PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34936}

Luter

Luther
6,7 3 503
oceny
6,7 10 1 3503
Luter
powrót do forum filmu Luter

Luter

użytkownik usunięty

Super, że taki film nakręcono. Za pewne w Polsce nie będzie dystrybuowany. Z "Królową Elżbietą" , która dostała Oskara były już problemy, by czasami uczuć papieskich w Polsce nie urazić. Ten film sam musiałby być uznany za ziarno herezji i odszczepieństwa w Polsce, więc lepiej niech go Polacy nie oglądają. :-) To smutne ale w tym temacie wciąż tkwimy w mrokach średniowiecza i przedstawiamy Lutra jako tego, który podważał, krytykował, zaprzeczał i rozbił Kościół, co po prostu jest płaskim uproszczeniem. Nie chcemy go widzieć jako tego, który zainicjował nieprawdopodobny nurt intelektualny na zawsze zmieniający oblicze świata. Rozwój języków narodowych, pedagogiki, druku, astronomii... To wszystko zawdzięczamy luteranom bezpośrednio i pośrednio. Tak spójrzmy na ten film. Marcin - luteranin

użytkownik usunięty

Zgadzam się z Marcinem, szkoda, że nie ma w tej chwili żadnej możliwości by obejrzeć ten film w kinach. I wcale nie chodzi mi tylko o nas, ewangelików - my mamy możliwość obejrzenia tego filmu np w parafiach - ale może dobrze byłoby gdyby filmem zainteresowali się również katolicy, przecież sam Jan Paweł II w 1999r. stwierdził, że to Marcin Luter miał rację. Obejrzenie takiego filmu mogłoby zmienić zdanie wielu Polaków o Marcinie Lutrze, a także o polskich ewangelikach. Może film ten wywołałby jakąś dyskusję? Pomógł przełamać stereotypy jak choćby np ten, że Luter rozpoczął Reformację by móc się ożenić z Katarzyną von Bora.
Blizzard

Hmmm nie wiem czy na pewno nie było dystrybucji tego filmu, skoro mozna kupic koszulki reklamowe? Poza tym to wcale nie jest tak że Kosciól tylko krytykuje Lutra. Ja jako katolik uwazam go za człowieka ktory uratował Kościół doprowadzajac do kontreformacji. Choc sami musicie przyznac że w wielu sprawach poglady Lutra były "wsteczne" np. podejscie do Żydów czy np. do teorii Kopernika. No i powstańia chlopskie w Niemczech których Luter sie wyparł... A poglad że Luter rozpoczął Reformację by móc się ożenić z Katarzyną von Bora to chyba pokutuje tylko na antenie Radia Maryja...

graf_zero

Z checią kupię takowa koszulkę. (^_^)

Nie uważam żeby kontreformacja była tym zbawiennym remedium, tylko reformy wprowadzone po reformacji.

maryen_2

Ja ten film na HBO widziałam - mnie się BAAAARDZOOO podobał :)

Huncwotka_

film niedawno byl na hbo i teraz chyba jeszcze raz leci ;] jak dla mnie niezly

ocenił(a) film na 10

Na szczęście wielu luteranów (w tym i ja :) ) mogło obejrzeć ten film w parafiach, lub nagrać z HBO. Smutne jest to, że w innych krajach "Luter" był pokazywany na stacjach ogólnie dostępnych a u nas tylko na kablówce.

ocenił(a) film na 10

Hej,
Faktycznie swietny film i mam nadzieje, ze bedzie kiedys w kinach :-) Wielu ludzi mogloby zobaczyc Boga z innej perspektywy: jako kochajacego Ojca, ktory sie troszczy o nas i nie robi podzialow miedzy klasami spolecznymi. Mam nadzieje, ze ludzie zrozumia, ze: "Albowiem laska zbawieni jestesmy przez wiare, i to nie z was: Bozy to dar; Nie z uczynkow, aby sie kto nie chlubil." Ef.2,8-9. :-)

ocenił(a) film na 8
lamb7

Dla Boga nie patrzy na katolika ,luterana ,chrystusowca , zielonoświątkowca, baptystę czy ewangelicznego chrześcijanina.. Bóg patrzy na serce i tylko to widzi gdy patrzy na człowieka !!

ocenił(a) film na 8

Ja mam w domu orginalne DVD na półeczce :)
Można kupić tu -> http://www.warto.com.pl/sklep.php?D=335 lub http://allegro.pl/item278874485_luter_prosto_od_dystrybutora_luther_.html
Lub pooglądać w kinach -> http://luter.pl/index.php?D=4

P O L E C A M

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones