

ocenił(a) film na 9
emu_

Hehe nie mogę "chwalę ludzi pochodzących ze wsi" Urodziłem się we Frankfurcie nad Menem wychowałem we Wrocławiu.Chyba za bardzo skupiasz się nad tym co sam piszesz czytając pobieżnie opinie innych a to zalatuje problemem "super ego" może nawet "narcyzmem" tym z podręczników do psychologi nie mylić z potocznym wyobrażeniem tego słowa przez ludzi;-)ubawiłeś mnie dziś wieczór jeszcze trochę i będę miał przyjaciela może nawet coś więcej;-)

dominik1980

Ciesze się, że Cię ubawiłem. Vice versa :)
Mamy coś pokrewnego, ja również działam w handlu. Jasne, że jest dużo cwaniaków, ale to i tak nie oznacza, że jest ich większość. Śmiem twierdzić, ze duża grupa ludzi to tzw. promocja i ile Pan spuści :) Jednak taki już mamy kraj, wszyscy muszą kombinować, bo nie dadzą nam żyć. Nie twierdze, że jestem nie omylny, w końcu kto nie jest, ale z Twojego komentarza wnioskowałem, że wychowałeś się na wsi. Może miała to być to po prostu niewinna zaczepka :)
Przywiązanie do ludzi jest ważne, w stadzie zawsze jest łatwiej :)
Nie twierdzę, że wszyscy ludzie są wspaniali, niektórzy są, niektórzy nie. Czasem trafiasz na jednych, czasem na drugich. Takie już jest życie, nie zawsze masz szczęście. Osobiście chodziłem do wielu szkół. Uczyłem się zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Zawsze jest ten sam schemat klas i szkół, bez względu na narodowość. Zamożni może i mają łatwiej, bo z buta stają się popularni, ale tylko na początku. W moim liceum ta osoba długo by nie przetrwała, bo większość była zamożna, należało się wykazać czymś więcej.
Oczywiście, że mam super ego, nie jest to trudne do rozszyfrowania :), nie nazwałbym się narcyzem zarówno w potocznym jak i psychologicznym znaczeniu, ale bez wątpienia ego mam potężne.
Tacy są już ludzie, mimo że umiemy mówić, rzadko się rozumiemy. Mimo, że każdy z nas słucha, nie słyszymy się nawzajem.
;)

ocenił(a) film na 9
emu_

Właśnie !"ile pan spuści" a jak nie dostaną rabatu to zmieszają Cię za plecami z błotem to odwieczny problem ludzi a często nie da się już taniej czegoś sprzedać bo jest to nie opłacalne ale pazerność ludzi nie zna granic to że ktoś jest "złotówą" nie robi na mnie wrażenia ale to że nie potrafi zaakceptować twojej ceny i się mści to już jest chore.

dominik1980

No niestety. Jednak, wśród młodych obserwujemy poprawę zachowania. Poza tym jak im się nie podoba to piszą tylko na "fejsiku" :)

ocenił(a) film na 4
emu_

Piękny wpis. Dzięki.

ocenił(a) film na 9
emu_

Przepraszam ale musisz jeszcze dorosnąć i poznać smak życia.

ocenił(a) film na 9

https://www.youtube.com/watch?v=eFSh_J6gLMU
Film "sprawiedliwi z 1968" zobacz a potem pisz pierdoły

ocenił(a) film na 1

opisałeś się dużo i rzeczowo, jednak do pewnej grupy ludzi trudno jest dotrzeć: swoje wariactwa wiedzą. Tak jest np. z sierakowskim. Proszę sobie obejrzeć: Sierakowski do Wildsteina: "Jest pan chamem ... - YouTube

Shadow_dawnego_ggggggg

Żydzi żydami ale ty jesteś trollem jedynkującym filmy.

ocenił(a) film na 1
ChubakaCieLubi

Chubaka cię lubi. Co? Chubaka cię lubi? Chubaka cię lubi?!?!?!?!?!?!?!?!?! Oj nie, Chubaka cię nie lubi. Kto by cię tam lubiał. Najwyżej ktoś taki:
http://fishki.pl/fishka,To-pewnie-ten-gender,105025.html?typ=poczekalnia
A co do tego, że daję filmom 1, to co im miałem dać jak i się mi nie podobają. Miałem kłamać

ocenił(a) film na 8
Shadow_dawnego_ggggggg

Zgadzam się z Czubaką, że jesteś jedynkującym trollem. Spojrzałem właśnie na twoje obejrzane i same jedynki. Rozumiem, że komuś film może się nie podobać, ale bez jaj. Nawet Kac Wawie dałem 2

ocenił(a) film na 1
chemas

Trzeba się ze mną zgodzić że jesteś lizusowskim trollem. Spojrzałem właśnie na ciebie, i zobaczyłem twarz kima. Więc pytam: kim jesteś?
,,Rozumiem, że komuś film może się nie podobać, ale bez jaj. Nawet Kac Wawie dałem 2". Mam rozumieć, że ty uważasz że nie ma ani jednego filmu, któremu należałoby się 1!!!! Otóż nie durniu, jednym filmom należałoby się nawet 0, więc system oceny Filmwebu jest oszukańczy. I uważa tak wielu ludzi na FILMWEB. Bo takim sposobem film ma 1,1 i ktoś myśli że to prawdziwa ocena, jak to tak naprawdę 0,1, tylko 0 nie dało się dać. Oczywiście jest wiele filmów którym należy się powyżej 1, i ja oczywiście takie filmy widzę, ale nie wystawiam oceny.
Powyżej pisałem Czubace: ,,Kto by cię tam lubiał". No tak, lubi go tylko troll lizus kim, tytułujacy się ,,chemasem".

ocenił(a) film na 8
ocenił(a) film na 1
chemas

co ,,puk puk puk"??? Puknij się w główkę. Puk puk puk ...ała cię to najwyżej Czubaka i dlatego teraz pleciesz takie głupoty

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Czy film jest przekoloryzowany? Owszem. Czy filmy o jakichś postaciach historycznych są zazwyczaj przekoloryzowane? Owszem. Czy powinny się pojawiać błędy typu "kapitulacja Polski po 2 tygodniach"? Nie. Czy jest to manipulacja? Możliwe, ale większą manipulacją jest Twój komentarz, gdyż nie masz żadnych dowodów. Czy za te "manipulacje" powinno się dawać filmowi ocenę "bardzo zły"? Chyba sobie kpisz, kolego. I tylko tyle mam do napisania.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones