PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34936}

Luter

Luther
6,7 3 503
oceny
6,7 10 1 3503
Luter
powrót do forum filmu Luter

Mało kto wie lub pamięta,że w czasach Marcina Lutra Pismo Święte należało do ksiąg zakazanych.Ludzie,którzy nie znali treści Pisma Świętego,byli bardziej posłuszni kościołowi i ufali każdym słowom usłyszanym z ust kapłana.Film pt.Luter doskonale przedstawia jak jeden człowiek uczony w piśmie i jednocześnie na tyle odważny,aby przeciwstawic się zwierzchnikom kościelnym,obnaża rzeczywiste intencje rzymskokatolików.Próbuje przedstawic rzeczywistą prawdę Biblii,co nie podoba się jego przłożonym.
Film jest godnym polecenia. I naprawdę warto go obejrzec.
POLECAM!!!

chrisskoss

Zamierzam obejrzec ten film, tylko się zastanawiam, czy będzie to z kolei film "prawdziwej prawdy" o Lutrze?
Niedługo mam egzamin z doktryn, więc wkuwam poglądy różnych myślicieli i muszę przyznac, że Luter jest jedną z najbardziej poj**anych osób w tym towarzystwie. Uważał na przykład, że nikt nie powinien kontrolowac władzy monarchy i może on robic z poddanymi, co mu się tylko podoba, bo człowiek jest z natury zły i grzeszny, a państwo ma uniemożliwic mu grzeszenie. Piszesz, że Kościół nie chciał, by prosci ludzie znali Biblię, Luter z kolei uważał, że on i tylko on ma prawo interpretowac jej tresc ;] Pamiętam też z historii, że było jakieś powstanie wywołane przez chłopów, którzy byli fanami Lutra, a on opowiedział się przeciwko nim i cieszył się, kiedy ich zryw został krwawo stłumiony. Tłucze mi się też coś po głowie (i tu mnie poprawcie, jeśli się mylę)że był on wstrętnym seksistą, kobiety były dla niego tylko popychadłami do rodzenia dzieci itd. Czyli ogólnie kawał niezłego s*****syna.
Prawdą jest, że w czasach kiedy on żył w Kościele odchodziły niezłe akcje, sprzeczne z ideą chrześcijaństwa, ale to co prezentował sobą Luter nie było wcale lepsze, a może jeszcze gorsze.
No nic, zobaczymy jak został ukazany w filmie, ale sądząc po niektórych komentarzach niestety namalowano mu laurkę.

Spitfeuer

Aha, zapomniałam dodac, że obrzucił całkiem wymyślnym stekiem bluzgów Erazma z Rotterdamu, który się z nim w czymś nie zgadzał =D

Spitfeuer

no nie wiem, te tezy Lutra, które można znaleźć w internecie (http://www.luter.pl/files/pdf/95tez.pdf) są całkiem, całkiem :).. trafne. choć z niektórymi można by było oczywiście polemizować na polu teologicznym - na przykład: jak wygląda i na czym polega czyściec? i zresztą o to Lutrowi chodziło, kiedy wywieszał 95 tez - o dyskusję. (filmowy Luter mówi nawet, że chce zostać poprawiony, jeżeli jego przekonania są błędne)
więcej jego dzieł nie czytałam, więc nie wiem :)
powstanie chłopskie zostało pokazane w filmie, ale stosunek Lutra do niego został ujęty przez twórców jako zdecydowanie bardziej finezyjny, niż to opisałaś... choć film nie mówi, czy miał udział, i jaki to był udział, w stłumieniu powstania. nie pokazuje też, jak z człowieka uduchowionego i bystrego, ciętego reformatora (95 tez) Luter staje się politykiem i mężem swojej żony :P
i co, zdałaś ten egzamin? ;) wiesz wątpię, czy "prawdziwej" prawdy o Lutrze można dowiedzieć się "wkuwając doktryny" z opracowań lub słuchając niedouczonych nauczycieli historii, którzy też gdzieś coś słyszeli.. najlepiej jest samemu się zainteresować i szukać prawdy u źródeł. sama bym chciała poznać prawdziwą prawdę o Lutrze :)

goniakania

Na szczęście zdałam, choc akurat moja grupa nie miała pytania o reformację :) Myślę, że zarówno mój wykładowca jak i autorzy takich mądhych książek ciężko by się obrazili za tych "niedouczonych nauczycieli" :D to polecisz jakieś źródła? :)

Btw obejrzałam ten film mniej więcej do połowy - dalej mi się na razie nie chce - i tak jak myślałam, Luter jest tam przedstawiony jako równy gośc, sprzeciwia się sprzedażom odpustów, potępianiu samobójców itd, ogólnie ma chyba takie same poglądy, z jakimi wszyscy byśmy się dziś zgodzili,a przecież nie tylko Kościół miał wtedy sporo za uszami, ale i sam Luter również.
Więc może zanim zaczniecie wychwalac film to się ludki zastanówcie, bo może on nie podoba się Kościołowi tylko dlatego, że pokazuje go w negatywnym świetle, ale też że zawiera sporo głupot.

Spitfeuer

nie mówię o filmie, ja się tylko odnoszę do filmu, a cały czas piję do 95 tez Lutra, które traktuję jako źródło. czy przeczytałaś te tezy? :D

chrisskoss

Widać, że nie znasz historii i doktryny katolickiej. Pismo Święte było na Index Librorum Prohibitorum (Indeksie Ksiąg Zakazanych), ale w przekładach na języki narodowe. Intencjami ówczesnego Kościoła było m. in. Utrzymanie chrześcijaństwa jako religii Europy. Jeśliby Luter postąpił inaczej, nie bylibyśmy teraz tak zlaicyzowani. Mógł swoje poglądy przelać na swój matczyny Kościół, a nie oddzielać się. Owszem, papież nakazał mu wyrzec się swoich poglądów, ale Luter mógł negocjować. Widać, że ludzie tutaj piszący znają jedynie czarną legendę Świętej Inkwizycji.

ocenił(a) film na 8
Wolfgang_Amadeusz_Mozart

Luter nie chciał się oddzielać! Luter chciał odnowy Koscioła, który odszedł od Słowa, kupczył odpustami a jego księża żyli bez hamulców. Negocjować...? Słowo Boże? Ok papieżu, sprzedawaj odpusty, ale taniej? Chyba nie wiesz o czym mówisz;) Luter się nie oddzielił, on powrócił do źródeł, to KK się oddzielił: od Biblii.

A intencją ówczesnego Kościoła było utrzymanie ludzkiej ciemnoty i nieznajomości Biblii, nie pisz, że utrzymanie chrześcijaństwa, albowiem papież Leon X był ateistą;) Jakby ludzie czytali, że zbawienie mają darmo, to by bazyliki św. Piotra nie postawiono:) Jezus nauczał prostych ludzi, a Jego Słowo prostym ludziom odebrano! W imię chrześcijaństwa? No i czy luteranizm to nie chrześcijaństwo? Zapewniam cię, że tak.

I zwalenie na Lutra laicyzacji, no ludzie. Pierwsza zalicyzowała się katolicka Francja. Pierwsza córa Kościoła;) Między innymi dzięki hierarchom i ich rozpasaniu. Laicyzację zawdzięczamy konsumpcyjnemu stylowi zycia i różnorodnym procesom społecznym, nie doktorowi Kościoła, który chciał odnowy chrześcijaństwa zachodniego.

użytkownik usunięty
chrisskoss

Zgadzam się.A ja polecam ci jeszcze przeczytać trylogię husycką Sapkowskiego i obejrzeć filmy Jan Hus,Jan Zizka i Przeciw wszystkim pouczające i dające do myślenia dzieła filmu i literatury.Nie ufajcie we wszystko co mówią księża chyba,że chcecie,aby Chrystus był królem Polski(choć co prawda dawno nie żyje).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones