film

Missisipi w ogniu

Mississippi Burning
1988
2h 2m
7,7 20 945
ocen
7,7 10 1 20945
7,2 12
ocen krytyków
Agenci FBI prowadzą śledztwo dotyczące morderstwa trzech młodych członków ruchu na rzecz ochrony praw człowieka. więcej mniej
Missisipi w ogniu zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 12 innych nagród oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Dwóch agentów FBI prowadzi trudne śledztwo w sprawie tajemniczego i brutalnego morderstwa działaczy praw człowieka w małym miasteczku, w którym panuje ostra segregacja rasowa. Zmowa milczenia zdająca się obejmować wszystkich mieszkańców utrudnia agentom rządowym wyjaśnienie sprawy.

boxoffice
$34 603 943 w USA
budżet
$15 000 000
studio
Orion Pictures Corporation
tytuł oryg.
Mississippi Burning
inne tytuły
Three Lives for Mississippi (tytuł roboczy) USA
więcej
O rolę agenta Warda starał się Don Johnson.
Samuel L. Jackson był brany pod uwagę do roli w tym filmie, jednak został odrzucony przez Alana Parkera, który stwierdził, że jego akcent nie brzmi wystarczająco południowo.
Film kręcono w Braxton, Canton, Jackson, New Hebron, Port Gibson, Bovina, Vaiden, Vicksburg (Mississippi, USA), Lafayette (Alabama, USA).
"Mississippi w ogniu" rozpoczyna się konwencjonalnie. Do skażonego nietolerancją i przemocą miasta przybywa dwójka agentów FBI. Ich zadaniem jest odnalezienie sprawców morderstwa trójki działaczy praw obywatelskich. Sprawa jest niezmiernie skomplikowana, gdyż zastraszeni mieszkańcy nie chcą mówić, a władzę sprawują podejrzani i nieodpowiedzialni... więcej
"Mississippi w ogniu" to film gorzki, tym bardziej że oparty (aczkolwiek luźno) na faktach. Niespełna 50 lat temu prawo w części stanów USA sankcjonowało rozdział obywateli wg kryterium rasowego. Już dzieci białych zarażano uprzedzeniami nauczając, że wypływa to wprost z Biblii. Sytuację ludności murzyńskiej pogarszał system wyborczy wymagający... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Film pokazuje rasizm w taki normalny sposób, bez przegięć w lewo, bez moralizatorstwa czy wymyślanie nieprawdopodobnych zdarzeń.

Aż się dziwię

ocenił(a) film na 10

że tak mało osób obejrzało ten film. Przecież to klasyka kina, w USA jest to jeden z najpopularniejszych filmów. Był zreszta nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film. Na dodatek świetne role Hackmana i Dafoe. Jeden z najlepszych filmów o segregacji rasowej.

10/10

ocenił(a) film na 10

Mój ulubiony film o tej tematyce zajebisty soundtrack, klimat no i świetna gra aktorów przede wszystkim Genea Hackmana. Tematyka jedna z moich ulubionych i przedstawiona w tym filmie najbardziej mnie się podobała. Dla mnie to arcydzieło!!!

Spodziewałam się nudnego filmidła o propakandowym zabarwieniu...a obejrzałam wstrząsający film o bezsensownej nienawiści. Świetny.

10/10

ocenił(a) film na 10

Genialny film a jednocześnie klasyka kina.Wciągający od pierwszej minuty , trzymający w napięciu do samego końca i jednocześnie świetne pokazuje problemy związane z rasizmem.A także świetny klimat , rewelacyjne dialogi , zdjęcia i muzyka oraz genialne role Gene'a Hackmana i Willema Dafoe.Serdecznie polecam każdemu.