PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34936}

Luter

Luther
6,7 3 503
oceny
6,7 10 1 3503
Luter
powrót do forum filmu Luter

Taki sobie

użytkownik usunięty

Strasznie stronniczy, przekoloryzowany. Po obejrzeniu miałem w głowie obraz - Kościół katolicki, biskupi, kardynałowie - to ci źli którzy doili kasę od wiernych, Marcin Luter - to ten dobry, niewinny, który chciał tylko reformy.

Też ubolewam nad tym. Postać Marcina Lutra to jedna z ciekawszych postaci hist. który niechcący stworzył ruch reformacyjny. Najbardziej widoczny był brak ukazania antysemityzmu Marcina i nieprawdziwa scena kiedy zakonnik przybija swoje tezy do drzwi kościoła w Wittenberdze.

ocenił(a) film na 9
Destr0

nieprawdziwa scena, kiedy zakonnik przybija swoje tezy? co masz na myśli?

Pidonek

Przybicie 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze najprawdopodobniej nie miało miejsca.

Czy Twoim zdaniem Kościół katolicki, biskupi, kardynałowie - to ci dobrzy? A i jeszcze jedno. Kto w takim razie doił ( i chyba nadal doi ) od wiernych kasę? Marcin Luter i spadkobiercy jego idei?

ocenił(a) film na 7
pawel67

Racja, Pawle. Ludzie, rozejrzyjcie się dookoła.

użytkownik usunięty
pawel67

ja tam nie wiem czemu wy się tak tego kościoła czepiacie. Co niby kosciol takiego od Ciebie wydoil? Ode mnie kościół nigdy niczego nie wziął, a nawet nie raz pomógł. Gdy byłam mała (pochodzę z ubogiej rodziny ) finansowali mi i innym dzieciom z tych mniej mniej zamożnych rodzin wyjazdy na kolonie. Także czepiacie się bo lubicie się czepiać i tak wam telewizja dyktuje. Ja jeśli mam już kogoś oskarżać o dojenie to tylko naszych ''kochanych'' polityków....

ocenił(a) film na 6

Ty chyba nie wiesz ile płaci każdy podatnik chcąć lub nie chcąc na nich, ile dają wierni sami (nie mówię o tacy) ile zyskó ma kościół z nieruchomości i ruchomośći które akumuluje przez setki lat (do tego służy celibat aby akumulować wewnątrz kościoła), ile muszą oddawać jeszcze do Rzymu. A to, że pomagają i owszem zdarzy się ale procent z dochodów jak mniemam jest marny.

ocenił(a) film na 7
pawel67

A myślisz, że tamte kościoły utrzymują się z powietrza?

Mace_Windu_2

Nikt od nikogo nie doi.
Znaczącą różnicą jest postawa KRK i zboru protestanckiego. W KRK możesz iść na mszę, ewentualnie jeśli istnieje jako takie życie parafialne (schola, gazetka, grupy biblijne) to możesz uczestniczyć. Jeśli chcesz dajesz pieniądze do koszyka na różne cele i nic z tego nie masz - chyba że składka jest na kościół, ogrzewanie etc... to przecież dla Cb żeby zimą było Ci ciepło. Przy okazji utrzymujesz księdza. Wierni dają ale marudzą. Zaś protestanci mają składki i z radością utrzymują pastora. Ale prócz tego dodatkowo działają u nich szkółki językowe etc i mogą zarobić drobne pieniądze więc u protestantów jest też praca na siebie. Po nabożeństwie organizują się i spędzają razem przyjemnie czas przy kawie i cieście. To jest całkiem inna postawa i zaangażowanie.

Przede wszystki daje ten kto chce. Nikogo się nie zmusza ani w KRK ani w zborach :)

ocenił(a) film na 7
LaraArabesque

Masz rację, wiem z autopsji. Nie oceniam postaw, chodzi mi o to że tam też ludzie dają pieniążki. Z marudzeniem czy bez ;)

a tak nie jest? do tej pory tak jest ze kosciol doi kase od glupcow

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones